Meteorolojiden Uyarı: Soğuk ve Yağışlı Hava Geliyor

Usta 29 Ekim 2009 0

Balkanlar Üzerinden Gelen Soğuk ve Yağışlı Havanın Ülke Genelinde Etkili Olacağı Bildirildi. Soğuk ve Yağışlı Havan Hafta Sonundan İtibaren Ülkeyi Etkisi Altına Alacak. İstanbul ve Çevresinde İse Yarın Sağanak Yağış ve Fırtına Bekleniyor. 

Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın ülke genelinde etkili olacağı bildirildi. Soğuk ve yağışlı havan hafta sonundan itibaren ülkeyi etkisi altına alacak. İstanbul ve çevresinde ise yarın sağanak yağış ve fırtına bekleniyor.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden ‘acil’ koduyla yapılan uyarıda, Türkiye’nin Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceği kaydedildi. Marmara ve doğu bölgelerde kuvvetli yağış, ülke genelinde ise hava sıcaklığında hissedilir derecede azalma bekleniyor.

Yapılan açıklama şöyle:

”Bugün, Marmara, Karadeniz, İç Anadolu, Akdeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde aralıklarla yağmur ve sağanak şeklinde yağış geçişleri bekleniyor. Yağışların, Marmara’nın kuzeyi (sabah saatlerinde Kırklareli ve İstanbul’un Avrupa yakası, öğleden sonra ve akşam saatlerinde İstanbul il geneli, Kocaeli, Sakarya, Kırklareli ve Tekirdağ), Doğu Karadeniz kıyıları (Giresun, Trabzon, Rize ve Hopa), Güneydoğu Anadolu’nun doğusu (Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt) ile Şanlıurfa, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak ve Hakkâri çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın öğle saatlerinden sonra Marmara’da kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak eseceği tahmin ediliyor.

31 Ekim Cumartesi günü ise; Marmara, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yağış bekleniyor. Genellikle yağmur ve sağanak, gece saatlerinde Edirne ve Kırklareli çevrelerinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde görülecek yağışların, İstanbul, Kocaeli ve Sakarya çevreleri başta olmak üzere Marmara bölge geneli ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda (Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin, Erzurum, Bingöl, Muş, Bitlis, Van, Hakkâri, Şırnak, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır) kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

1 Kasım Pazar günü; yurdun büyük bir bölümünde devam edecek yağışların, Marmara’nın doğusu (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik), Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu’nun güney ve batısı, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri (Gümüşhane, Bayburt, Artvin) ile Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.”

Rüzgârın cumartesi ve pazar günleri Marmara, Kuzey Ege ve Batı Karadeniz’in batısında kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-80 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığının, hafta sonunda iç ve batı bölgeler başta olmak üzere ülke genelinde hissedilir derecede (5 ila 7 derece) azalarak, mevsim normallerinin altında seyretmesinin beklendiği cuma günü ve hafta sonunda beklenen kuvvetli yağış, ani sıcaklık düşüşü ve kuzeybatı kesimlerdeki poyraz fırtınasının oluşturabileceği ani sel, lokal su baskını, taşkın, yıldırım düşmesi, çatı uçması, deniz ve kara ulaşımında aksamalar, gribal enfeksiyon riski gibi olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

İSTANBUL’DA SAĞANAK YAĞIŞ UYARISI

Öte yandan İstanbul ve çevresinde sağanak yağış bekleniyor. Bugün sabah saat 07.00 ile 14.00 saatleri arasında İstanbul’un kuzey ve batı kesimlerinde, öğleden sonra ve akşam saatlerinde kuvvetli poyrazla birlikte il genelinde, cumartesi günü; poyraz fırtınasıyla birlikte il genelinde, pazar günü; poyraz fırtınasıyla birlikte Anadolu yakasında kuvvetli sağanak yağış bekleniyor.

Vatandaşlar, ani sel, su baskını, çatı uçması, ağaç veya direklerin devrilmesi, kara ve deniz ulaşımında aksamalar ile ilgili uyarıldı. (CİHAN) 

Leave A Response »