Felix 39 Bin Metreden Dünyaya Atladı izle

Usta 14 Ekim 2012 0

Felix 39 Bin Metreden Dünyaya Atladı

Avusturyalı sporcu Felix Baumgartner, dünyanın merakla beklediği atlayışı gerçekleştirdi. 39 bin metreden atlayarak tarihe geçen Felix, yere sapa sağlam indi.

ABD’nin New Mexico eyaletindeki Roswell kenti yakınlarında, 850 bin metreküplük helyum balonunun taşıdığı 1360 kilogram ağırlığındaki kapsülle gökyüzüne çıkan ”Korkusuz Felix”, yaklaşık 39 kilometre yükseklikten kendini boşluğa bıraktı.

Baumgartner’in dakikalar sonra paraşütüyle New Meksiko çölüne inişi, ekip arkadaşlarınca coşkuyla karşılandı.

43 yaşındaki ordudan emekli paraşütçü Baumgartner, 1960’da saatte 988 kilometre hızla 31 bin metreden atlayan Joe Kittinger’in rekorunu kırmayı amaçlıyordu.

Baumgartner, mart ayında yaptığı denemede 21 bin 800 metre irtifadan kendisini boşluğa bırakmış, saatte 587 kilometre hıza ulaşarak 3 dakika 33 saniye sonra New Mexico çölüne inmişti.

SES HIZINI GEÇTİ

Felix Baumgartner’in kapsül içinde yükselmeye başlamasından 2 saat 15 dakika sonra balon hedef irtifanın da üstüne çıkıp 38 bin metre yüksekliği aşınca helyum balonunun üstündeki kapak açılarak gaz bırakıldı ve irtifa sabitlendi.

Felix 2 saat 30 dakikada 39 bin metreye ulaştı. Kontroller yapıldı ve dakikalar içinde Felix kendini boşluğa bıraktı.

30 saniyede 980 km hıza ulaştı, 40 saniyede ses hızını geçti.

Ardından Paraşütünü açtı. Felix hedeflediği tüm rekorlarını kırdı. Büyük bir zaferin sarhoşluğu ile bütün dünyanın merakla izlediği denemesini başarıyla bitirdiği noktaya ayak bastı. Tüm dünyada merakla izlenen müthiş atlayışı sadece İnternetten 7 milyona yakın kişi izledi.

ABD ordusundan emekli olan 43 yaşındaki paraşütçü, ABD’nin New Mexico eyaletinde yapacağı ilk rekor denemesini, salı günü havanın fazla rüzgârlı olması nedeniyle ertelemişti. Balonla gözyüzüne yükselen özel geliştirilmiş kapsülden atlayarak, serbest düşüşte ses duvarını aşan ilk insan olmak isteyen Baumgartner, “Çok heyecanlıyım. Umarım bu kez ertelemek zorunda kalmayacağız. Ne pahasına olursa olsun ses duvarını aşmak istiyorum” dedi.

Salzburglu sporcu, ABD’nin New Mexico eyaletindeki Roswell kenti yakınlarında yapacağı deneme için sabah erken saatlerde hazırlanmaya başladı. Daha önce, TSİ 15.45’te gerçekleştirileceği açıklanan atlayış 18.45’e ertelendi.

ARMSTRONG ÇİZGİSİNİ GEÇTİ

Balon, “Armstrong çizgisini” geçti. 19 bin metre irtifa civarında bulunan bu sınırdan itibaren su, insanın vücut sıcaklığı olan 37 derecede kaynıyor.

Yani Baumgartner basınç kontrollü bir kapsülde olmasaydı şu anda kanı kaynayarak ölürdü. Atlayış sırasında da basınç kontrol elbisesinde en ufak delik oluşursa bu şekilde ölme riski var. “Armstrong çizgisi” ismini 1947’de ABD Hava Kuvvetleri Uzay Tıbbı Bölümü’nü kuran Harry George Armstrong’dan alıyor. Armstrong, bu olguyu saptayan ilk kişiydi.

Leave A Response »