JPMorgan’ın kripto analisti Nikolaos Panigirtzoglou, altcoin projelerindeki artışın devam etmeyeceğini ve Mayıs ayındaki piyasa çöküşünün yankılarını taşıdığını söyledi. Uzman ayrıca, Bitcoin (BTC)’in yanı sıra Cardano (ADA) gibi kripto para birimlerinin fiyat artışını sorguladı. Bu dönemde altcoin’ler, DeFi ve NFT’lerde yaygın olarak kullanılacakları umuduyla son haftalarda keskin bir şekilde yükseldi. Panigirtzoglou’nun açıklamaları ve farklı görüşlere sahip olan Curtis Ting’in analizleri şunlar oldu…

Nikolaos Panigirtzoglou, neden böyle düşünüyor?

Nikolaos Panigirtzoglou’ya göre, altcoin projelerindeki son artış sürdürülemeyebilir ve Mayıs ayında görülen türden bir kripto çöküşüne yol açabilir. Mevcut fiyatları öncesi ADA, BNB, SOL ve diğer altcoin projeleri, DeFi ve NFT’lerin potansiyel kullanımları etrafında heyecan arttıkça, son birkaç hafta içinde rekor talepler görmeye başladı. Çoğu büyük altcoin, kripto piyasası Salı günü dik bir satış ve Cuma günü başka bir yalpalama yaşadıktan sonra bile, ay için keskin bir şekilde karlarını koruyabilir.

Ancak, JPMorgan’da küresel bir pazar stratejisti olan Nikolaos Panigirtzoglou’ya göre, büyük ölçüde kripto paralarla ilgili gerçekçi olmayan beklentilerden kaynaklandığı için ralli sürdürülebilir görünmüyor. Bankanın kripto uzmanı olan Panigirtzoglou, geçen hafta “Burada büyük bir soru işareti var” dedi ve şunları ekledi:

Cardano, Binance, Solana ve Ethereum’a alternatif olan diğer altcoin projeleri haklı mı? Bu ağlarda (ve) cüzdan adreslerinde bu tür değerlendirmeleri haklı çıkarmak için yeterli trafik olacak mı?

Analiste göre Bitcoin (BTC)’in Mayıs çöküşü tekrarlanabilir

Panigirtzoglou göre kripto piyasası, yatırımcıların bazı kazançları elde etmek için yükselen kriptolara akın ettiği bir “erime” aşamasında gibi görünüyor. Böyle bir aşamanın genellikle keskin bir düşüşten önce geldiğini düşünüyor. Bu konuda, Panigirtzoglou, “Mayıs ayında gördüklerimizi tekrarlayabileceğimizi düşünüyorum” dedi. O ay , Dogecoin ve XRP gibi altcoin’lerin fiyatlarının fırladığı bir rallinin ardından, Bitcoin ve Ethereum dahil olmak üzere kripto piyasasının çöktüğünü gördü.

Benzer şekilde, CoinGecko verilerine göre, altcoin’ler son haftalarda keskin bir şekilde yükseldi ve Solana 30 gün içinde Cuma sabahına kadar %318 arttı. Cardano’nun kripto para birimi ADA aynı dönemde %29 artarken, XRP %23 daha yüksekti. Şimdi bireysel yatırımcılar, Ethereum’un hızla büyüyen DeFi ve NFT alanlarında yaygın olarak kullanılmasına meydan okumasını bekledikleri ağlardaki belirli kripto para birimlerine çekildi.

Kriptokoin.com olarak aktardığımız DeFi projeleri, finansal sözleşmelerde aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldırmak için kripto teknolojisinin kullanılmasıdır ve NFT’ler, kripto koleksiyonları ve sanat eserlerinin gelişen kripto sınıfıdır. Bu sektör için, CoinGecko’nun kurucu ortağı ve CEO’su Bobby Ong, heyecanın “kesinlikle abartıldığını” söyledi. Bobby Ong, bunu tipik bir kripto döngüsü olarak yorumluyor:

Yatırımcılar önce Bitcoin’e yığılıyor, daha sonra bir çöküş insanların piyasadan ayrılmasına ve sonunda tekrar Bitcoin satın almaya başlamasına neden olmadan önce daha fazla kazanç arayışında oldukça değişken alternatiflere yöneliyor.

JPMorgan Analisti, Bitcoin (BTC)’in 2018 çöküşüyle benzerlikler görüyor

Panigirtzoglou, öncesinde altcoin’lerde bir artış olan ve Bitcoin’in değerinin %80’inden fazlasını kaybetmesiyle sonuçlanan 2018 kripto çöküşüyle ​​bazı benzerlikler gördüğünü söyledi. Yine de, Tesla gibi finansal kurumlar ve büyük şirketler satın aldığı için kripto piyasasının tekrar bu kadar sert bir şekilde çökmesinin muhtemel olmadığını ekledi. Ancak, Panigirtzoglou’na karşı görüşlerde var. Kripto borsası Kraken’de Avrupa genel müdürü Curtis Ting, altcoin’lerdeki yükselişi kırmızı bayrak olarak görmüyor. Salı günü görülen türde kriptolarda keskin bir satışın “piyasanın kendini sıfırlamasına yardımcı olduğunu” söyledi. Curtis Ting’in analizleri şunlardı:

Altcoin’lerdeki bir artış, kripto sınıfını çeşitlendirmeye ve nihayetinde Bitcoin fiyatına fayda sağlayabilecek bir geri bildirim döngüsü oluşturmaya yardımcı oluyor.