23 Ekim ‘de yapılan ehliyet sınav sonuçları açıklanması bekleniyor. Sürücü adayları ehliyet sınavı sonuçları için geri sayım yapıyor.

23 Ekim Ehliyet sınav sonuçları sınava giren sürücü adayları tarafından merakla bekleniyor. 23 Ekim tarihinde yapılan Ehliyet sınav sonuçları için MEB tarafından resmi bir açıklama bulunmazken açıklanma tarihine ilişkin bir duyuru da yapılmadı. Fakat MTSK Ehliyet sınav sonuçları yapıldığı tarihten itibaren 3 hafta içerisinde açıklanıyor ve MEB’in 23 Ekim Ehliyet sınav sonuçlarını önümüzdeki haftadan itibaren açıklaması bekleniyor. İşte 23 Ekim Ehliyet sınavına katılan adayların merak ettiği tüm detaylar ve 23 Ekim Ehliyet Sınavı soruları ve cevapları…

Ehliyet sınavında kaç puan üzeri alanlar geçmiş sayılıyor?

Ehliyet sınavında geçme notu 70’tir. Sürücü adayı motor, ilkyardım ve trafik bilgisinden 70 ve üzeri aldığı takdirde yazılı sınavı geçmiş sayılıyor. Sürücü adayları internetten öğrendiği sonuçları bağlı oldukları sürücü kursunda da teyit ettirmeliler çünkü bazen Milli Eğitim sayfasında yanlış sonuçlar verilebiliyor.

Peki sınavı geçemeyen aday ne yapacak?

Ehliyet sınavının yazılı bölümünü geçemeyen aday tekrar yazılı sınava girecek. Adayların 5 kez sınava girme hakkı bulunuyor, 5. kez sınavı geçemezse dosyası iptal oluyor ve tekrar kursa kayıt yaptırmak zorunda kalıyor. Örneğin motor’dan ve ilk yardım’dan geçen aday trafik bilgisinden kaldı farzedelim. Aday Ağustos’ta yapılacak olan sınavda sadece trafik bilgisinden sınava tabi tutulur.

Sınavı geçen adaylar için süreç nasıl işleyecek?

Yazılı sınavı başarı ile geçen aday kayıtlı olduğu kurstan direksiyon sınavına gireceği tarihi öğrenmelidir. Direksiyon sınavını da başarı ile geçen aday 15 gün sonra sertifikasını almaya hak kazanır. Sertifikasını alan aday da bağlı bulunduğu Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ehliyetini alabilir.

Ehliyet sınav sonuçlarına itiraz etmek isteyen adaylar için yapılan uyarıda bu maddelere yer veriliyor;

  • Sınav sorularına, cevap anahtarına ve sonuçlara yapılacak olan itirazlar internetten yayımlanmasından itibaren en geç 10 (on) gün içinde dilekçeyle;
  • Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (06500)Teknikokullar – ANKARA   adresine yapılabilecektir.
  • İtirazların incelenmesi için aday adına T.C. Ziraat Bankası Beşevler Ankara Şubesindeki Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi’nin 5495218/5001 numaralı hesabına 10 (on) YTL yatırılması gerekmektedir.

23 Ekim tarihli ehliyet sınav sonuçlarına ve MEB tarafından yapılacak olan tüm sınavların sonuçlarına sitemizden MEB ile eş zamanlı olarak ulaşabilir soruları kontrol edebilir ve TC Kimlik No ile sonuçlarınızı sorgulayabilirsiniz…

23 Ekim 2010 Tarihli Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı Soru Ve Cevapları

A1-A2 Sınıfı Soruları ve Cevap Anahtarı

B Sınıfı Soruları ve Cevap Anahtarı

C-D-E Sınıfı Soruları ve Cevap Anahtarı  

F-G Sınıfı Soruları ve Cevap Anahtarı

H Sınıfı Soruları ve Cevap Anahtarı

www.birincikuvvet.com