Fahreddin Paşa’nın kabristanı

Usta 20 Aralık 2017 0
Fahreddin Paşa’nın kabristanı

İşte kahraman Fahreddin Paşa’nın kabristanı

BAE Dışişleri Bakanı’nın skandal tweetiyle gündeme gelen Medine Kahramanı Ömer Fahreddin Türkkan Paşa’nın Kabri İstanbul’da bulunuyor. 1948 yılında vefatının ardından vasiyeti üzerine Aşiyan Mezarlığı’na defnedildi.

 

Türkkan ailesinin kabristanında sürekli Türk bayrağı dalgalanıyor. Fahreddin Paşa’nın 22 Kasım’daki ölüm yıldönümünde mezar başında düzenlenen anma törenine katılanlar mezar başındaki ağacın dallarına Türk bayrağı astı.

Kendisi gibi asker olan oğulları tarafından mezarı bir aile kabristanına dönüştürüldü. Eşi Sıdıka Türkkan da vefatının ardından 1959 yılında yanına defnedildi.

EN KÜÇÜK OĞLU ŞEHİT DÜŞTÜ

En küçük oğlu Yüksek Makine Mühendisi Ayhan Türkkan, 1955 yılında Hava Kuvvetlerinde Yedek Subay olarak askerliğini yaparken vefat etti. Ayhan Türkkan da babası ve annesinin yanına defnedildi. Şehit statüsünde defnedilen Türkkan’ın mezar taşına şu ifadeler yazıldı:

Karışıp gitti sanki, Taze ay Türkkanına, Medine Müdafa-i babasının yanına, Burada bir yedek subay, yurda kurban yatıyor, ilk baharında bir Ay, Ayhan Türkkan yatıyor, Bu düzensiz dünyaya ne de çabuk küstü o, yüksek bir ruh sahibi, yüksek mühendisti o.”

Leave A Response »