Koral Nedir – Koral Sistemi

Usta 22 Mart 2016 1
Koral Nedir – Koral Sistemi

KoralSinyal karıştırıcı Koral’ın sınırda görevlendirilmesi Rusların dikkatini çekti, hemen yorumlar geldi. Tehdit oluşturan füze, uçak ve radar sistemlerini, sinyal karıştırma özelliği ile etkisiz hale getiren, Aselsan yapımı “KORAL” adlı yerli hava savunma sistemi, Suriye sınır hattına sevk edilerek aktif hale getirilmiştir.

koral nedirMilli üretim olan KORAL Hava Savunma Sistemi, 100 kilometre menzile sahip. Araç üzerine entegre edilerek kullanılabilen mobil sistemde, iki farklı unsur bulunuyor. Bu unsurlardan ilkini Radar Elektronik Destek Sistemi (KORAL-ED), diğerini ise Radar Elektronik Taarruz Sistemi (KORAL ET) oluşturuyor. ASELSAN’ın ürettiği ve 2015 tarihinde TSK’nın envanterine giren KORAL ilk olarak Ege’deki ihlallere karşı İzmir’de devreye sokulmuştu.

Koral’ın göreve başlaması ile Rus siteleri gelişmeyi okurlarına duyurdu, çok sayıda yorum yapıldı. Rusya Jeopolitik Sorunlar Akademisi Öğretim üyesi Konstantin Sivkov ise açıklama yaptı.

ruslari-koral-korkusu-sardi_2076153_720_400TASS haber ajansının haberine göre Sivkov, “KORAL sistemleri S-400’ler için bir engel teşkil edebilir ve gözleme menzilini yüzde 20 oranında düşürebilir” dedi. Sivkov, Rusya’nın Suriye’ye yerleştirdiği S-400’lerin ise tamamen kör olmayacağı iddiasında.

ankara_moskovaya_karsi_hamlesini_yapti_1448846820_2293Koral Kara SOJ Sistemi’nde araçlar birbirinden 500 metre uzaklıkta fiber optik kablolar sayesinde irtibata geçebiliyorlar. Radar Elektronik Destek araçları düşman radar yayınlarını tespit ettikten sonra tüm bilgiyi Radar Elektronik Taarruz Sistemine iletiyor. Sistemde hedef radarlarını karıştırıyor veya köreltiyor.

Koral adeta dosta güven , düşmana göz dağı veriyor.

79151-rus-ucaklarini-koral-mi-aldatti

One Comment »

  1. asker 19 Nisan 2016, 03:51 -

    Merhabalar bu koral rahmetli Erbakan ın projesi idi sanırım Nur içinde yatsın

Leave A Response »