KÜMPEM Forum Perakende Konferansı

Usta 17 Mayıs 2015 0
KÜMPEM Forum Perakende Konferansı

KÜMPEM Forum Perakende Konferansı

16-05-2015 11:24:16

İSTANBUL (AA) – Perakende dünyasının temsilcileri Koç Üniversitesi ve Migros iş birliği ile bu yıl beşinci kez düzenlenen KÜMPEM Forum Perakende Konferansı’nda bir araya geldi.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, 1999 yılında Türkiye’nin perakende alanına odaklanan ilk üniversite-iş dünyası iş birliği örneği olarak Migros’un desteğiyle Koç Üniversitesi’nde kurulan KÜMPEM, perakende dünyasını KÜMPEM Forum Perakende Konferansı’nda bir kez daha bir araya getirdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Migros İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Demir Aytaç, konferansın bu yılki konusunun Perakendeye Küresel Bakış olduğunu belirterek, KÜMPEM’in perakende sektörüne katkısını anlattı.

Migros’un 60 yıldır büyüyen kadrosunun yüzde 98’inin iç kaynaklardan yetişen kişilerden oluştuğunu ifade eden Aytaç, bunda KÜMPEM’in önemli katkısı olduğunu kaydetti.

KÜMPEM Forum Direktörü Yrd. Doç. Dr. Meltem Kayhan ise perakendenin Türkiye’nin en önemli istihdam alanlarından biri olduğuna dikkati çekerek, rakamların hızla geliştiği bu sektördeki en önemli değişimin tüketicinin ‘ekranlarla’ olan ilişkisi olduğunu belirtti.

Kayhan, perakendede müşteri istek, şikayet ve paylaşımların artık akıllı cihazlar aracılığıyla çok daha yaygın ve doğrudan dile getirildiğini, yeni dönemdeki tüm yaklaşımların da bu değişimi dikkate alarak kurgulandığını aktardı.

KÜMPEM Akademik Direktörü Prof. Dr. Gürhan Kök de akademi ve perakende sektörü arasında geliştirilen ortaklıkların iki taraf için de önemli faydalar sağladığını belirterek, şunları kaydetti:

“Çok kanallı perakendeciliğin bir potansiyel yaratmakla birlikte talep tahmini, tedarik zinciri ve operasyonel alanlarda perakendecilerin önüne çözüm bekleyen yepyeni problemler de çıkardı. Bu problemlerin çözümü eskisinden farklı şekilde daha sistematik, daha bilimsel yaklaşımlar gerektiriyor. Nitekim global alanda perakendeciler akademik ortaklıklarını artırıyor ve değer yaratan projeler gerçekleştiriyorlar. Bu projelerin başarılı olanları şirketlere 3-5 puan net kar artışı olarak dönmekle kalmıyor bu açılımlar uzun vadede perakende pratiğini şekillendiriyor.”

Kök, perakende şirketlerini KÜMPEM aracılığıyla Koç Üniversitesi ile araştırma projelerinde işbirliğine davet etti.

North Carolina Üniversitesi’nde MBA öğrencilerine perakende dersleri veren, Harvard Üniversitesi mezunu  akademisyen Prof. Dr. Saravanan Kesavan da “Perakendede İşgücü Yönetimi” başlıklı sunumunda GSMH’sinin yüzde 16,1’ini perakende sektörünün oluşturduğu ABD’de, perakende sektörü çalışanlarının iş-yaşam dengelerinin korunması için hem devlet hem de sivil toplum kuruluşları tarafında büyük bir hareketlilik yaşandığına dikkati çekti.

Kesavan, “42 milyon perakende çalışanının 16 milyonu part time ya da geçici çalışıyor. Bu kişilerin çalışma saatlerinin 3 hafta önceden işveren tarafından belirlenmesi artık yasaya bağlandı. İşveren örneğin bir tezgahtarın çalışma saatlerini iradesi dışında değiştirirse, ceza ödemek zorunda. Özellikle New York Savcılığı, bu işi çok yakından takip ediyor. Dolayısıyla perakendede iş gücü yönetimi bu yeni yasal uygulamalarla birlikte artık eskisinden çok daha titiz bir yaklaşımı gerekli kılıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kendisinin de görev aldığı güncel bir araştırmanın sonuçlarına da değinen Kesavan, yoğun müşterinin ilk başta satışlarda artış sağladığını belirterek, “Örneğin 16 prova odalı bir mağazada, tüm prova odaları dolu iken satışlar önce artıyor. Bir süre sonra ise, satışlar önce sabit seviyede kalıyor, sonrasında ise düşüyor” ifadelerini kullandı.

Kesavan, araştırmada prova odalarına odaklandıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Prova odasına giren bir müşteri, diğer müşterilere göre satın almaya daha yakın, daha niyetli. Ayrıca odaya giren ürünler diğerlerine göre daha pahalı, daha komplike ürünler; bir tişört ya da eşarp değil. Araştırmamızda mağaza dolu iken prova odasına giren bir müşterinin yanında daha fazla ürünle gittiğini görüyoruz. Mağaza çok kalabalık olunca, müşteri 3 yerine 5 ürünle içeri giriyor. Çünkü örneğin bedeni uymuyorsa yenisini bulmak için o odadaki yerini kaybetmeyi göze alamıyor. Müşteri tek bir parça ürünü alacakken, içeride üstelik fiyat ortalaması da hayli yüksek bir stok atıl olarak bekliyor. Bu odalarda pahalı ama satın alınmamış ürün stoğu oluşuyor. Prova odasındaki stok, dışarıda o ürünü bekleyen müşteriye zamanında ulaşmadığında, bu durum doğrudan satışlara yansıyor.”

Prof. Dr. Kesavan, perakendecilerin bu hayalet stokla baş edebilmek için işgücünü doğru yönetmekten başka çıkar yolları olmadığını aktararak, “Biz markalara prova odalarına dikkat edin diyoruz. Çünkü oraya giden müşteri bir ürünü deneyip beğeniyorsa, satış elemanının o anda vereceği bir tavsiye, ilave bir satış yaratabiliyor. Özellikle çok büyük sirkülasyonun olduğu anlarda, prova odalarındaki işgücünün doğru yönetilmesi kritik önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

KÜMPEM Forum Perakende Konferansı’nda perakendede çoklu kanal yönetimi de düzenlenen bir panelle tartışıldı. Migros Sanal Market Yöneticisi Rıza Gürler’in de katıldığı panelde konvansiyonel kanalların yanı sıra online kanallar başta olmak üzere çoklu kanal yönetimindeki yeni uygulamalar katılımcılarla paylaşıldı.

Leave A Response »