ABD ordusundan Libya’da El-Kaide’ye operasyon

Usta 15 Haziran 2015 0
ABD ordusundan Libya’da El-Kaide’ye operasyon

ABD ordusundan Libya’da El-Kaide’ye operasyon

ABD ordusunun, Libya’nın doğusunda El-Kaide’ye bağlı Murabitun Örgütü’nün harekat lideri Muhtar Belmuhtar’ı hedef alan bir operasyon gerçekleştirdiği bildirildi.

WASHINGTON

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Steve Warren, ABD askeri personelinin Libya’da El-Kaide ile bağlantılı bir teröriste yönelik operasyon gerçekleştirdiğini bildirdi.

Warren, yaptığı yazılı açıklamada, cumartesi gecesi gerçekleştirilen terörle mücadele operasyonunun hedef tahtasında yer alan ismin El-Kaide’ye bağlı Murabitun Örgütü’nün harekat lideri Muhtar Belmuhtar olduğunu kaydetti.

Kuzey Afrika’da önde gelen terör eylemlerinin ardında Belmuhtar olduğu bilgisini veren Warren, Belmuhtar’ın El-Kaide’ye olan bağlılığını sürdürdüğünü ifade etti.

Warren, Muhtar Belmuhtar’ın, 2013 yılında Ceyazir’deki doğalgaz tesisine düzenlenen ve aralarında 3 Amerikalı’nın da bulunduğu 10 farklı ülkeden 38 kişinin ölümüne neden olan saldırıyı yönettiğini belirterek, teröristin Amerikalılara yönelik tehdidinin sürdüğünü kaydetti.

Sözcü Warren, operasyonda Belmuhtar’ın öldürüldüğünü teyit etmezken, açıklamasında “Operasyonun sonucunu değerlendirmeyi sürdürüyoruz” dedi.

Muhabir: Erkan Avcı

Leave A Response »