Oruca Nasıl Niyet Edilir? Sahurda Edilecek Dualar Sahur Duası – Niyet Etmek Şartmı?

Usta 17 Haziran 2015 0
Oruca Nasıl Niyet Edilir? Sahurda Edilecek Dualar Sahur Duası – Niyet Etmek Şartmı?

Ramazan ayı başladı ve sahura kalkacaOruca Nasıl Niyet Edilir? Sahurda Edilecek Dualar Sahur Duası – Niyet Etmek Şartmı?

Ramazan ayı başladı ve sahura kalkacak olanlar için oruca nasıl niyet edilir, niyet ederken nelere dikkat etmeliyiz ve oruç tutmak için niyet gereklimidir sorularının cevaplarını anlatacağız. Mübarek ramazan ayı geldi ve oruç ayı başladı, sahura kalkan dostlarımız için sahurda oruca niyet etmek nasıl olur onu anlatmaya çalışacağız.

k olanlar için oruca nasıl niyet edilir, niyet ederken nelere dikkat etmeliyiz ve oruç tutmak için niyet gereklimidir sorularının cevaplarını anlatacağız. Mübarek ramazan ayı geldi ve oruç ayı başladı, sahura kalkan dostlarımız için sahurda oruca niyet etmek nasıl olur onu anlatmaya çalışacağız.

Sahur duası ve oruca niyet hakkında detaylar haberimizin detayında bulunmaktadır.

ORUÇ TUTMAK İÇİN NİYET GEREKLİ Mİ?

İbâdet niyet ile olacağı için, oruç ibâdetinde de niyet şarttır. Niyet, asıl insanın kalbindedir. Yarın oruç tutacağını bilmek ve içinden geçirmektir. Dil ile söylemek ise, şart olmamakla beraber sünnettir. Gece sahura kalkmak da niyet yerine geçer.

ORUCA NE ZAMAN NİYET ETMELİDİR?

Ramazan orucuna akşamdan itibaren ertesi günü kuşluk vaktine kadar niyet edilebilir. Haliyle sahura kalkmadan da yatmada önce niyet ettiğiniz takdirde ertesi günü orucunuzu tutabilirsiniz. Ancak İslam alimleri sahura kalkılarak niyet edilmesini öneriyor.

NİYET ETTİKTEN SONRA ORUÇ BOZARSAK NE OLUR?

Bir kimse geceleyin herhangi bir oruç için niyet ettiği halde, imsâk vaktinden önce bu niyetinden dönse, bu dönme sahihtir.

Ramazan-ı şerîfin her günü için ayrı niyet lâzımdır. Çünkü araya geceler girmekte ve her günün orucu, ayrı bir ibâdet sayılmaktadır.

Bir kadın, henüz hayız hâlinde (adet dönemi) iken geceden oruca niyet etse, imsâk vaktinden evvel de hayız hâlinden çıksa, niyeti sahih olur, oruç tutması gerekir.

NİYET ETMEYİ UNUTTUK NE OLACAK?

Hanefi mezhebine göre gece niyet etmeyi unutan kişi öğlene kadar niyet ederse orucu kabul oluyor. Şafii mezhebine göre ise niyetin vakti oruç farz olursa gecedir; gündüze bırakılmaz. Gece niyet getirilmediği takdirde bayramdan sonra gününe gün kaza etmek gerekiyor.

Maliki mezhebine göre Ramazan-ı Şerifin başında bir niyet getirilirse kafidir. Her gece niyet getirmek gerekmez.

SAHURDA OKUNACAK DUA

Peygamber Efendimiz mealen buyuruyor ki Ey bu gecenin ve biraz sonra oIacak sahurun Rabbi oIan AIIah’ımız.. Bizi iftarIara uIaştırırken günahIarımızdan arınmış oIarak orucumuzu açmayı nasip eyle Amin.

Ayrıca İftar vakti okunan iftar duası vardır. Peygamber Efendimizin okuduğu bu duayı okumak sünnettir: İfart Duası: AIIahümme Ieke sumtü, ve bike âmentü, ve aIeyke tevekkeItü, ve aIâ rızkıke eftartü, ve savmeI’ğadi min şehri ramazane neveytü, fağfirlima kaddemtü ve ma ahhartü.

Leave A Response »