Taksim Canlı Bombacısı 24 yaşındaki Vedat Acar

Usta 03 Kasım 2010 0

İstanbul Taksim‘de Çevik Kuvvet polisini hedef alan ve 15’i polis 32 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan saldırıyı gerçekleştiren ‘canlı bomba’ 24 yaşındaki Vedat Acar’ın bir ay önce jandarma tarafından yıllar önce göçettikleri köylerinde sorulduğu belirtildi.

Van‘ın Gürpınar ilçe merkezine 55 kilometre uzaklıkta bulunan 50 haneli Uzungedik Köyü Muhtarı 32 yaşındaki Hadi Bilek, Acar Ailesinin yaklaşık 12-13 yıl önce köyden göç ettiğini söylidi. Muhtar Bilek, yaklaşık 1 ay önce ise jandarmanın köye gelerek Vedat Acar’ı sorduğunu belirterek, “Jandarma Vedat’ı sorunca tanımadığımı söyledim. Televizyonda Vedat Acar’ın fotoğrafını görünce de tanıyamadım. Vedat’ın bir kız kardeşi ile kuzeninin de 3 ay önce PKK‘ya katıldığı bize soruldu. Biz, bu konuda da bilgimizin olmadığını söyledik” dedi.

BABASI CEZAEVİNDE

Muhtar Hadi Bilek, canlı bomba Vedat Acar’ın babası Ali Eşref Acar’ın da yaklaşık 6 ay önce İstanbul‘da uyuşturucu suçundan yakalanarak cezaevinde olduğunu duyduklarını belirterek, “Ali Eşref Acar’ın iki evli olduğunu da duymuştum” diye konuştu.

Yaşanan olayı televizyonlarda duyunca üzüldüklerin de anlatan muhtar Bilek, “Bu olayla köyümüzün gündeme gelmesi bizi üzdü. Gençtirler kandırılıyorlar” dedi.

Bu arada 50 haneli Uzungedik Köyü’nün son referanduma katıldıkları ve evet oylarının çıktığı, Acar ailesinin akrabalarının yaşadığı Çılgı ile yakınında bulunan Ağdere mezrasında ise referandumun boykot edildiği belirtildi.

 

Van, (DHA) (Doğan Haber Ajansı)

Leave A Response »