Ağaoğlu’dan rüşvet iddialarına yanıt

Ağaoğlu’dan rüşvet iddialarına yanıt

Yeni Şafak Gazetesi’nde yer alan “Ali Ağaoğlu rüşvet verdi oldu” haberine Vakıfbank’tan ve Ali Ağaoğlu’ndan yalanlama geldi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ağaoğlu, “Benim o bankayla en ufak ne şahsımın ne şirketlerimin bir kuruş hesabı dahi yok” dedi.

Vakıfbank, bankanın, bugüne kadar hiçbir dönemde uygun olmayan hiçbir proje veya yatırımcıya usulsüz şekilde kredi açmadığını bildirdi.

Vakıfbanktan, bugün bir gazetede yayımlanan “Ağaoğlu rüşveti verdi, oldu” başlıklı habere ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, haberin genelinde şahıslara yönelik iddiaların yer aldığı belirtilerek, bankanın adının usulsüz kredilendirmelerle ilişkilendirilmesi kınandı.

“Bankamız, bugüne kadar hiçbir dönemde uygun olmayan hiçbir proje veya yatırımcıya usulsüz bir şekilde kredi açmamıştır” ifadesinin kullanıldığı açıklamada, Vakıfbank için proje kredilerinde risk-teminat dengesi, kredinin verimliliği ve geri ödeme koşullarının önemli olduğu, bu kriterler dışında herhangi bir koşulun söz konusu olmadığı belirtildi.

Bahsi geçen kredinin kısa bir sürede kullandırılmasının da söz konusu olmadığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Bankamız, söz konusu projeyle başından beri ilgilenmiş ve krediye değer bulmuştur. Anılan proje, TOKİ iştiraki olan Emlak GYO projesi olup, hasılat paylaşımı esasları çerçevesinde ve Emlak GYO kontrolünde yürütülecektir. Tüm nakit akışı Emlak GYO tarafından kontrol edilecektir. Dolayısıyla Ayazağa proje kredisi, esas itibariyle proje değerliliğine, risk-teminat dengesine ve kredinin verimliliğine bakılarak tahsis edilmiş bir kredidir.

Firma seçiminde, Emlak GYO’nun ihale şartnamesi çerçevesinde, ihaleyi kazanmış firmalar değerlendirmeye alınmıştır. Bankamızın kredilendirme süreçleri, tamamıyla bankacılık usul, mevzuat ve teamülleri çerçevesinde, kurumsal bir vizyonla ve Yönetim Kurulunun kararları doğrultusunda yürütülmekte olup, kişisel tercihlerin ve tasarrufların karar sürecinde etkili olması söz konusu değildir.”

AĞAOĞLU: TEK KURUŞ HESABIM YOK

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Vakıfbank’tan usulsüz kredi aldığı iddialarına ilişkin olarak, “Benim o bankayla en ufak ne şahsımın ne şirketlerimin bir kuruş hesabı dahi yok. Benden daire aldığı zaman Bilal Bey bankanın genel müdürü bile değildi” dedi.

Ağaoğlu, Vakıfbank’tan usulsüz kredi aldığı iddialarına ilişkin olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu iddiaların gerçekle alakası olmayan “saçma sapan” iddialar olduğunu söyledi.

İddialara ilişkin olarak hem maddi hem de manevi tazminat davası açacağını ifade eden Ağaoğlu, “Bunun dışında başta BDDK olmak üzere devlet denetleme kurulunun da başta Vakıfbank olmak üzere diğer tüm bankalarla olan bütün ilişkilerimin denetlenmesini istiyorum” dedi.

Ali Ağaoğlu, şunları kaydetti: “Ben sadece onlara daire vermedim ki, binlerce bankacıya daire verdim.

Biz daha çok beyaz yakalı dediğimiz ’B’ gelir grubuna proje üretiyoruz. Benden gelip yüzlerce bankacı daire almıştır, onlar da almıştır. Kaldı ki Vakıfbank eski Genel Müdürü Bilal Karaman benden dairesini 2003 senesinde aldı. 2003 senesinde Bilal bey bankada görevli dahi değildi. Benim de o bankayla en ufak ne şahsımın ne şirketlerimin bir kuruş hesabı dahi yok. Benden daire aldığı zaman Bilal bey bankanın genel müdürü bile değildi. Geldi normal müşteri gibi, ben tanımazdım bile, beğendi aldı.” Neden böyle bir haber çıkmış olabileceğine ilişkin olarak da Ağaoğlu, “Benim onlarla herhangi bir ticari şeyim yok, sadece bir arsa satışında Albayrak Grubu ile karşı karşıya gelmiştik. Tamamen çamur at izi kalsın, Türkiye’nin güzide kurumlarını zan altında bırakan bir yazı…” diye konuştu.

“YETKİLİLERİ DENETİME ÇAĞIRIYORUZ”
Yeni Şafak Gazetesi’nin 18.07.2011 tarihli nüshasında yer alan “Ağaoğlu rüşveti verdi oldu” başlıklı manşet haberindeki gerçek dışı iddialar itibarımızı zedeleme amacını taşımaktadır.

Habere konu olan iddiaların Ağaoğlu markasına saldırı amacı taşıdığını kamuoyunun bilgisine sunmak isteriz. Haberdeki iddialar, sadece şirketimizi değil, ülkemizin değerli kuruluşlarından TOKİ’yi, Emlak GYO’yu, VakıfBank’ı ve haberde adı geçen diğer şahısları da zan altında bırakmaktadır.

Haberde geçen asılsız iddiaların şirketimizin iş yapma kültürü ve anlayışıyla hiçbir ilgisi yoktur. Ağaoğlu Şirketler Grubu olarak, açıklık ve hesap verme ilkelerine bağlı olduğumuzu bu vesileyle herkesin bilgisine sunmak isteriz.

Kamuoyuna karşı taşıdığımız sorumluluğun bilinciyle başta BDDK ve Devlet Denetleme Kurulu olmak üzere, yetkilileri kayıtları incelemeleri ve gerekli bilgileri görmeleri amacıyla genel merkezimizde hemen bilgi sunmaya davet ediyoruz.

Gerçeklerin ortaya konması adına tüm yetkililere yardımcı olacağımızı açıkça duyuruyoruz.

Saldırının arkasında başka bir neden yatıyor olabilir mi? İyi tanıdığımız bir gazetenin, böyle asılsız bir iddiayı haber olarak içeriğine ve manşetine taşımasının arkasında bir baskı unsuru olup olmadığını merak ediyoruz. Söz konusu Albayrak grubu daha önce, Ateş Tuğla’ya ait arazi üzerinde proje geliştirmiş ancak yıllar geçmesine rağmen taahhüt ettiği projeyi realize edememesi üzerine sözleşmesi feshedilmiştir. Daha sonra aynı arazinin satışa çıkarılmasının ardından grup şirketimiz Akdeniz İnşaat bedelini ödeyerek satın almıştır.

İddialara bakıldığında, Albayrak grubunun teknik takiple tespit edilmiş bulunan kredi taleplerine olumsuz yanıt verilmiş olmasının bir etkisi olabileceği de dikkat çekmektedir.

Şimdi soruyoruz: Türkiye’nin en büyük kuruluşlarını karalamak üzere hazırlanmış bu haberin saldırı unsuru haline getirilmesinin ardında hangi sebep yatmaktadır? Her türlü maddi ve manevi tazminat haklarımız saklı kalmak üzere, üzerimize atılan bu suçlamaya karşı yasal süreci başlatacağımızı kamuoyunun dikkatine sunarız

Etiketler: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir