Para Kazanmanın Yolları

Usta 23 Temmuz 2010 0

Para Kazandıracak Öneriler

Ekonomik krizler genelde yatırımcılar için güzel fırsatlar doğurur. Yunanistan’ın başlattığı ve Avrupa geneline yayılma riski bulunan borç krizi de bu ezberi bozmayacak gibi görünüyor.

Yatırımcılar, Yunanistan ve borç sorunu yaşayan diğer ülkelerin düştüğü zor durumdan kâr etmenin yollarını aramaya başladı.

Borç krizinin yayılacağından endişe eden yatırımcıların refleks olarak ellerindeki Avrupa merkez bankalarına ait tahvilleri satmasının ardından, piyasalarda düşüş yaşansa da ABD ve Avrupa’daki hisse senedi piyasaları yeniden kendine gelmeye başladı.

http://www.bilgiustam.com/resimler/2009/05/1.jpg
Para Kazanmanın Yolları

 

Hükümet tahvillerinde düşüş devam ederken, emtia yatırımlarının farklı faktörlerin etkisiyle farklı sonuçlar doğurduğu görüldü.

Kısacası, finans piyasalarının odağı ABD’deki ekonomik çöküşten, dünyanın diğer yerlerindeki sorunlara kaydı.

“BORÇ KRİZİNİN YAYILMA RİSKİ DEVAM EDİYOR”

ABD merkezli aracılık şirketi Ticonderoga Securities’in kıdemli piyasa stratejileri uzmanı John Stoltzfus, “Şu anda yatırımcılar, yaşanan sorunların etkisiyle makul oranda risk aldıkları ve küresel çapta hız kazanan ekonomik iyileşmeden doğan fırsatları değerlendirebilecekleri bir ekonomik ortam içindeler” dedi.

Stoltzfus ek olarak, “Avrupa’daki borç krizinin yayılma riski devam ediyor. Bunu kabul etmemek büyük bir hata olur. Sorunun yan etkileri hâlâ devam ediyor ve yatırımcıların bu etkileri dikkate alarak hareket etmesi gerektiği kanısındayız” diye konuştu.

İşte yatırımcıların Avrupa’daki borç krizini kendi lehlerine çevirebilmeleri için dört fırsat:

Para Kazandıran 4 Tavsiye

1. ABD’Lİ HİSSE SENETLERİNE YÖNELİN

Borsalar, geçen hafta başında Yunanistan, Portekiz ve İspanya’nın kredi notlarının peş peşe düşürülmesinden büyük darbe aldı. Bu gelişmenin ardından yatırımcılar, ABD’li varlıkların en iyi yatırım tercihi olabileceğine karar vermiş gibi görünüyor.

ABD’li finansal danışmanlık şirketi BTIG’nin baş piyasa stratejisti Mike O’Rourke, “Yatırımcılar halen yatırım yapmak istiyor ve hâlâ hisse senetlerine ve borsaya oynamayı planlıyor. Avrupa genelinde yaşanan borç krizinden sonra, yatırımcıların ABD’li varlıklara daha fazla yöneldiğini göreceğiz” dedi.

2. AVRUPALI ÇOK ULUSLU ŞİRKETLERİN HİSSELERİNİ TERCİH EDİN

Avrupa piyasaları kendilerini Yunanistan’ı kurtarma paketine göre şekillendirecek olsa da bireysel olarak Avrupalı şirketlerin hisselerine yatırım yapmak kazançlı bir tercih olabilir. Özellikle de gelişmekte olan piyasalarla iş yapan şirketler, yatırımcıların yüzünü güldürebilir.

Stoltzfus, küresel mali kriz sürecinde başarılı olmuş şirketlerin en iyi yatırım tercihlerinden biri olabileceğini söylüyor.

3. EMTİAYA YÖNELMEYİN

Petrol fiyatları Şubat ayının ortasından bu yana 80 dolar seviyesinde seyrediyor. Ancak İngiltere merkezli Capital Economics’in kıdemli piyasa ekonomisti John Higgins, Yunanistan’daki borç krizinin, daha erken bir tarihte gerçekleşmesi gereken düzeltme için zamanı daraltabileceğini söylüyor.

Higgins, müşterilerine yazdığı bir notta, “Birçok yatırımcı, küresel çapta 2004 ile 2007 yılları arasında, emtia fiyatlarının şişmesini sağlayacak bir büyümenin yaşandığına inanıyor ve olumsuz gelişmeleri görmezden geliyor” diye konuştu.

Higgins, işler tüketiciler için güzelleşirken, emtia fiyatlarında büyük bir düşüşün yaşanacağı ve bu gelişmenin piyasada şok etkisi yaratacağını belirtti.

4. EURO’YA HAYIR, TAHVİLLERE EVET

Geçen hafta yaşanan gelişmeler en büyük darbeyi euroya indirdi.

Yatırımcılar, dolar karşısında bu yılın başından bu yana yüzde 7’lik değer kaybı yaşayan Avrupa’nın ortak para birimine karşı pozisyon almaya devam etse de devlet tahvillerinin ve yatırım yapılabilir seviyede olan şirket tahvillerinin, Avrupa’daki gelişmelerin olumsuz sonuçlarına karşı koruma olarak tercih edilebileceğini düşünüyor.

Kaynak: Mynet

 

Leave A Response »