Yeni Kuvvet Komutanları

Kuvvet Komutanları tamam

YAŞ’ın ilk gününde kuvvet komutanlarının durumu nihayet netleşti. Kuvvet Komutanları üçlü kararnameyle kesinleştiği için YAŞ’tan bir gün önce Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’a kısa ziyaretlerde bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in

Askeri kulislerde Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu ‘nun Kara Kuvvetleri Komutanı olmasında yaşanan sıkıntının aşıldığı ileri sürülüyor. Yeni komutanlar YAŞ kararları’nın (3 Ağustos) açıklanmasıyla netleşecek.

KALYONCU HAKKINDAKİ İDDİALAR

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu ‘ya hükümetin sıcak bakmadığı iddia edilmişti.

Buna gerekçe olarak da Kalyoncu’nun isminin Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklanan İbrahim Şahin’in ifadelerinde ve MİT tarafından Genelkurmay’a 2005’te adları bildirildiği ileri sürülen’Karargah Evleri’yöneticileri arasında yeraldığı iddiaları gösterildi.

Kalyoncu’nun adı ayrıca 2006’da düzenlenen bir güvenlik zirvesinde’irticai tehdit var’diyerek komutanların hükümeti suçladığı ve Erdoğan’ın da bu suçlamalara sert tepki verdiği toplantıdaki generaller arasında geçtiği ileri sürülüyor.

Kalyoncu eğer bu Şura ‘da Kara Kuvvetleri Komutanı olursa, teamüllere göre Orgeneral Özel ‘den sonra Genelkurmay Başkanı koltuğuna oturacak isim olacak.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir