Zeytinburnu’nda gergin gece

Usta 22 Temmuz 2011 0

Zeytinburnu’nda gergin gece

Zeytinburnu’nda günlerdir süren gerginlik dün gece doruğa çıktı. Vatandaşlar, araçlara zarar veren bölücü örgüt yandaşlarına müdahale etmek istedi. Uyarılarına rağmen dağılmayan gruba, polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Zeytinburnu’nda BDP ilçe örgütünün önünde toplanan grubun eylemine mahalle sakinleri müdahale etmek istedi. Göstericiler dağılırken, BDP ilçe örgütünü taşladı. Ellerinde sopalar bulunan yaklaşık 300 kişi, PKK aleyhine sloganlar attı. Polis, ilçe binasına ulaşmak için barikatı aşmak isteyen kalabalığa biber gazı ve tazyikli su sıkarak müdahale etti. 50’ye yakın kişiyi gözaltına alındı.

BELEDİYE BAŞKANI: PROVOKASYON

Öte yandan olay yerine gelen Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, ilçedeki olayların sosyal paylaşım siteleri üzerinden gönderilen provokasyon amaçlı mesajlarla organize edildiğini söyledi. Kendisine de ‘Zeytinburnu’nun şu noktasında şu kadar adam öldürüldü’ diye mail geldiğini belirten Aydın, halkın gece saatlerinde dışarı çıkmamasını ve sağ duyulu hareket etmesini istedi.

Aydın, “Çok açık ve net söylüyorum. Zeytinburnu’nda provokasyon yapılıyor. Ben Zeytinburnu hemşerilerimin sakin olmasını arzu ediyorum. Bazı söylentiler var. ‘Yok şu kadar kişi öldürüldü’ diye. Bunların tamamı asılsızdır. Yalandır. Hiçbir şeye itibar etmesinler. Oyuna gelinmesin. Sakin olalım. Herkes evinde kalsın. Sokağa çıkmasınlar. Gece saatlerinde. İnsanların sağduyusu sayesinde kısa sürede bu problemin aşılacağına inanıyorum. Özellikle söyleyeceğim şey; Zeytinburnulu hemşerilerimiz dedikodulara itibar etmesin. Örneğin benim mail adresime de ‘Zeytinburnu’nun şu noktasında şu kadar adam öldürüldü’ gibi mailler geliyor. Bunlar tamamen asılsızdır. Tamamen gerçek dışı. Gece saatlerinde insanlarımızın evinde olması lazım. İnsanların sağduyusu sayesinde bunu aşacağız” şeklinde konuştu.

GERGİNLİK 3 GÜNDÜR SÜRÜYOR

Zeytinburnu’nda 3 gün önce de benzer olaylar yaşanmıştı. Salı akşamı saat 22.30 sıralarında gösteri yapmak isteyen ve PKK lehine slogan attıkları iddia edilen 15- 20 kişilik grup, Zeytinburnu 58. Bulvar ve Veliefendi Mahallesi’nde bulunan bazı işyeri, banka ve araçlara zarar vermiş, mahalleli ise gruba tepki göstermişti. Mahalleli ile grup karşı karşıya gelince gerginlik yaşanmış, mahalleli ara sokaklarda grubu kovalamaya başlamıştı. Yaşanan kovalamacada bir çocuk, kalabalığın arasında kalmış ve Bigalılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne sığınmıştı. Derneğin önünde bekleyen yaklaşık 100 mahalleli, çocuğun kendilerine verilmesini istemiş, slogan atıp tekbir getirmişti. Sokağın iki girişine barikat kuran polisler, yoğun güvenlik önlemleri altında çocuğu binadan çıkarıp polis merkezine götürmüş, bunun üzerine mahalleli de dağılarak evlerine gitmişti

Leave A Response »