İsrail’in İran’ı vurma planı

22 Eylül 2009 0

Önce jetler, sonra özel kuvvetler

Reuters, İsrail’in İran’a olası bir operasyonunda F-16’lar ile ilk etapta Arap ülkelerinin radarlarını ve savunma sistemlerini bozacağını sonra da kara, hava ve denizden topyekûn bir saldırı düzenleyeceğini yazdı

Dünya, gelen büyük tepkilere rağmen, nükleer çalışmalarını durdurmayan İran’a İsrail veya Amerika’nın operasyonlarını tartışılıyor. İki ülke arasında gerilim yükselirken, İngiliz haber ajansı Reuters da, “İsrail’in İran’a olası saldırı senaryosunu” yayınladı. Reuters’a göre, İsrail, İran’a iki farklı yoldan saldırabilir: Gizli ve açık. Gizli savaşta, İsrail İran’ın nükleer tesislerine gizli operasyonlar düzenler, ayrıca telekomünikasyon ağlarına da saldırır. Böylece İran’ın altyapısı zarara uğrar. Açık savaşta ise, İsrail’in kara, hava ve deniz kuvvetleriyle, füze sistemleri devreye girer:

Denizaltılar da katılacak

HAVA: İsrail’in İran’ı vurmak için en az 500 F15 ve F16 tipi savaş jeti kullanması bekleniyor. İran ise, buna karşılık olarak sürekli hava tatbikatları yapıyor. İsrail uçaklarında bulunan elektronik sistemler, Arap ülkelerin üzerinden radara yakalanmadan uçmalarına olanak sağlayacak. Amerika’dan alınan sığınak delen bombalar da İran’ın yer altındaki nükleer tesislerini yok etme kapasitesine sahip.

KARA: İsrail’in büyük bir kara operasyonuna girişmesi beklenmiyor. Onun yerine özel kuvvetlerin çeşitli bölgelere yapılacak indirmelerle sabotaj operasyonları yapması bekleniyor.

DENİZ: İsrail geçtiğimiz haziran ayında Alman yapımı Dolphin denizaltılarını Süveyş Kanalı’ndan Kızıldeniz’e ulaştırmayı başardı. Bu da Körfez’e ulaşabileceği anlamına geliyor. İsrail deniz kuvvetlerinde 3 adet olan denizaltılar nükleer başlıklı güdümlü füzelerle donatılmış durumda.

FÜZE SİSTEMLERİ: İsrail’in İran’ın füze misillemesine karşılık uzun menzilli hava savunma sistemi Arrow füzeleri bulunuyor. ABD’nin çok gelişmiş özelliklere sahip X-Band radarıyla birleştiğinde Arrow füze savunma sistemi İran’dan gönderilecek olan füzeleri havada imha etme kapasitesine sahip.

Leave A Response »