Türkiye’nin EURO 2016 logosu tanıtıldı

Usta 23 Aralık 2009 0


Swissotel’de düzenlenen törende Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mahmut Özgener ve diğer yetkililerin katılımıyla yapıldı.

UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, Kulüpler Birliği Vakfı Başkan Vekili ve İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ ile TFF Yönetim Kurulu’ndan kimi üyeler de toplantıyı izledi.

Toplantının başında 16 Yaş Altı Genç Milli Futbol Takımı oyuncusu Gökhan Sürücü, logonun tanıtımını yaptı.

Sürücü, geçen yılkı şampiyonayı izlediğini belirterek, “en büyük hayalim EURO 2016’nın Türkiye’de olması ve o kupayı alacak oyuncular arasında yer almak” dedi.

Sürücü’nün konuşmasının ardından tanıtılan logo, EURO 2016 maçlarının yapılması planlanan sekiz kenti simgeleyen sekiz ayrı renkten oluşan lale figürünün içindeki futbol topundan oluşuyor.

Toplantının başında dans gösterisi de yapıldı. Dansçıların kullandığı sekiz ayrı renkteki kurdelanın da sekiz kenti simgelediği bildirildi.

Özak: “Finansman sorunu olmaz”

Tanıtımda konuşan Faruk Nafiz Özak, “bundan sonraki süreç yalnızca Futbol Federasyonu’nun destekleyeceği ve yürüteceği bir süreç olmayacak. Bir takım ruhu oluşturursak biz bunu başarırız. Bundan sonraki birlikteliğe son derece ihtiyacımız var” dedi.

Özak, hazırlanan logoyu çok beğendiğini ifade ederek, Türkiye’nin tarihinin, kültürünün ve sanatının sporla birleştirildiğini kaydetti.

Başvuruya gidecek dosyada devlet güvencesi olup olmayacağı sorusuna Özak, “devlet güvencesiyle ilgili ne isteniyorsa verilecek. Gerekirse hazine garantisi de verilebilir. Bu konuda Sayın Başbakanımızın, Cumhurbaşkanımızın ve ilgili tüm Bakanlarımızın destek mektupları Futbol Federasyonumuza ve buradan da ilgili yerlere ulaştırıldı” diye yanıt verdi.

Statların yapılması ve yenilenmesiyle ilgili mali portrenin nasıl olacağı sorusu üzerine de Özak, “bu konunun tutarı TL olarak nedir, tam söylemem şu anda mümkün değil, ama 33 bin ve 40 bin kişilik statlar yapacağız. Mesela İzmir’de 200 bin metrekarelik bir alan tahsis edildi. Diğer illerde birtakım yenilemeler yapacağız. Bütün bunlar aşılır. Bunların finansman sorunu olmaz, bunu bilmenizi istiyorum” diye konuştu.

Maçlar dokuz statta

Toplantıda, şampiyonaya evsahipliği yapması planlanan kent ve statlar da açıklandı.

EURO 2016 için İstanbul’da Atatürk Olimpiyat Stadı ve yapımı devam eden Seyrantepe’deki Türk Telekom Arena, Kayseri’de Kadir Has Stadı’nın yanı sıra İzmir, Konya, Antalya, Bursa, Eskişehir ve Ankara’da yapılacak yeni statların şampiyonaya hazır hale getirileceği bildirildi.

Tüm bu şehirlerin altyapı yatırımlarının tamamlanacağı, özellikle ulaşım ve konaklama konularında büyük yatırımlar gerçekleştirileceği vurgulandı.

Atatürk Olimpiyat Stadı’nın, üstü ve yanları kapatılarak, çevresel düzenlemesiyle birlikte şampiyonaya yeni haliyle hazır hale getirileceği kaydedildi.

Belirlenen sekiz kentin dışında Adana, Şanlıurfa ve Trabzon’un da yedek şehirler olduğu ifade edildi.

Kazanan 28 Mayıs 2010’da belli olacak

Türkiye, Fransa, İtalya ve İsveç-Norveç geçtiğimiz mart ayında UEFA’ya başvurarak EURO 2016 için adaylıklarını açıklamıştı, fakat İsveç-Norveç ortaklığının adaylıktan çekilmesiyle birlikte üç ülke kaldı.

Adaylık sürecinde 15 Şubat 2010 tarihinde UEFA’nın Nyon merkezinde yapılacak bir törenle dosya teslimi yapılacak ve adaylar üzerindeki yurt dışı tanıtım engelleri bu tarihte kalkacak. Ardından mart ve nisan ayları içerisinde UEFA’dan iki heyet aday ülkeleri ziyaret edecek.

Bu ziyaretlerde öncelikle adaylık dosyasının teknik yönleri incelenecek ve aday şehirler gezilecek. İkinci ziyaret ise politik destek ziyareti olacak.

Ülkelerin siyasi kurumlarının organizasyona olan desteklerini ölçecek olan UEFA heyeti bunu da genel değerlendirme raporuna ekleyecek. 27 Mayıs 2010’da Cenevre’de toplanacak UEFA Yönetim Kurulu, adaylık dosyasıyla ilgili yapılan değerlendirmeleri içeren raporları tartışacak ve 28 Mayıs 2010’da UEFA Yönetim Kurulu üyeleri oy kullanarak evsahibini belirleyecek.

Leave A Response »