Haydarpaşa Garı alev alev yandı – video haber

Haydarpaşa Garı çatısında saat 15:30 sıralarında çıkan yangın yaklaşık 1 saat sonra kontrol altına alınabildi. Binada soğutma çalışmalarına başlandı ve Haydarpaşa Garı işte böyle alev alev yandı, Haydarpaşa Garı yangınından ilk görüntüler burada…

Haydarpaşa Garı’da süren iyileştirme ve izolasyon çalışmaları sırasında çatıda büyük bir yangın çıktı. Anadolu Yakası’ndaki tüm itfaiye ekipleri ve Kıyı Emniyeti yangına müdahale etti. Saat 15:30 sıralarında çıkan yangın yaklaşık 1 saat sonra kontrol altına alınabildi. Binada soğutma çalışmaları devam ediyor.

Tarihi Haydarpaşa Tren Garı’nın çatısında saat 15.30 sıralarında çatıda devam eden iyileştirme çalışmaları sırasında yangın çıktı. Hızla büyüyen yangının dumanları, kilometrelerce uzaktan görülecek şekilde yükseldi. Dumanlar Ortaköy sahillerine kadar ulaştı.

İstanbul’da başta Üsküdar ve Kadıköy itfaiye ekipleri olmak Anadolu Yakası’ndaki tüm tüm ekipler teyakkuza geçti. Deniz suyuyla da söndürülmeye çalışılan yangına müdahale yaklaşık bir saat boyunca sürdü.

TRAFİK KİLİTLENDİ, EKİPLER GİDEMEDİ

Garın üst katında başlayan ve tüm çatı katını saran yangın nedeniyle itfaiye ekipleri anonslarla Avrupa yakasındaki itfaiye ekiplerinden yardım talebinde bulundu. Haydarpaşa Tren Garı’ndaki yangına müdahale etmeleri için Anadolu yakasındaki bütün itfaiye gruplarının takım ve müfrezelerini çıkartmaları istendi.

Yangın nedeniyle polis geniş güvenlik önlemleri alındı. Tren seferleri durduruldu, gardan vatandaşlar çıkarıldı.

İLK RESMİ AÇIKLAMA

Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın, yangınla ilgili olarak şunları söyledi: “Haydarpaşa Garı’nın çatısındaki yangının, çatıda yapılan onarım ve izolasyon çalışmaları sırasında meydana geldiğini düşünüyoruz. Şu an itibariyle yangın kontrol altına alındı ve soğutma çalışmaları sürüyor. Oluşan hasar ise daha sonra ortaya konacak raporlarla belirlenecek. Ama çatının çökmediğini ve alt katlara inmediğini söyleyebiliriz.

Büyük bir tehklike atlattık, herkese geçmiş olsun. Ayrıca Kıyı Emniyeti’ne çok teşekkür ediyoruz, büyük bir felaket önlediler. Tren seferleri şu an itibariyle durduruldu ama kısa bir süre içinde tekrar başlayacağını düşünüyoruz.”

“KARADAN MÜDAHALE YETERSİZ KALDI”

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Haydarpaşa Tren Garı’ndaki yangına denizden de müdahale yapıldığını açıkladı. Öztürk, yaptığı açıklamada, çalışmaları takip ettiğini ancak yangının çıkış nedeniyle ilgili henüz kendilerine bilgi gelmediğini ifade etti. Öztürk, şunları söyledi:

“Karadan gelen itfaiye yetersiz kalınca denizden müdahale başladı. Denizden de şu anda müdahale ediliyor. Çatı katından sonra dördüncü kat da yanmış durumda. Dördüncü kattaki yangın kontrol altına alınmış durumda zannediyorum. Hem denizde hem karada bütün trafik durduruldu. Şu anda yaralı ya da can kaybı konusunda net bir bilgi yok.”

1908 YILINDA İNŞA EDİLDİ

İstanbul – Bağdat Demiryolu hattının başlangıç istasyonu olarak 30 Ağustos 1906 tarihinde yapımına başlanan Haydarpaşa Garı, 19 Ağustos 1908 tarihinde tamamlandıktan sonra hizmete girdi. Binanın inşaatını Anadolu Bağdat ismini taşıyan bir Alman şirketi gerçekleştirmiş, iki Alman mimar Otto Ritter ve Helmuth Cuno’nun elinden bu proje ortaya çıkmıştır. Bir rivayete göre Haydarpaşa Garı, ismini III. Selim’in paşalarından biri olan Haydar Paşa’dan aldı.

(DHA)