Sibanye, altın fırsatlarının değeri düşük profilli bir seyir izlediğinden “yeşil metallerin” yükselişine yoğunlaşmak istiyor. Şirketin CEO’su, elektrikli araç bataryalarında kullanılan pil metallerinin daha acil bir önceliğe sahip olduğunu söylüyor. Ayrıntılar Kriptokoin.com’da.

Altın mı yeşil metaller mi?

Sibanye, hala uzun vadede altın işini büyütmekle ilgileniyor olsa da, Sibanye Stillwater Ltd.’nin CEO’su, değerli metal madencisinin acil önceliğinin altından ziyade pil metallerinde genişlemek olduğunu söylüyor. En büyük madencilik şirketlerinden bazıları, elektrikli araç pillerinde kullanılan metaller gibi yeşil devrime bağlı emtialara doğru genişliyor veya araştırma yapıyor. Daha bu yıl, Johannesburg merkezli Sibanye, Fransa‘da bir nikel hidrometalurjik işleme tesisi satın almak ve Finlandiya’daki bir lityum projesinin sahibinden hisse almak için anlaşmalar yaptı.

Bu hamle, İcra Kurulu Başkanı Neal Froneman şirketi büyütmeye ve çeşitlendirmeye çalışırken, Sibanye’nin pil metallerine ilk adımını attığı anlamına geliyor. CEO, Sibanye’yi Güney Afrika‘ya odaklanmış bir altın madencisinden, yurtiçinde ve ABD’de genişleyerek platin grubu metallerde bir deve dönüştürdü. Perşembe günü bir yatırımcı çağrısında CEO şöyle seslendi:

Şu anda altın sektöründe değer bulmak çok zor. Altın fiyatının iki katına veya üç katına çıktığını görmüyorum, ancak çok uzak olmayan bir gelecekte pil metallerinin bunu yaptığını görüyorum.

Sarı metal terkedilmiyor

Froneman, Sibanye’nin altın işini uzun vadede genişletme konusunda hala ilgili olduğunu söyledi. Bu yılın başlarında, yıllık üretimi 1 milyon onstan fazla olan altın varlıklarına 5 milyar dolar kadar harcamaya hazır olduğunu söyledi. Şirket ayrıca, ticari olarak uygun rezervler azaldıkça altın üretiminin 2025’ten itibaren kademeli olarak düştüğünü gördüğü Güney Afrika’daki Beatrix West ve Cooke varlıklarında uranyum projeleri geliştirme seçeneklerini değerlendiriyor.

Son zamanlarda sarı metal üzerinde çok sayıda içsel ve dışsal faktör baskı yapıyor: ABD doları ve ABD Hazine getirileri gibi negatif korelasyonlu varlıklar, gece seanslarından beri yükseliyor (10 yıllık gösterge getirisi yeniden %1,32’in üzerine çıktı). Temelde, değerli metal piyasaları, Cuma gününün tatil hafta sonuna doğru keskin yükselişinin ardından geri çekilmekte ve bir ölçüde düzelmekte. ABD Başkanı Biden ve Çin lideri Xi Jinping, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki gerilimi azaltmak amacıyla Perşembe günü uzun bir telefon görüşmesi yaptı. Piyasa bunu olumlu bir gelişme olarak okuyor ve değerli metal piyasalarındaki volatilite azalıyor.