İnternet sohbetleri genç psikolojisini olumlu etkiliyor

Usta 08 Kasım 2013 0
İnternet sohbetleri genç psikolojisini olumlu etkiliyor

Oxford Üniversitesi’nden araştırmacılar, internet forumları ya da sohbet odalarının genç psikolojisi üzerine olumlu etki olabileceğine dikkat çekti.

Uzmanlar internet forumları ya da sohbet odalarının olumlu etkileri olabileceğine dikkat çekiyor ve olumsuz etkileri yüzünden bunların gözardı edilmemesini, tam aksine kullanılmasını öneriyorlar. Oxford Üniversitesi’nden araştırmacılar, gençlerin interneti nasıl kullandığına ilişkin 14 farklı çalışmayı inceleyip tahlil ettikten sonra bu çağrıyı yaptılar. Plos One adlı dergide yayımlanan raporda, araştırmaların bazılarında internet kullanımı ile kendine zarar verme ve intihar eğilimi arasında ilişki bulunduğu da yazıyor fakat, bazı çalışmaların da internetin olumlu etkilerini ortaya çıkardığına dikkat çekiliyor. İnternet kullanımının tehlikeleri bu yıl çok sık gündeme geldi. Buna vesile olan bir olay Ağustos ayında, İngiltere’de Leicestershire’dan 14 yaşındaki Hannah Smith’in, bir sosyal iletişim sitesinden gelen tacizkar mesajlardan sonra intihar etmesiydi. O tarihten sonra İngiltere’deki çocukları koruma dairesi tarafından yaptırılan bir araştırma internet kullanan 11 ila 16 yaş arasındaki her beş çocuktan birinde olumsuz etkiler görüldüğü sonucuna vardı.
Yeni yöntemler
Oxford Üniversitesi tarafından yapılan daha geniş kapsamlı analiz de internet kullanımının, kendine zarar verme eğilimini yaygınlaştırma ya da taciz gibi bir dizi muhtemel tehlikeye dikkat çekiyor. Ayrıca internet forumları ile özellikle intihar riski arasında kuvvetli bir bağlantı olduğu sonucuna da varıyor. Fakat araştırmacılar, bazı çalışmaların da internet forumlarının toplumsal bağları zayıf insanların çevresinde bir ilişki ağı oluşturarak onları güçlendirebileceğine işaret ettiğine dikkat çekiyor. Bunun yanısıra katılımcıların olumlu davranışları teşvik ettiği, yardıma ihtiyacı olanlara tavsiye ve destek verdiği durumlarda, internet forumlarının faydalı olduğu örneklerin de bulunduğu vurgulanıyor. Profesör Keith Hawton tarafından kaleme alınan raporda, “İnternet ve diğer elektronik yollarla iletişimin potansiyel olarak gençlerde intihar eğilimini güçlendirici veya tam tersine önleyici bir rol oynaması mümkün” deniyor. Profesör Hawton, buradan hareketle “Bundan sonraki adım, bu iletişim kanallarını kullanmak suretiyle, özellikle de sağlık hizmetlerine başvurmayı reddeden kişilere, terapi niteliğinde müdahale yöntemleri geliştirmek olacaktır” diyor. (BBC Türkçe)

Leave A Response »