Trakya’da sel can aldı

09 Eylül 2009 0

TRAKYA’da sağanak yağışlar nedeniyle bir çok yerleşim yeri sular altında kaldı. Edirne’nin Uzunköprü İlçesinde iki mahallede 200 evi su bastı. Tekirdağ’da yağışlar sırasında evini su basan 65 yaşındaki Hatice Gülbahar boğularak öldü. Kent merkezinde belediye hoparlörden anonslar yaparak halkın sokağa çıkmamasını istedi.
      Uzunköprü’de gece saat 02.00’de başlayan ve aralıksız yaklaşık 2 saat kadar süren yağmur hayatı felç etti. İlçede altyapının yetersizliği nedeniyle cadde ve sokaklar göle döndü, yaklaşık 200 kadar ev ve işyerini su bastı, çok sayıda araç da yollarda kaldı. Su baskınlarının etkili olduğu Şahsuvarbey, Aşçıoğlu ve Kayık mahallelerinin büyük bir kısmı sular altında kaldı. Evlerinde mahsur kalanlar, belediye ekipleri ve vatandaşlar tarafından kurtarıldı.
      Yağmurun etkisini yitirmesiyle birlikte tahliye için bölgeye, Edirne merkez ve çevre ilçelerden çok sayıda takviye ekip gönderildi. İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı iş makineleri de çalışmalara destek verdi. Evlere dolan sular, vidanjör, motopomp ve iş makinaları yardımıyla boşaltılmaya başlandı. Yollarda kalan araçlar Belediye ekiplerinin greyderleri ile kurtardı.
      Edirne Vali Yardımcısı İlhami Doğan, Keşan Kaymakamı ve aynı zamanda Uzunköprü Kaymakam Vekili Abdülkadir Karataş ile Uzunköprü Belediye Başkanı Ercan Çobanoğlu, bölgedeki çalışmaları yerinde inceledi.
      Uzunköprü’nün tarihinin en büyük felakate ile karşılaştığını belirten Belediye Başkanı Ercan Çobanoğlu, “Ben 27 yıldır Uzunköprü’de yaşıyorum. Böyle bir felekat daha önce görmedim. 2 saat yağan yağmur nedeniyle caddeler sular altında kaldı. Çok sayıda ev ve işyeri sularla doldu. Maddi hasar çok fazla. Tek tesellimiz can kaybımımızın olmaması. Yaralar en kısa zamanda sarılacaktır” dedi.
      Yetkililer, zarar tespit çalışmalarının suların çekilmesinin ardından yapılacağını belirtti.
     
     TEKİRDAĞ’DA 1 ÖLÜ

      Tekirdağ’da sabaha karşı başlayan yağmur hayatı felç etti. Tekirdağ’ın Çorlu İlçesinde 50 ev sular altında kaldı. Evleri basan sular belediye itfaiye ekipleri tarafından tahliye edildi.
      Çorlu-İstanbul ulaşımını sağlayan D-100 karayolu Değirmenköy mevkiinde aşırı yağışlar nedenişle meydana gelen heyelandan ulaşıma kapandı. Karayolları ekipleri yolu ulaşıma açmaya çalışıyor. Marmara Ereğlisi Seymen arasında yolda yağışlar nedeniyle araçlar ve içindeki yolcularla birlikte mahsur kaldı. Mahsur kalanlar tanklarla kurtarıldı.
      Tekirdağ şehir merkezinde de evler ve işyerleri sular altında kaldı. Tekirdağ Valisi Aydın Nezih Doğan’ın talimatı ile belediye hoparlöründen halka sokağa çıkmamaları ve konutların ikinci katlarına gitmeleri yönünde sürekli anonslar yapılıyor. Kumbağ’da da yağışlar etkili oldu. Tekirdağ kent merkezinde de 65 yaşındaki Hatice Gülbahar zemin kattaki evinde sel sularından boğularak öldü.
     
     ÇORLU VE MALKARA’DA OKULLAR TATİL

      Trakya’da etkili yağışlar hayatı olumsuz etkiliyor.
      Yağışlar ve su baskınları dolayısıyla Tekirdağ merkez ile Çorlu ve Malkara ilçelerinde okullar öğleden sonra tatil edildi. Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde de Şehsuvarbey İlköğretim Okulunda su baskını nedeniyle öğrenciler evlerine gönderildi.
      Bu arada, Malkara Kaymakamı Salih Yüce, sağanak yağışın E-84 kara yolunda ulaşımı aksattığını, kara yolları ekiplerinin sel suları yüzünden oluşan heyelanın yollara getirdiği toprak ve kaya parçalarını temizlemek için sürekli çalıştığını bildirdi.
      Tekirdağ yönündeki bazı bölgelerde meydana gelen heyelan nedeniyle Malkara Emniyet Müdürlüğü trafik ekiplerinin, kara yolunda araçların trafiğe çıkmasına bir süre izin vermediğini ifade eden Yüce, ilçe merkezindeki bazı yolların da çöktüğünü ve sel sularının yollarda büyük hasar meydana getirdiğini söyledi.
      Belediye Başkanı Salih Keskin de köylerde su baskınına uğrayan evlerdeki eşyaların boşaltılmasına yardım edildiğini kaydetti.
      Malkara Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, Malkara’ya 11 saatte metrekareye 116 kilogram yağış düştüğünü bildirdi.

Leave A Response »