2015 YGS soruları ve cevapları ne zaman açıklanacak?

Usta 15 Mart 2015 0
2015 YGS soruları ve cevapları ne zaman açıklanacak?

2015 YGS soruları ve cevapları ne zaman açıklanacak?

YGS 2015 için heyecan dorukta. Yarın yapılacak olan sınavın giriş yerini ve sınav giriş belgesini öğrenmek için haberimizdeki linke tıklayarak öğrenebileceğiniz gibi ais.osym.gov.tr adresinden de öğrenebilirsiniz. YGS 2015 sınavına dair merak ettiğiniz tüm detaylar burada.
Yarın yapılacak YGS 2015 sınavı için öğrencileri şimdiden stres bastı. Sınav giriş yerleri geçtiğimiz günlerde ÖSYM tarafından https://ais.osym.gov.tr adresinden erişime açıldı. ÖSYM resmi sitesinde yayınlanan ve 15 Mart tarihinde yapılacak olan YGS sınav giriş yerlerini öğrenmek için ve sınav giriş belgelerinize haberimizden ulaşabilirsiniz. Sınava, 2 milyon 126 bin 681 aday başvurdu.Öğrenciler sınava giderken nelere ihtiyacları olacak, sınav giriş için hangi belgeler lazım, sınavda nelere dikkat edilmel? Aday Öğrencilerin merak ettiği sınavla ilgili tüm soruların cevabına bugun.com.tr’den ulaşabilirsiniz.

Üniversite sınavlarının yorucu bir süreç olduğunu hatırlatan Fem Yayınları Rehberlik Koordinatörü Faruk Ardıç, üniversiteli olmanın ilk ve en önemli kuralının çalışmaktan geçtiğini belirtti. Ardıç “YGS telafisi mümkün olan bir sınav. Çünkü öğrencilerin toplam sınav puanının yüzde 35-40’ını oluşturuyor. Geri kalan yüzde 60-65’lik kısım ikinci basamak olan LYS’lerle elde edilecek” dedi.

ÖSYM Başkanı Ali Demir, geçtiğimiz yıl yapılan YGS sonuçlarını 6 gün içerisinde açıkladıklarını belirtti. Demir: “Bu yıl da YGS sonuçlarını en kıza zamanda açıklayacağız. Geçtiğimiz yıl 6 günde açıklamıştık. Hedefimiz bu sene daha kısa bir açıklamak” dedi.

Sınav 171 merkez, 6 bin 853 bina, 109 bin 307 salonda, 314 bin 861 görevliyle gerçekleşecek. Bu seneye YGS’ye katılan aday sayısında ciddi bir artış oldu. Geçen yıla nazaran 50 bin civarında fazla aday sınava girecek. Toplamda 2 milyon 46 bin 583 aday YGS’ye katılacak.

Ardıç, üniversiteye girişin 8 anahtarını şöyle özetledi:

1- Psikolojik olarak hazırlanın

Sınav başlamadan önce, o bölümün yer aldığı sayfaları hızla gözden geçirin. Böylece testin yapısı, sorulardaki nitel ve nicel değişkenlere karşı hazır olursunuz. Psikolojik olarak sorulara da hazırlanırsınız.

2- Sorularla inatlaşmayın

Sınav sorularının zorluk düzeylerinin aynı olmadığını unutmayın. Herkesin yapabileceği kolay nitelikte sorular olabileceği gibi, seçici sorular da olacaktır. Karşılaşılan soru üzerinde belirli bir süre geçtiği halde hâlâ çözüme ulaşılamıyorsanız fazla zaman kaybetmeden diğer soruya geçin. Aynı testteki tüm soruların aynı puan değerinde olduğunu unutmayın.

3- Zaman kazanmak için “Turlama Tekniği’’ni uygulayın

Sınavda zamanı iyi kullanabilmek ve yüksek puanı elde edebilmek için “Turlama Tekniğini” uygulayabilirsiniz. Turlama tekniği, cevaplanacak tüm testlerde, birinci turda, cevabına kolayca ulaşılabilecek soruların öncelikle çözülerek zaman alıcı ve zor soruların ikinci tura bırakılmasıdır.

4- Günlük düzeninizi değiştirmeyin

Sınava kısa süre kala çalışma stilinizi değiştirmenin faydası olmaz. Asla uyku ve beslenme düzeninizi bozmayın. Tamamıyla normal hayatınız neyse o şekilde devam edin.

5- Zaman baskısından uzaklaşın

Zaman baskısı soruların güçlük derecesini yükselteceği için rahat olmayı deneyin. Daha önce defalarca deneme sınavına girdiğinizi ve benzer soruları cevapladığınızı hatırlayın.

6- Yapabilecek soruları boş bırakmayın

Bir soru başlangıçta çok karışık görünse bile, o soruyu atlamamak gerek. Bu yaklaşım iyi sonuç almanın ilk ve önemli adımıdır. Bu adım turlama tekniği çerçevesinde atılmalıdır. Sınavdaki soruların güçlük derecelerini belirleyen içeriklileridir.

Uzunlukları veya karmaşık görünmeleri değildir. Uzun veya karmaşık görünen sorulara hiç bakmamak veya yapamama kaygısı ile okumayı yarıda bırakmak test tekniği açısından son derece hatalı bir tutumdur. Unutmamak gerekir ki bazen zor görünen sorular çok kolay olabilir.

7- Daha önce sorulmuş soruları mutlaka çözün

ÖSYM tarafından sınavlarda sorulan soruları çözmeden YGS’ye girmeyin. Bu soruları çözerek; soruların özeliklerini, dağılımını, zorluk ve kolaylığını öğreneceksiniz. Böylece ÖSYM’nin soru mantığını kavramış olacaksınız.

8- Sınav kaygısından kurtulun

Sınav yaklaştıkça doğal olarak kaygıda da artış olur. Bu konuda kendinizi dinleyin.

Üniversiteye girişte birinci aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), 15 Mart Pazar gerçekleştirilecek. Sınava, 2 milyon 126 bin 681 aday başvurdu. YGS’ye girecek adaylar, giriş belgelerini, TC kimlik numaraları ve aday şifreleriyle ÖSYM’nin internet sayfasından edinebilecek. Giriş belgesinin üzerinde adayın, sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile fotoğrafı bulunuyor. Adaylara ayrıca sınava giriş belgesi gönderilmeyecek.

YGS, 15 Mart 2015 Pazar günü tek oturumda yapılacak. Sınav, saat 10.00’da başlayacak ve 160 dakika sürecek. Kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için, adayların sınava girecekleri binanın kapısında en geç saat 09.00’da hazır bulunmaları gerekecek.

Adaylar, sınav salonuna 2015-YGS Sınava Giriş Belgesi ile nüfus cüzdanı/pasaportları kontrol edilerek alınacaklar, sıra numaralarının bulunduğu yerlere oturacaklar. Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacak.

Sadece suya izin var

Sınavın yapıldığı her bir salona en az bir adet duvar saati, adayların sınavda kullanacakları kalem, silgi, kalemtıraş ile şeker ve peçete ÖSYM tarafından sağlanacak. Adaylar sınava şeffaf pet şişe içinde su getirebilecek.

YGS’de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen ortak müfredata dayalı Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer alacak. YGS’de öğrencilere Türkçe’den 40, tarihten 15, coğrafyadan 12, felsefeden 8 ve din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5, temel matematikten 40, fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden ise 13 soru sorulacak.

Sınav başladıktan sonra adayların ilk 120 dakika ve son 15 dakika içinde, sınav salonunu terk etmeleri, sınav sırasında kısa süre için bile olsa tuvalete gitmek dahil sınav salonundan çıkmaları yasak olacak.

Bu durumdaki adaylara kesinlikle izin verilmeyecek. Sınav salonundan her ne sebeple olursa olsun çıkan aday, bir daha sınav salonuna alınmayacak ve sınavın ilk 120 dakikası dolana kadar sınav binasında bekletilecek.

SONUÇLAR İNTERNETTEN DUYURULACAK

Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek. Adaylar, YGS sonuçlarını, TC. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrenebilecek.

YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar isterlerse LYS’lere başvurabilecek. LYS’lere başvurular, 8-21 Nisan 2015 tarihleri arasında yapılacak. LYS’ler 81 il merkezi ve Lefkoşa’da yapılacak.

Öte yandan, YGS ve sınavsız geçiş için 2 milyon 126 bin 681 aday başvuru yaparken, bunların 908 bin 65’ini lise son sınıf öğrencileri, 407 bin 825’ini geçen yıl liseden mezun olanlar, 810 bin 791’ini ise daha önceki yıllarda liseyi bitirenler oluşturdu. Başvuran adayların, 756 bin 473’ü geçen yıl da ÖSYS’ye girdi. Geçen yıl ÖSYS’ye, 78 bin 428’si sınavsız geçiş olmak üzere toplam 2 milyon 86 bin 87 aday başvurmuştu.

Sınav, saat 10.00’da başlayacak ve 160 dakika sürecek. Türkçe Testi: 40 soru, Matematik Testi: 40 soru, Sosyal Bilimler Testi: 40 soru, Fen Bilimleri Testi: 40 soru olmak üzere toplam 160 soru var.

YGS’de en az bir puan türünde 140 ve üzeri puan alamayan adayların, YGS puanları ile bir yükseköğretim programını tercih etme ve LYS’lere girme hakları bulunmamaktadır. (sınavsız geçiş hakkı olanlar hariç).

YGS puanlarından 140’ın altında olanlar için ilgili yerleştirme puanı (Y-YGS) hesaplanmayacaktır. YGS’de 140,00000-179,99999 arası puan alan adaylar, sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını tercih edebileceklerdir. Bu adayların LYS’lere girme hakları bulunmamaktadır. YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, LYS’lere girme hakkı kazanacaktır.

YGS’de 180 ve üzeri puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de YGS puanlarından en az birinin 140 ve üzeri olması gerekir. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlarda engelli öğrenciler için (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, otizm), engelli olduklarını belgelemeleri kaydıyla, YGS puanlarından en az birinin 100 ve üzerinde olması gerekmektedir.

ÖSYM SINAV GİRİŞ YERLERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN!

YGS ne demektir?

Yükseköğretime Geçiş Sınavı demektir.

YGS sınavında kaç soru var? Süre ne kadar?

YGS, 15 Mart 2015 Pazar günü tek oturumda yapılacak. Sınav, saat 10.00’da başlayacak ve 160 dakika sürecek. Türkçe Testi: 40 soru, Matematik Testi: 40 soru, Sosyal Bilimler Testi: 40 soru, Fen Bilimleri Testi: 40 soru olmak üzere toplam 160 soru var.

YGS sınavında kaç soru var?

YGS, 15 Mart 2015 Pazar günü tek oturumda yapılacak. Sınav, saat 10.00’da başlayacak ve 160 dakika sürecek. Türkçe Testi: 40 soru, Matematik Testi: 40 soru, Sosyal Bilimler Testi: 40 soru, Fen Bilimleri Testi: 40 soru olmak üzere toplam 160 soru var.

YGS’de hangi testler yer alacak?

Üniverisite’ye hazırlık yapan öğrenciler 15 Mart 2015 tarihinde yapılacak olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)’na girecekler. Merakla beklenen YGS 2015 sınav giriş yerleri henüz açıklanmadı. Peki YGS giriş yerleri ne zaman açıklanacak? Giriş belgesi nasıl alınacak? Detaylar haberimizde…

YGS’de ortak müfredata dayalı Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer alacaktır. Adaylar, Millî eğitim Bakanlığı (MEB) öğretim programlarından (müfredat) sorumludur. Aslında 6 farklı puan türü eski sistemde Sözel, Sayısal ve Eşit Ağırlık puanlarına karşılık gelmektedirler.

YGS1,2 : Sayısal puanla öğrenci alan bölümler içindir.

YGS3,4: Sözel puanla öğrenci alan bölümler içindir.

YGS5,6: TM puanıyla öğrenci alan bölümler içindir.

YGS’de uygulanacak testler ve kapsamları Tablo 1A’da, YGS puan türleri Tablo 1B’de gösterilmiştir.

Sınava girerken adayın yanında bulundurması gerekenler:

Adaylar, 2015-YGS Sınava Giriş Belgesinin renkli veya siyah beyaz çıktıları ile nüfus cüzdanı veya pasaportunu sınavda yanlarında bulundurmak zorundadır. Sınava Giriş Belgesi adayların adreslerine gönderilmeyeceği için bu belgeyi sınav tarihinin 10 gün öncesinden başlamak üzere T.C. Kimlik Numaranız ve şifreniz ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden edinebilirsiniz.

Sınava gireceğiniz binayı, adres bilgisini teyit etmek amacı ile önceden gidip görmeniz sınav günü size kolaylık sağlayacaktır. Sınava Giriş Belgesini kaybeden adaylar tekrar İnternet’ten edinebileceklerdir. Sınava girebilmeniz için 2015-YGS Sınava Giriş Belgesinden başka, nüfus cüzdanı veya pasaportunuzun da yanınızda bulunması zorunludur. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf (Sınav günü sınav görevlilerinin sizi fotoğrafınızdan tanımakta güçlük çektiği takdirde sizi sınava almayabileceğini göz önünde bulundurunuz.) ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır.

YGS’de hangi testler yer alacak?

YGS’de ortak müfredata dayalı Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer alacaktır. Adaylar, Millî eğitim Bakanlığı (MEB) öğretim programlarından (müfredat) sorumludur. Aslında 6 farklı puan türü eski sistemde Sözel, Sayısal ve Eşit Ağırlık puanlarına karşılık gelmektedirler.

YGS1,2 : Sayısal puanla öğrenci alan bölümler içindir.

YGS3,4: Sözel puanla öğrenci alan bölümler içindir.

YGS5,6: TM puanıyla öğrenci alan bölümler içindir.

YGS’de uygulanacak testler ve kapsamları Tablo 1A’da, YGS puan türleri Tablo 1B’de gösterilmiştir.

YGS’de puan hesaplaması nasıl yapılıyor?

YGS’de uygulanan testlere verilen cevaplar, her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacak. Adayların;Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testlerinden her biri için birer standart puanı hesaplanacak. Testlerin standart puanlarının hesaplanmasında şu yol izlenecek:

• Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecek. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacak.

• Son sınıfta okumakta olan tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacak.

• Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacak.

• Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle ÖSYM tarafından “geçersiz” sayıldığı takdirde, ilgili testte yer alan sorulardan herhangi birini işaretleyen tüm adayların bu soruyu doğru cevapladığı kabul edilecek.

Sınav sonuçları değerlendirmeye nasıl alınacak?

YGS’de en az bir puan türünde 140 ve üzeri puan alamayan adayların, YGS puanları ile bir yükseköğretim programını tercih etme ve LYS’lere girme hakları bulunmamaktadır. (sınavsız geçiş hakkı olanlar hariç). YGS puanlarından 140’ın altında olanlar için ilgili yerleştirme puanı (Y-YGS) hesaplanmayacaktır. YGS’de 140,00000-179,99999 arası puan alan adaylar, sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını tercih edebileceklerdir. Bu adayların LYS’lere girme hakları bulunmamaktadır. YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, LYS’lere girme hakkı kazanacaktır.

YGS’de 180 ve üzeri puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de YGS puanlarından en az birinin 140 ve üzeri olması gerekir. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlarda engelli öğrenciler için (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, otizm), engelli olduklarını belgelemeleri kaydıyla, YGS puanlarından en az birinin 100 ve üzerinde olması gerekmektedir.

Adayların sınavda kullanacakları gereçler ÖSYM tarafından sağlanacak mı?

Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından adaylar, sınav binalarına bu belgeler dışında herhangi bir eşya, araç gereç vb. getiremezler. Sınavın yapıldığı her bir salona en az bir adet duvar saati, adayların sınavda kullanacakları gereçler (kalem, silgi, kalemtıraş) ile şeker ve peçete ÖSYM tarafından sağlanacaktır. Adaylar sınava şeffaf pet şişe içinde su getirebileceklerdir.

Sınava girerken adayın bulundurması yasak olan araç gereç ve eşyalar nelerdir?

Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından adayların sınav binalarına,

• çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla; kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş, anahtar, metal para gibi metal içerikli eşyalarla (basit başörtü iğnesi ve ince metal tokalı kemer hariç); her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlarla, her türlü plastik ve güneş gözlüğü dâhil cam eşyayla (şeffaf/numaralı gözlük hariç), banka/kredi kartı, ulaşım kartı vb. kartlarla,

• cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla,

• her türlü kesici ve delici alet, ateşli silah ve benzeri teçhizatla,

• kalem, silgi, kalemtıraş, müsvedde kâğıdı, defter, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete, vb. yayınlar, pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlarla gelmeleri kesinlikle yasaktır. (Engelli/sağlık sorunu olan adaylardan sınava engeli/sağlık sorunu nedeniyle bir araç gereç vb. ile girmesi gerekenlerin, kılavuzun “ENGELLİ/SAĞLIK SORUNU OLAN ADAYLAR VE SAĞLIK DURUMU/ENGEL BİLGİ FORMUNUN DOLDURULMASI” maddesini dikkatlice incelemeleri gerekmektedir.).

Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır?

Bir adayın sınavının geçerli sayılarak cevap kâğıdının değerlendirilmesi için adayın;

• sınava, atandığı salonda girmesi,

• sınav başlamadan önce sınava giriş belgesini sınav görevlilerine teslim etmesi,

• kopya çekme veya çekilmesine yardım etme girişiminde bulunmaması,

• cevaplarını sınav süresi içinde cevap kâğıdına işaretlemiş olması,

• cevap kâğıdına T.C. Kimlik Numarasını ve soru kitapçığı numarasını doğru olarak yazıp kodlaması,

• soru kitapçığı ile cevap kâğıdına yazması ve işaretlemesi gereken bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması,

• sınav sonunda soru kitapçığını (sayfaları eksiksiz olarak ) ve cevap kâğıdını sınav görevlilerine teslim etmesi,

• salonda sınav kurallarına ve sınav görevlilerinin uyarılarına uyması ve diğer sınav kurallarına uyması zorunludur.

YGS Sonuçları Nasıl Kullanılacak?

YGS’de en az bir puan türünde 140 ve üzeri puan alamayan adayların, YGS puanları ile bir yükseköğretim programını tercih etme ve LYS’lere girme hakları bulunmamaktadır. (sınavsız geçiş hakkı olanlar hariç). YGS puanlarından 140’ın altında olanlar için ilgili yerleştirme puanı (Y-YGS) hesaplanmayacaktır. YGS’de 140,00000-179,99999 arası puan alan adaylar, sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını tercih edebileceklerdir. Bu adayların LYS’lere girme hakları bulunmamaktadır. YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, LYS’lere girme hakkı kazanacaktır. YGS’de 180 ve üzeri puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de YGS puanlarından en az birinin 140 ve üzeri olması gerekir. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlarda engelli öğrenciler için (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, otizm), engelli olduklarını belgelemeleri kaydıyla, YGS puanlarından en az birinin 100 ve üzerinde olması gerekmektedir.

YGS Sonuçları Nasıl Duyurulacak?

Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyeceği için YGS sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr İnternet adresinden öğrenebilecekler. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmündedir. YGS sonuçları, LYS sonrasında İnternet’ten duyurulacak olan sınav sonuç bilgilerinde de yer alacak. ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

Sınav sonuçları değerlendirmeye nasıl alınacak?

YGS’de en az bir puan türünde 140 ve üzeri puan alamayan adayların, YGS puanları ile bir yükseköğretim programını tercih etme ve LYS’lere girme hakları bulunmamaktadır. (sınavsız geçiş hakkı olanlar hariç). YGS puanlarından 140’ın altında olanlar için ilgili yerleştirme puanı (Y-YGS) hesaplanmayacaktır. YGS’de 140,00000-179,99999 arası puan alan adaylar, sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını tercih edebileceklerdir. Bu adayların LYS’lere girme hakları bulunmamaktadır. YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, LYS’lere girme hakkı kazanacaktır.

YGS’de 180 ve üzeri puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de YGS puanlarından en az birinin 140 ve üzeri olması gerekir. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlarda engelli öğrenciler için (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, otizm), engelli olduklarını belgelemeleri kaydıyla, YGS puanlarından en az birinin 100 ve üzerinde olması gerekmektedir.

40 engelli aday YGS’ye Ankara’da girecek

ÖSYM, 40 engelli adayın başka illerden gelerek, Ankara’da her türden elektronik iletişimi kesilmiş binalarda, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) gireceğini bildirdi.

ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, sınavsız geçiş hariç, 15 Martta gerçekleştirilecekYGS’ye girmek isteyen 2 milyon 46 bin 716 adaydan 4 bin 646’sı engelli aday olarak kayıt yaptırdı.

YGS’ye başvuran engelli adayların hepsi elektronik niteliği olmayan alet veya cihazlarını kullanarak kendi bulundukları illerde sınava girebilecek. Ancak, 4 bin 646 adaydan sadece 123 engelli aday, kullandığı elektronik nitelikte ancak sınav güvenliğini zedeleyebilecek nitelikte olan cihazlarla sınava girme talebinde bulundu. Bu adaylar, şimdiye kadar bu haliyle sınavlara giremedikleri halde Ankara’da ÖSYM tarafından her türden elektronik iletişimi kesilmiş olan binalarda sınava girmeyi tercih etti.

Bunlardan 82’si Ankara’da ikamet ederken, Ankara dışında yaşadığı halde Ankara’ya gelmek durumunda olan engelli aday sayısı 40 olarak belirlendi. Ankara’da sınava girecek olan bu adayların 32’si tek başına bir salonda kendilerine verilen okuyucu ve işaretleyici yardımı ile sınava girecek.

Ankara dışından gelip tek başına bir salonda sınava girecek olan adayların 6’sı görme, 8’i işitme, 3’ü ise hem görme hem de işitme engelli. Benzeri şekilde çoklu salonda sınava girmek isteyen ve Ankara dışından gelen 2 adayın görme, 24 aday işitme, 2 aday süreğen ve 1 aday dil ve konuşma engeli bulunuyor.

Ayrıca, YGS’de görme engelli adaylara 18 punto ve 22 punto kitapçıkla sınava girme imkanı tanındı. Bu kapsamda talepte bulunan 21 adayın 18 punto kitapçıkla ve 26 adayın da 22 punto kitapçıkla Ankara’da sınava girmesi sağlanacak.

​YGS’de Başarılı Olmak İçin Nelere Dikkat Etmeli!

Üniversite öğrencisi olmak için öğrencilerin aşması gereken ilk engel Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), 15 Mart 2015 Pazar günü saat 10:00’da başlayacak. ÖSYM tarafından belirlenen kurallara göre adaylar en az 2 saat boyunca sınav salonlarından ayrılamayacak. Toplamda 2 saat 40 dakika sürecek olan bu sınav kimileri tarafından sadece Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) giriş hakkı elde etmek için bir baraj sınavı gibi görülse de aslında YGS son derece önemli bir sınav.

İki yıllık eğitim veren önlisans programlarına yerleşmek isteyen ve meslek lisesi öğrencisi ya da mezunu olan adaylar, tüm puanlarını bu sınav ile alıyor. Az sayıda ve puanları çok yüksek de olsa bazı dört yıllık lisans programları da yalnızca bu sınavın sonucuna göre öğrenci alıyor. Örneğin, Boğaziçi Üniversitesi bünyesindeki Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu programlarından Yönetim-Bilişim Sistemleri dört yıllık bir lisans programı ve YGS-6 puan türü ile öğrenci kabul ediyor.

LYS’ye hazırlanan ve fakültelere yerleşmek isteyen adaylar için de YGS büyük önem taşıyor. Zira sınavlardan elde edecekleri toplam puanın %40’ının YGS’den geldiği düşünüldüğünde bu sınavın sadece bir baraj sınavı olmadığı anlaşılıyor.

Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz ‘Bu kadar önemli bir sınav öncesinde öğrenci ve velilerin özellikle dikkat etmesi gereken bazı hususlar var. Bu değerlendirmeyi yapmanın en iyi yollarından birisi, öğrencinin sınav anında yaşayacaklarına odaklanmak olacaktır.’ dedi.

Hatice Yılmaz ayrıca YGS için öğrenci ve velilere uyarılarda bulunurken, 4 yıldır başarıyla uyguladıkları ‘21 Gün YGS’ formülünün öğrenciler üzerindeki etkisini değerlendirdi;

İlk Ele Alınması Gereken Kavram Zaman

Adaylar 160 dakika (2 saat 40 dakika) boyunca aynı sırada oturacak ve sınav olacaklar. Ancak adaylar o sıralarda tam da sınav başladığı anda oturuyor olmayacak. Sınav başlamadan önce sınav kitapçıkları ile optik formların dağıtımı ve kontrolü sırasında da orada oturacakları ve bu işlemlerin yarım saate yakın sürdüğü hesaba katıldığında aday hiç kalkmadan 3 saat boyunca aynı sırada oturacak. Sözü edilen kontroller ve sınav binasına giriş için harcanan zaman göz ardı edilemeyeceği için ÖSYM, adayların sınav başlangıç saatinden en az 45 dakika önce sınav yerinde olmalarını tavsiye ediyor. Diğer bir deyişle saat 9:15’te sınav binasının bahçesinde olmak gerekmekte. Adayın sabah kalkıp hazırlanması, kahvaltı etmesi ve yolculuğu da ilave edilirse, sınav günü 7:00 – 7:30 arası uyanmak iyi bir karar olacaktır. Her gün bu saatlerde kalkmaya alışkın olmayan bireyler, yoğun zihinsel faaliyet gösterecekleri sınavda başarılı olmakta daha çok güçlük çekecektir. İşte, tüm bu etmenleri göz önünde bulundurarak doğru bir zaman yönetimi planlamak sınav başarısına olumlu katkı sağlayacaktır.

İkinci Dikkat Edilmesi Gereken Kavram Mekan

Adaylar sınava girecekleri yeri, sınavdan 10 gün önce öğrenecek ve sınavdan önceki hafta sonu sınava girecekleri binayı ve sınav salonunu görme şansına sahip olacaklar. Sınav olunacak yer bilinse dahi daha önce böyle bir ortamda gerçekçi biçimde sınava girmemiş olmak büyük bir dezavantaj olacaktır. Adayın oturacağı sıranın konforu, salonun havalandırması ya da ışıklandırması sınav performansına doğrudan etki eder. Her tür sınav ortamında sınav olmuş ve bu gibi şartlarla nasıl baş edeceğini bilen adaylar sınavlarda daha fazla başarı göstermektedir.

Üçüncü Önemli Husus Fiziksel Hazırlık

Bu, adayın sabah yapacağı kahvaltıyı, giyeceği kıyafeti ve yanında götüreceği eşyaları kapsamaktadır. Kahvaltı konusu özellikle önemli, çünkü üç saat boyunca sınav salonunda olacak ve öncesinde de sınav binasına varmak için yolculuk yapacak. Adayın en az 5 saat boyunca kan değerlerini koruyacak kadar iyi ama hazımsızlık yapmayacak kadar da kararında beslenmesi gerekmekte. Beslenme uzmanları uzun süreli açlık durumlarının sağlıksız olduğunu söylese de sınav gerçeği bunu göz ardı etmektedir. Adaylar için en ideal kahvaltı şişkinlik yaratmayacak ama uzun süre tokluk hissi verecek gıdalardan oluşan bir seçim olacaktır. Yağlı gıdalardan ve yapay şekerden uzak durmak gerekiyor. Yumurta, bir bardak süt, tam buğday ekmeği, az yağlı beyaz peynir ve bol yeşillik çoğu kişi için yeterli besini sağlayacaktır.

ÖSYM, sınav binasına sokulması yasak eşyalar konusunda son derece uzun bir listeye sahip. Elektronik cihazlar, metal her türlü eşya, takı ve her türlü ziynet eşyası yasaklı. Hatta kemer, cüzdan ve anahtar sokmak bile resmiyette yasak. ÖSYM, adaydan üzerinde metal aksamı olmayan bir eşofman takımı, tişört ve sade bir çift ayakkabı giymesini bekliyor. Bu tarz bir giyim ÖSYM tarafından dayatılıyor olsa da sınav sırasında adayın rahat etmesini sağlayacağı için aslında zaten doğru bir seçimdir.
Adayın yanında götürmesi gereken eşya listesi ise iki madde ile sınırlı: (1) Nüfus Cüzdanı ve (2) Sınav Giriş Belgesi.
Bütün bu hususlara dikkat eden adaylar, uzun zamandır harcadıkları emeklerin karşılığını alacaklardır.

‘21 Gün YGS’ Formülü İle YGS Başarısı Artıyor

Oğuzkaan Koleji olarak Türkiye’de ilk kez bizim hayata geçirdiğimiz ve 4 yıldır çok iyi sonuçlar aldığımız, öğrencilerimizin emeklerini güvence altına almak için her türlü sınav ortamına uyumlarını sağlayacak bir sınav kampı programı uyguluyoruz. Dr. Maxwell Maltz’ın psikosibernetik kuramına uygun olarak geliştirdiğimiz bu programa “21 Gün YGS” adını verdik. Öğrencilerimiz, 21 gün boyunca, aralıksız olarak 10:00-12:40 saatleri arasında YGS denemesine giriyor. Her gün, sınava girdikleri sınav salonları ve oturdukları yerlerin değiştiği, hafta sonları üniversiteler ve ilköğretim okullarında sınava girdikleri bu sistemde, gerçek sınavda ne olacaksa öğrencilerimize aynı şekilde yaşatıyoruz. Üst aramasından tutun da sınavda ÖSYM tarafından dağıtılan peçete ve şekere kadar her detay incelikle planlanıyor. Çocukların görmedikleri hiçbir sınav ortamı kalmaması için, amfiler, kolçaklı sıralar, ilkokul sıralarında sınav olmalarını sağlıyoruz. NLP temelli YGS sınav kampı uygulamasını Dr. Maxwell Maltz’ın Psiko-Sibernetik kitabında ilk kez ileri sürülen “21 gün boyunca aynı şartlara maruz bırakılan beyin devrelerinin yeni ve sağlam sinir bağlantıları geçiş yolları üretmesi ve hafıza izleri oluşturması” kuramından geliştirerek oluşturduk. Bu sistemi, 4 yıldır başarı ile uyguluyoruz ve sonuçlarından çok memnunuz. Okulumuzun ölçme ve değerlendirme birimi ile rehberlik bölümünün gerçekleştirdiği çalışmanın sonuçlarına göre, her öğrencide ortalama yüzde 24 puan artışı sağladığı ve öğrencilerin sınav kaygısı düzeylerinde anlamlı bir düşüş yaşandığını görüyoruz.
Tüm öğrencilere 15 Mart Pazar günkü sınavda başarılar diliyorum.
Etiketler:
YGS, ÖSYM, YGS sınavı, YGS SINAV YERLERİ, 15 mart 2015

Leave A Response »