Seyrantepe’de mutlu son

11 Eylül 2009 0

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Yardımcısı Ercan Tıraş, Seyrantepe Stadı ikmal ihalesini Varyap-Uzunlar İş Ortaklığının aldığını bildirdi.

TOKİ’de düzenlenen basın toplantısında ilk önce söz alan TOKİ Başkan Yardımcısı Ahmet Haluk Karabel, Varyap-Uzunlar İş Ortaklığının teklifini 179 milyon 661 bin 553 lira olarak revize ettiğini açıkladı.

TOKİ Başkan Yardımcısı Tıraş da Galatasaray Spor Kulübü için İstanbul-Ayazağa’da yaptırılacak olan 52 bin seyirci kapasiteli Türk Telekom Arena (Seyrantepe Stadı) ikmal işini Varyap Varlıbaşlar Yapı Sanayi ve Turizm Yatırım Ticaret A.Ş – Uzunlar İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş İş Ortaklığının aldığını belirtti.

Söz konusu ortaklık daha önce 184 milyon 61 bin 53 liralık teklif sunmuştu.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Yardımcısı Ercan Tıraş, Seyrantepe Spor Kompleksinin bir yıl içerisinde tamamlanarak Türk spor camiasına teslim edileceğini bildirdi.

TOKİ’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Tıraş, TOKİ’nin bugüne kadar yaptığı çalışmalar hakkında bilgi vererek, Seyrantepe Spor Kompleksi İhalesini alan Varyap-Uzunlar A.Ş. İş Ortaklığına hayırlı olsun dileğinde bulundu.

Kompleksin yapımıyla ilgili bugünden itibaren 365 gün sürecinin başlayacağını belirten Tıraş, yaklaşık 10 gün içinde de sözleşmenin imzalanacağını bildirdi. Tıraş, ”10 günden sonra da 365 gün içerisinde kendisini ispatlamış, TOKİ’ye daha önce iş yapmış, bizim ilk ve puanı yüksek müteahhitlerimizden Varyap işe 10 gün içerisinde başlayarak, 365 gün içerisinde de Türk spor camiasına bu spor tesisini teslim edecektir. Teslim edeceğine de inanıyoruz” dedi.

Bir marka olan TOKİ’nin bugüne kadar başlamış olduğu işlerin tamamını zamanında teslim ettiğini anlatan Tıraş, ”TOKİ marka olmasını bu statda da gösterecektir” diye konuştu.

Varyap ile birlikte ellerinden geldiğince hızlı bir şekilde bu stadı Türk spor camiasına teslim edeceklerini vurgulayan Tıraş, stadın bitirildikten sonra Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne teslim edileceğini, müdürlüğünde söz konusu stadı 49 yıllığına Galatasaray spor camiasına kiralayacağını hatırlattı. Tıraş, ”Önümüzdeki yıl en geç bu vakitlerde Galatasaray stadımızı, 52 bin kişilik kompleksimizi kullanmaya başlayacaktır” diye konuştu.

VARYAP YÖNETİM KURULU BAŞKANI VARLIBAŞ

Varyap Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş ise Varyap’ın 30 yıldan beri Türk inşaat sektöründe gayrimenkul yatırım ortaklıklarıyla, geliştirdiği projelerle ve işlerini zamanından önce teslim ederek bugünlere geldiğini söyledi.

Firmanın başarılarının sebebini, ”işe gösterilen hassasiyet, güçlü ve güvenli kadrolar ile zamanında işi teslim etmeye odaklanma” olarak açıklayan Varlıbaş, Seyrantepe Spor Kompleksinin yapımında da aynı hassasiyetin gösterileceğini ifade etti. Varlıbaş, ”Kimse merak etmesin, kimsenin endişesi olmasın. Biz aldığımız her işi her zaman en iyi şekilde yaparız. Seyrantepe Stadı zamanında hatta mümkün olursa zamanından da önce bitirilerek Türk inşaat, Türk spor camiasına teslim edilecek. Bizler de Türk inşaat sektörü olarak böyle bir stad yapmanın gururunu taşımış olacağız” dedi.

Bu arada, daha önce açıklamayı yapacağı bildirilen TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar toplantıya katılmadı.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Yardımcısı Ercan Tıraş, Seyrantepe Stadının daha önce yapılan yatırımla birlikte TOKİ’ye anahtar teslimi 260 milyon liraya mal olacağını bildirdi.

Tıraş, İstanbul’daki meydana gelen sel ile ilgili soru üzerine TOKİ’nin Ayamama Dere Yatağı’nda hiçbir konutu bulunmadığını belirterek, sadece bir bloğun zemin katında sorun yaşandığını, gerekli önlemleri aldıklarını söyledi.

İhaleyle ilgili TOKİ’de düzenlenen basın toplantısında, TOKİ Başkan Yardımcısı Tıraş ile ihaleyi kazanan Varyap-Uzunlar A.Ş. İş Ortaklığı adına Varyap Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Tıraş, proje finansmanıyla ilgili soru üzerine ihale sözleşmesinin yaklaşık 180 milyon liraya imzalandığına işaret ederek, önceki yatırımla birlikte stadın anahtar teslimi TOKİ’ye 260 milyon liraya mal olacağını söyledi.

İptal edilen ilk ihale kapsamında projenin yaklaşık yüzde 24’ünü gerçekleştiren Eren Talu Mimarlık A.Ş. ile Alke İnşaat Sanayi A.Ş. Ortak Girişimine ödeme yapılıp yapılmayacağına yönelik soruya karşılık Tıraş, önceki ihalenin hasılat paylaşımı yöntemiyle gerçekleştirildiğini ve temel mantığının firmanın kendi finansmanını yaratmasına dayandığını ifade etti.

Tıraş, ”Firma, Seyrantepe Stadyumunu yapacaktı, bize verecekti ve Ali Sami Yen Stadyumundan aldığı kaynaktan da bize kar payı verecekti. Biz bunu denedik, olmadı. Şimdi ihaleyi parçalamak durumunda kaldık. Stad kısmını kendi taahhüdümüzle yapıyoruz. Ali Sami Yen Stadının olduğu bölgeyi de önümüzdeki günlerde değerlendireceğiz. Kümülatifte (toplamda) kamu zararı oluşması durumunda daha önce yapılan işe el koyacağız. Eğer kamu zararı yoksa o firmaya ödeme yapacağız” diye konuştu.

İSTANBUL’DAKİ SEL

İstanbul’daki selden TOKİ konutlarının ne ölçüde etkilendiğine ilişkin bir soru üzerine Tıraş, TOKİ’nin İstanbul’da 70 bin konutu bulunduğunu, bunlar içinde yalnız bir bloğun zemin katında sıkıntı yaşandığını ve söz konusu su girişine karşı da önlem aldıklarını anlattı.

”Bizim yaptığımız inşaatlarda sorun yaşanmıyor” diyen Tıraş, süreci yakından takip ettiklerini kaydetti.

Tıraş, soru üzerine, TOKİ’nin Ayamama Dere Yatağı’nda konutu bulunmadığını bildirdi.
Galatasaray’ın stadını Varyap-Uzunlar İnşaat yapacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dere yatağıdaki konutların yıkılacağı yönündeki ifadesi anımsatılarak ”TOKİ’nin yaptığı Menekşe evleri burada bulunuyor. TOKİ’nin evleri yıkılacak mı?” sorusunun yönetilmesi üzerine Tıraş, dere kenarı ile dere yatağının farklı kavramlar olduğunun altını çizerek, ”Dere yatağında TOKİ’nin hiçbir konutu bulunmamaktadır. Menekşe evlerinde de bir tane binamızın bodrum katı etkilendi. İncelemelerimizi sürdürüyoruz şu an itibariyle sorun yok” dedi.

Aynı gazetecinin, ”Bu evler yıkılacak kapsamda değil, öyle mi?” demesi üzerine de Tıraş, ”değil” vurgusu yaptı.

Varyap Yönetim Kurulu Başkanı Varlıbaş da stadyumun açılır-kapanır çatı mekanizmasının bulunup bulunmayacağına ilişkin bir soruya karşılık, ihale şartnamesinde düzenleme yapıldığını anımsatarak, stadyumun açılır-kapanır çatıya göre tasarlanacağını, ancak mekanizmayı yerleştirmeyeceklerini, bunun yapacakları işin kapsamında yer almadığını anlattı.

Leave A Response »