Avalanche Blockchain’i üzerine kurulu bir DeFi altcoin projesi olan Zabu Finance’in saldırıya uğradığı açıklandı. Hack saldırısının 3,2 milyon dolar kayba yol açtığı bildirildi. Aynı zamanda bu, popüler altcoin Avalanche (AVAX) ekosistemindeki ilk büyük hack olarak kabul ediliyor.

AVAX ekosistemindeki ilk önemli kayıp: Altcoin Zabu Finance hacklendi!

Özellikle 12 Eylül’de Twitter sayfası DeFiPrime, Zabu Finance projesinin Avalanche (AVAX) Blockchain’inde ilk kayda değer hack’te 3,2 milyon dolar kaybettiğini duyurdu. DeFiPrime tarafından özetlenen kayıp değerinin detayları şu şekildedir:

Zabu Finance, hack gerçekleştikten sonra topluluğu da hızla bilgilendirdi ve bazı açıklamalar yaptı. Proje ekibi, SPORE havuzlarından fonların çalınabileceğini söyledi. Aynı zamanda, henüz herhangi bir ZABU satmadıklarını da doğruladılar.

Daha fazla araştırmaya dayanarak Zabu, saldırganın Blockchain gezginine göre 402.9 WETH, 23.157 WAVAX, 21.501 PNG, 106.848 AVE, 361.267 USDT ve 23.958.93 JOE’yi içeren ve tümü 3.2 milyon dolar tutarında olan bir Spore token havuzundan varlıkları çaldığını tespit etti. Saldırganın, protokolün “Transfer Tax” mekanizmasını, fiyatın düşmesine neden olacak şekilde darp tokenlerinde kullandığını ekledi. Saldırgan,  yield farms tarafından ödülleri dağıtmak için kullanılan sözleşmedeki bir güvenlik açığını manipüle etti.

Zabu tokeninin fiyatı sıfır’a yakın değerlere düştü!

Zabu, saldırganın Blockchain sözleşmeleriyle etkileşime girebileceğini doğruladı ve Zabu Farm Sözleşmesinden 4,5 milyar Zabu tokenini başarıyla çıkardı. Zabu ve AVAX tarafından barındırılan bir DeFi aracı olan Yield Yak, istismardan kısa bir süre sonra yatırımcılara varlıklarını geri çekmelerini veya varlıklarını saldırgana kaptırma riskini almalarını tavsiye etti.

Zabu, hack öncesi ve sonrasındaki bakiyelerine dayalı olarak tokenleri yatırımcılara iade etmeyi planlıyor | Kaynak: Zabu

Zabu ayrıca 360.000 dolar değerinde kalan 93.12 milyon Zabu tokenini de yaktı. Bu olay, ZABU fiyatının sıfıra (veya ona yakın bir seviyeye) düşmesine neden oldu. Bir gün önce, ZABU hala 0,004 dolardan işlem görüyordu, ancak saldırıdan sonra fiyat 0,0002 dolara, yani değerinin neredeyse %100 altına düştü. Ancak basın zamanında, altcoin projesi ZABU tekrar %35 artışla 0,00005256 dolardan işlem görüyordu.

ZABU/USD 1 günlük grafik | Kaynak: TradingView