Fethullah Gülen’in iadesi Konusuluyor

Usta 30 Nisan 2014 0
Fethullah Gülen’in iadesi Konusuluyor

Gülen dosyası MGK’da

Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında toplandı. Toplantıda Fethullah Gülen’in iadesi ele alınacak.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında toplandı.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın dünkü günkü grup toplantısında ABD’den iadesi için hukuki sürecin başlatılacağını açıkladığı Fethullah Gülen’le ilgili devletin zirvesi ilk kapsamlı fikir alış verişini bu toplantıda yapacak.

MGK ÖNCESİ BİR DİZİ GÖRÜŞME

MGK öncesi, ilgili kurumların yanı sıra özellikle Adalet ve Dışişleri Bakanlıkları arasında bir dizi görüşme yapıldı.

BOZDAĞ İLE DAVUTOĞLU İADE İLE İLGİLİ KURMAYLARINDAN BİLGİ TOPLADI

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Gülen’in iadesi süreciyle ilgili neler yapılabileceğine dair kurmaylarından bilgileri topladı. Güvenilir kaynaklar, bu konuda Dışişleri Bakanlığı’nın Adalet Bakanlığı’ndan gelecek dosyaların tercümesi ve gerektiğinde ABD’nin Ankara Büyükelçiliği üzerinden Washington yönetimine iletilmesi görevini üstleneceğini söylediler. Aynı kaynaklar, ”Önemine göre dosyalar, bazen iki ülke adalet bakanlıkları arasında da değişebilir” dediler.

GEÇEN ŞUBAT AYINDA DA GÜNDEME GELMİŞTİ

Geçen Şubat ayındaki MGK’da da Gülen dosyası gündeme gelmiş ve konu ilk madde olarak MGK bildirisine, ”Ülke genelinde güvenliği ilgilendiren hususlar ve yürütülen çalışmalar değerlendirilmiş, bu kapsamda halkımızın huzurunu ve ulusal güvenliğimizi tehdit eden yapılanmalar ve faaliyetler görüşülmüştür.” diye yansımıştı.

ORG. NECDET ÖZEL MGK’DA YOK

Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) toplantısına askerlerden önemli bir isim katılamadı. Genelkurmay Başkan Orgeneral Necdet Özel vefat eden kayınpederinin cenaze törenine katılmak için İstanbul’a gidince MGK’da yer alamadı.

MGK’nın bir diğer asker asil üyesi Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar hem Genelkurmay Başkanlığı’nı, hem de kendi kuvvet komutanlığını bu kritik toplantıda temsil etti. Kayınpederi dün vefat eden Özel’e kurulun tüm üyeleri önceden telefon ederek başsağlığı mesajlarını iletti.

Leave A Response »