Dünya genelinde koronavirüse karşı aşılama çalışmaları sürerken, Yunanistan ve Fransa’da başta aşı olmak üzere Kovid-19 önlemleri karşıtları sokakları savaş alanına çevirdi. Yunanistan’ın Selanik kentinde düzenlenen gösterilerde güvenlik güçleriyle protestocular çatıştı. Önceki gün yaşanan olaylarda, göstericiler Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in konuşma yapacağı bölgeye girmeye çalışınca polisin müdahalesi sert oldu.

Polis göstericileri göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla engellemeye çalışırken, aşı karşıtı grup ise çevik kuvvet ekiplerine taş, molotofkokteyli ve havai fişeklerle saldırdı. Hükûmet karşıtı sloganların atıldığı gösterilerde, bir kadının başından yaralanarak hastaneye kaldırıldığı, dokuz kişinin de tutuklandığı bildirildi.

FRANSA DA KARIŞTI

Fransa’da ise aşı karşıtları, sağlık kartı kullanımı ve sağlık çalışanlarının zorunlu aşılanmasını protesto etmek için üst üste 9. hafta sonu sokaklara döküldü. Ülkenin farklı bölgelerinde düzenlenen eylemlere binlerce aşı karşıtı katıldı. Başkent Paris’te Louvre Müzesi önünde toplanan göstericilere polis göz yaşartıcı gaz ve coplarla müdahale ederken, Toulouse kentinde ise ellerinde sopalar bulunan bir grubun protestoculara saldırmasıyla şiddet dolu anlar yaşandı. Yerel basının aktardığına göre yaklaşık bin 500 kişilik bir grup, hükûmetin zorunlu aşı politikasını eleştirmek için gösteri yaptığı sırada saldırıya uğradı. Birbirine giren karşıt iki grup, polisin sert müdahalesiyle kısa sürede ayrıldı.