2. İstanbul Uluslararası Bale Yarışması

Usta 08 Temmuz 2010 0

Bale Yarışması

Tarih: 2010-07-09 TV : NTV Saat: 20:30Tür:Canlı Yayın

2. İSTANBUL ULUSLARARASI
BALE YARIŞMASI
Final Gecesi Canlı Yayınla NTV’de
2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi kapsamında Devlet Opera ve Balesi’nin İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı işbirliği ile düzenlediği 2. İstanbul Uluslararası Bale Yarışması bu akşam (Cuma) final gecesi ile Cemal Reşit Rey Konser Salonu’ndan canlı yayınla NTV’de…
Dünyanın dört bir yanından gelen, profesyonel hayata atılacak olan balerin ve baletlerin yarışacağı final gecesini Yekta Kopan sunarken, Nilay Yesiltepe Yarışma Sanat Yönetmeni olarak ana yorumcu olacak.
Büyük finalde Amerika’dan Beyaz Rusya’ya Japonya’dan Türki Cumhuriyetlerine kadar dünyanın dört bir yanından gelen genç yetenekler arasından yeni yıldızlar seçilecek.
Cumartesi akşamı ise geleceğin bale yıldızları görkemli bir gala gecesiyle ödüllerine kavuşacak.
Yarışma küçükler (15-19) ve büyükler (20-26) kategorilerinde tekler ve çiftler olarak yapılıyor. Finale kalan yarışmacılar, teklerde 2 klasik varyasyon ve 1 modern varyasyon sergilerken, çiftlerde 1 klasik pas de deux ve 1 modern düet sunacak.
Dance Europe Yükselen Dansçı Ödülü, Türksoy Özel Ödülü, Duygu Aykal Jüri Özel Ödülü, Küçükler ve Büyükler kategorilerinde 3.,2. ve birincilik ödülleri verilecek. Yarışmanın büyük ödülü ise İstanbul Grand Prix adını taşıyor.
Jüri Başkanı Efsane Koreograf Yuri Grigorovich
Rusya Devlet Nişanı sahibi, efsanevi koreograf Yuri Grigorovich’in başkanlığını yapacağı yarışmanın jürisinde Irek Mukhammedov, Vladimir Malakhov, Julio Bocca gibi uluslararası bale yıldızları da yer alıyor.
Ayrıca Türk balesinin önde gelen isimlerinden Mehmet Balkan (Yarışma danışmanı ve DOB Başkoreografı), Sibel Surel (Eski prima dansçı), Ayşem Sunal (Yeni jenerasyon prima dansçı), Oktay Keresteci (Eski solist dansçı), Serhat Güdül (Yeni jenerasyon solist dansçı) ve Meriç Çimenciler de (Eski prima dansçı) yorumlarıyla final gecesine renk katacak.
10 Temmuz Cumartesi akşamı ise yarışmanın Gala gecesi olacak ve ödül kazanan yetenekler danslarını bir kez daha sergileyecek, ünlü bale yıldızları da hazırladıkları özel gösterilerle geceye renk katacak.

Leave A Response »