Likya Yolu masallarla tanıtılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığınca 914 Mayıs’ta hayata geçirilecek ‘Likya Yolunda Masallar’ projesiyle, Likya Yolu tanıtılacak Masal anlatıcısı Judith Liberman’ın mitoloji ve geleneksel halk masallarından oluşturduğu seçki, 5 günlük program boyunca konuklara, yolda verilecek hikaye molalarında anlatılacak..

likya yolu

Kültür ve Turizm Bakanlığı her yıl yaklaşık 30 bin yürüyüş tutkununun geçtiği Türkiye‘nin ilk uzun mesafeli yürüyüş yolu olan ‘Likya Yolu’nu, masallarla tanıtacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, dünya genelinde Likya Yolu’na, ilginin artırılması ve diğer yürüyüş yolları arasında gösterdiği farklılıklara dikkat çekilmesi amacıyla 9-14 Mayıs’ta ‘Likya Yolunda Masallar’ (Tales on the Liycian Way) projesini hayata geçirecek.

Proje kapsamında, ABD, Almanya, Çin, Fransa, Finlandiya, İngiltere, İsviçre, İsveç, İspanya, İtalya,Sırbistan ve Yunanistan’dan 16 yabancı gazeteci ile seyahat üzerine blog yazanlar ve Instagramkullanıcıları, Likya Yolu’nu deneyimlemek üzere Türkiye‘ye davet edildi.

Masal anlatıcısı Judith Liberman’ın mitoloji ve geleneksel halk masallarından oluşturduğu seçki, 5 günlük program boyunca konuklara, yolda verilecek hikaye molalarında anlatılacak

Bu hikayelerle, Türkiye‘nin tanıtımına ait videolar içeren ‘Turkey.Home’ sosyal medya kanalları için de kısa videolar oluşturulacak. Videolar, ‘#TalesOnTheLycianWay #AnatolianTales’ etiketleri ile sosyal medya üzerinden takipçilere ulaştırılacak.

Judith Liberman kimdir?

Hikaye anlatıcısı, yazar, sanat terapisti, senaryo danışmanı ve eğitmen olan Liberman, ParisKonservatuarında hikaye anlatıcılığı eğitimi aldıktan sonra Türkiye‘ye geldi. 13 yıldır Türkiye‘de yaşayan Liberman, Masalhane adlı oluşumu hayata geçirdi ve Türkiye‘de masal anlatıcılığının yeniden canlandırılmasında öncü rol aldı.

6 senedir UNESCO ve Halk Bilimi bölümleriyle yeni nesil Anadolu masalcıları yetiştiren Liberman’ın ‘Masal Terapi’ adında bir kitabı da bulunuyor.

Likya Yolu

Likya Yolu, Fethiye’den başlayıp Antalya‘ya kadar uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılanTürkiye‘nin güney kıyısından Akdeniz’e doğru çıkıntı yapan Teke yarımadasındaki patikaların işaretlenerek haritalanması ile oluşturulmuş bir yürüyüş rotası olma özelliği taşıyor.

Türkiye‘nin ilk uzun mesafeli yürüyüş yolu olan Likya Yolu’nun uzunluğu 540 kilometre. Yürümesi ortalama 29 gün süren ve dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotası arasında yer alan Likya Yolu, Akdeniz’in huzurlu doğasında denize hakim özelliğinin yanı sıra antik kentlere, tarihi kalıntılara, dağ ve ova köylülerinin misafirperverliklerine de ev sahipliği yapıyor.

By Usta