Bafra ilçesinde Bengü ve Civar Köyleri Kültür-Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından organize edilen ve geleneksel hale getirilen ’18. Geleneksel Bengü Yaylası Güreşleri’nde başpehlivanlığı Sinoplu Ümit Özcan kazandı.

Usta 19 Temmuz 2010 0

Bafra ilçesinde Bengü ve Civar Köyleri Kültür-Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından organize edilen ve geleneksel hale getirilen ’18. Geleneksel Bengü Yaylası Güreşleri’nde başpehlivanlığı Sinoplu Ümit Özcan kazandı.

Samsun Bafra Bengü ve Civar Köyleri Yardımlaşma Kültür Derneği tarafından düzenlenen 18. Geleneksel Yaz Şenliği ve Karakucak Güreşleri Bengü Köyü Çatak Söküğü Yaylası’nda yapıldı

Şenliklerde baş, baş altı, büyük orta, küçük orta, tozkoparan, deste ve minik olmak üzere yedi dalda yapılan güreşlere çeşitli illerden 185 güreşçi katıldı.

Güreşlerde Başpehlivanlığı Sinoplu Ümit Özcan alırken, ikinciliği Samsun Tekkeköy’den Salih Erinç, üçüncülüğü ise, Samsun’un Ladik ilçesinden Kemal Şahin aldı. Güreşçiler dereceye girmek için kıyasıya mücadele etti.

Bengü ve Civar Köyleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Mehmet Kaygusuz, köylerinin, yayla hariç, Altınkaya Barajı inşaatı yapılırken istimlak edildiğini, köy halkının Hatay, Bolu, Tekirdağ, Bursa, İstanbul, Çerkezköy, Vezirköprü ve Bafra’ya göç ettiğini söyledi.

Kaygusuz, ‘Kültürümüzü tekrar yaşatmak ve bir arada olabilmek için 18 yıldır bu etkinliği yapıyoruz’ dedi.

Yaz Şenliğine, AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Yeni, Bafra Kaymakamı Ayhan Boyacı, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Bafra ilçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ufuk Aruk, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) Başkanı Mehmet Küçük, Karakucak Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Sırkıntı, Samsun Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Altunsoy, Bafra Gençlik Spor Müdürü Mahmut Demirkan, Alaçam ilçe Belediye Başkanı İlyas Acar, AK Parti Bafra İlçe Başkanı Av. İbrahim Semiz, Samsun İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş ile çok sayıda davetli katıldı.

25 iş adamının katıldığı güreş ağalığı ihalesinde Selami Hekimoğlu, 15 bin TL ile güreş ağalığına seçildi. Bafra Bengü ve Civar Köyleri Yardımlaşma ve Kültür Derneğinin Yayla Şenliğine maddi ve manevi konuda yardım yapan 59 kişiye dernek yönetimi tarafından plaket takdim edildi.

Yayla Şenliğine gelen vatandaşlar, şenlikte hasret giderdiklerini söylediler.

Seyircilerin tezahüratları arasında başlayan güreşler yoğun mücadele ile geçti. Başpehlivanlığı kazanan Ümit Özcan’a 1000 TL para ödülü ve çeşitli hediyeler verildi.

Güreş sonunda yaz şenliğine katılanlar Türk Halk Müziği konseri ile eğlendi.

(NA-DLK-NÖZ) – SAMSUN

Leave A Response »