Ergene Havzası’nı kirlilikten kurtaracak projede arıtılmış sular ilk kez denize deşarj edildi

Ergene Nehri’nin kirlilikten kurtarılması için hayata geçirilen “Derin Deniz Deşarj Projesi” kapsamında arıtılmış sular ilk kez denize deşarj edilmeye başlandı.

Bölgedeki sanayi tesisleri nedeniyle 1970’li yıllardan beri kirlenen Ergene Nehri nefes alacak.

Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında Derin Deşarj Sistemi Doğu Hattı hizmete alındı. Kara boru hattının devreye girmesiyle arıtılmış sular ilk kez Marmara Denizi‘ne deşarj edildi.

Türkiye’nin en büyük çevre projesinin omurgasını oluşturan etap, başarıyla tamamlandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile yürütülen, Tekirdağ Valiliğinin koordinatör valilik yaptığı, 9 OSB’nin içinde yer aldığı Ergene Havzası Koruma Eylem Planı’ndaki derin deniz deşarjı kara boru hattının doğu bölümü açıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Dün, AK Parti Tekirdağ İl Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ergene’yi kurtarmak için Ergene Havzası Eylem Planı’nı devreye aldıklarını, bölgede dağınık halde bulunan ve çevreyi kirleten sanayi kuruluşları için müşterek atık su artıma tesisleri kurmak için harekete geçtiklerini söyledi.

Tekirdağ’daki 5 müşterek arıtma tesisinden Muratlı Organize Sanayi Bölgesi’ndeki arıtma tesisinin çalışmaya başladığını belirten Erdoğan, “Ergene 1, Ergene 2 ve Çorlu 1 Organize Sanayi Bölgelerindeki arıtma tesislerini tamamladık. Önümüzdeki sene de inşallah Velimeşe Arıtma Tesisi’ni tamamlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

2003 yılında nehirdeki kirlenmenin çok ciddi boyutlara ulaştığını anımsatan Erdoğan, “Sonuçta karşımıza insan sağlığı başta olmak üzere bütün canlılar için tehlike oluşturan vahim bir tablo çıktı. Biz bu kötü gidişatı durdurmak için Ergene Havzası Eylem Planı’nı devreye aldık. İlgili tüm kamu kurumlarının dahil olduğu bu planı yaklaşık 2,5 milyar liralık bir harcamayla ve kararlılıkla hayata geçirdik.” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Tekirdağ programına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde başlatılan Koruma Eylem Planı çerçevesinde Ergene Havzası aslına dönüyor. Arıtılmış temiz su, havzaya değil kara boru hattıyla doğrudan derin denize deşarj edilecek. Sanayi tesislerinden kaynaklanan kirlilik son bulacak.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eylem planı ile ilgili değerlendirmeler yaptığı sırada bir de video gösterildi.

Ergene’de neler yapıldı?

Istranca Dağları’ndan doğan 283 kilometre uzunluğundaki Ergene Nehri, Meriç Nehri ile birleşerek Saroz Körfezi’ne dökülüyor.

Ergene Nehri’nin oluşturduğu ve 1,5 milyon insanın yaşadığı Ergene Havzası’nda ayçiçeği, buğday ve çeltik gibi birçok tarım ürünü yoğun şekilde üretiliyor.

Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında bugüne kadar 395 kilometrelik dere yatağı temizlendi. Nüfusu 10 binin üzerindeki 12 yerleşim yerinde ileri biyolojik atık su arıtma tesisi, 38 yerleşim yerinde kanalizasyon sistemi inşa edildi. Taşkınlara yönelik tedbirler alındı. Toplam 1 milyon 238 bin dekar alanı sulayacak 25 sulama projesinden 24’ü hizmete girdi.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Muhammet Mutaf