Dinamik Web Sitesi NAsıl Yapılır

Usta 28 Nisan 2016 0
Dinamik Web Sitesi NAsıl Yapılır

Dinamik Web Sitesi

Dinamik web tasarımları ile site içeriğiniz güncellenebilir, yeni ürünler ekleyebilir, referanslar, kampanya ve haberlerinizi müşterilerinize duyarabilirsiniz.dinamikwebsite

Yaptırmayı düşündüğünüz web sitesinin işiniz gereği sık sık güncellemesi gerekecekse, web siteniz dinamik olarak dizayn edilmelidir. Dinamik web siteleri, internet bağlantısı olan her yerden bir ya da birden fazla kişi tarafından aynı anda güncellenebilir. İşletmenizin belirleyeceği çalışanlarınızdan herhangi birisi içerik yönetim sistemi yardımı ile çok kolay bir şekilde web sayfalarını düzenleyebilir, içerisindeki yazıları, resimleri değiştirebilir, eskilerini kaldırabilir, yeni öğeler ekleyebilir.

Web sitesi tasarımınızı gerçekleştirmeden önce nelerin değiştirilip, nelerin sabit kalacağını sizlerle görüşüyoruz. Bu kurallar çerçevesinde site editörleriniz web sitelerinin tasarımında istedikleri her türlü değişikliği yapabilirler.

Dinamik web sitesi uygulamaları e-ticaret projelerinin bir anlamda alt yapısıdır. E-ticaret web sitelerinde ek olarak sepete at, online ödeme, ürün stok bilgisi gibi ek modüller bulunmaktadır. Projenizde ileriye yönelik online satış yapmayı düşünüyorsanız, daha az bir masrafla e-ticaret sitesine dönebilmeniz için sitenizin dinamik olarak tasarlanmasını öneririz.

Dinamik web sitesi nedir?

Dinamik bir web sitesinde, farklı içerik ile sunulması istenen kısımlar bir veritabanında tutulur ve sayfa çağrıldığında bu bilgiler veritabanından alınarak HTML kodları içinde sunulur. Sonuç olarak sayfayı çağıran bilgisayara giden bilgi statik bir web sitesindeki ile aynıdır, ama istek anında oluşturulmuştur. Gösterilecek sayfaların genel bir yapısı olduğunu ve içeriklerinin değişken olduğunu düşünelim. Bu durumda genel tasarım (örneğin başlık kısmı, logo vb.) tek başına veritabanında ya da dinamik içeriği oluşturacak scriptin (örneğin PHP, ASP, JSP kodu) içinde bulunur, ancak içeriğin (örneğin metinin) geleceği yerde scriptte bir değişken vardır. Bu değişken her sayfa için karşılık gelen metin veritabanından okunarak değiştirilmesi için kullanılır.

Neden Dinamik Web Sitesi?

Özellikle içeriği sık değişen, ya da geniş bir içeriğe sahip sitelerde bir değişiklik yapılmak istendiğinde sadece veritabanındaki ilgili verinin değiştirilmesi sayfanın değişmesi için yeterlidir. Bu sayede kolay ve hızlı bir şekilde güncellenebilir ve geliştirilebilir. Benzer şekilde, sitenin genel görünümü ile ilgili bir değişiklik yapılacaksa bu sadece sayfa yapısı üzerinde bir kez yapılır. Yani değişikliği bir kere yapmak, sınırsız sayıda sayfanın bu değişiklikten etkilenmesini sağlar.

Dinamik Web Sitesi Avantajları

  • Yönetim paneli sayesinde hızlı ve kolay güncellenebilir olması
  • E-ticaret sistemine uyumlu olması Web sunucunuzda (hosting) daha az yer kaplaması

Dinamik Web Sitesi Dezavantajları

  • Küçük sitelerde daha yüksek maliyet
  • Veritabanı sunan bir hosting (barındırma) gerekmesi

 

Leave A Response »