Orman aletleri – İzci

Usta 05 Ağustos 2010 0

ORMAN MALZEMESİ
Bıçak, balta, testere ve kürek ormanda kullanılacak malzemelerdir.

İZCİ ÇAKISI

İZCİ ÇAKISININ BİLENMESİ
Çakını yağlanmış bir biley taşında bile. Çakının keskin tarafını taşa daya ve yatay olarak tutup içeriye doğru taşa sürt sonra çakının yüzünü ters çevir, bu sefer aynı hareketi dışarıya doğru tekrarla, aynı işlemleri bıçağın keskin yüzü boydan boya bilenip, keskinleşinceye kadar tekrarla, işin bitince bıçağın yüzünü sil.

BIÇAĞIN BAKIMI
Bıçağın en değerli malzemendir. Ona iyi bak.

Bıçağını her zaman kuru, temiz ve keskin tut.

Bıçağını asla onu köreltecek ya da kıracak şeyleri kesmek için kullanma.

Bıçağını yerden uzak tut, nem ve toz bıçağını bozar.

Bıçağını ateşten uzak, tut, ateşin ısısı çeliği bozar.

Bıçağını kullandıktan sonra dikkatle sil ve muhafazasına koy, çakı ise kapat.

Çakı kullanıyorsan ek yerlerini arada sırada makine yağı ile yağla.

İZCİ BALTASI

BALTANIN BİLENMESİ
Baltanın keskin olmasını istiyorsan onu sık sık bilemelisin. Baltanı bilemek için baltanın başını, baltanın sapı yukarıya, keskin yüzü dışarıya gelecek şekilde tut, kuru biley taşını yukarıdan aşağıya doğru dairesel hareketlerle baltanın yüzüne sürt.

BALTANIN BAKIMI
Baltan özel bir bakım ister, onu ihmal etme.

Baltanı keskin tut.

Baltanın başının sapa iyice oturduğundan gevşek olmadığından emin ol.

Baltanın yere değmesine izin verme ki paslanıp, körleşmesin.

Yonttuğun ya da kestiğin odunun altında her zaman bir kütük olsun.

Kullanmadığın zaman baltanın keskin ağzını kapat. Bunun için baltanı bir kütüğe sapla ya da muhafazasına koy veya bir kumaş parçası ile sar.

BALTANI NASIL KULLANACAKSIN
Bir odun parçalamak ya da yontmak için altına mutlaka bir destek koymalısın yoksa baltan yere çarpar. Bir kütük bu işi görebilir.

Bir odunu iki parçaya bölmek için baltanın ağzını sol elinle tuttuğun oduna, enlemesine ama tam olarak dik değil hafifçe meyilli bir şekilde hafifçe

sapla. Bilek hareketi ile odunu ve baltayı birlikte kaldırıp hızla destek olarak kullandığın kütüğe indir. Odunu ilk hareketle kesemezsen aynı hareketi odun kesilinceye kadar tekrarla.

Eğer odun bu şekilde kesilemeyecek kadar kalınsa odunu kesmek istediğin yerden kütüğe dayayarak üzerine önce V şeklinde geniş bir çentik aç. Odunu boydan boya ikiye ayırmak istiyorsan hafifçe sapla. Odunu ve baltayı birlikte kaldır ve hızla kütüğe indir. Tüm kütüğe çarptığın anda baltayı ya da odunu hafifçe bük.

BALTA – BIÇAK KULLANIMINDA GÜVENLİK
Unutma ki balta odunları değil, insanları da kesebilir. Baltanı kullanırken baltanın kontrolünü kaybedip, bir yerini kesebilirsin. Bu nedenle, balta ve bıçak eğitimi almadan bunları kullanmamalısın.

Baltanı başkasına verirken dikey olarak ve baltanın başı aşağıya gelecek şekilde tut, karşındakine sapın uç tarafını ver. Baltayı alan sensen, baltayı emniyetli bir şekilde tuttuğunu, karşısındakinin onu bırakabileceğini belirtmek için “Teşekkür ederim, aldım” de.

Baltasını iyi kullanan bir izci altı vuruşla bir çadır kazığı yapabilir.

TESTEREN

TESTERENİN KULLANIMI
Testerenin kullanımı kesmek istediğin şeye göre değişir. Genelde bir şeyi kesmek istediğinde, kesmek istediğin şeyi sıkıca tut, testereyi bastırmadan hafif hafif öne arkaya hareket ettir. Odunu parçalara ayırmak için bir ucunu bir kütüğün üstüne, bir bölümü dışarıda kalacak şekilde koy. Yere diz çok, bir ayağını odunun diğer uçunun üstüne koy, açıkta kalan tarafı kütüğe çok yakın bir yerden kes.

TESTERENİN BİLENMESİ
Testerenin dişleri köreldiğinde bir törpü ile bile. Törpüyü her bir dişten yukarıya doğru sürt, önce testerenin bir yüzünü sonra diğer yüzünü törpüle.

KAMP KÜREĞİN
Bir diğer yararlı kamp malzemesi de kürektir. Ana öyle büyük bir bahçe küreği değil. Ağzı 10 cm. eninde olan küçük bir kamp küreği. Böyle bir kürek kamp alanını düzene sokmakta, bitki örtüsünü korumakta çevre temizliğinde işine yarayacaktır.

Ateş yakacağın zaman üst toprağın ve bitki örtüsünün bozulmaması, organik maddelerin yanmaması için üst ana toprağı üzerindeki bitki örtüsü ile birlikte tabakalar halinde çıkar, gölge bir yere koy. Ateşle işin bitip söndürdükten sonra külleri yere göm ve küreğinle belleyerek çıkarttığın toprak kalıplarını yerine yerleştir. Küreğin ateşin etrafında da işe yarayacaktır. Küreğinle etrafa uçuşan kıvılcımları söndürebilirsin. Küreğin bulaşık suyu kanalını, tuvalet çukurunu, yiyecekleri saklamak için soğuk hava deposu olarak kullanabileceğin kanal ve çukurları açmakta da işine yarayacaktır. Üst toprağı küreğinle bozmadan çıkarabilir ve daha sonra yerine yerleştirirsin

Leave A Response »