Çar. Tem 17th, 2024

12 milyar dolarlık Turistik Hediyelik ve Hatıra Eşya Sektörünün profesyonelleri, Türkiye’de ilk kez düzenlenen Souvenir Expo Turkey’de buluşmaya hazırlanıyor. 2-5 Aralık 2021 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde yapılacak fuar, 50’den fazla ülkeden binlerce profesyonel alıcıyı sektör ile buluşturacak.

Türkiye’nin küresel ticarette Souvenir olarak adlandırılan sektörde iç piyasada 4 milyar dolar, dış piyasada ise 8 milyar dolarlık bir iş hacmine sahip olduğuna dikkat çeken ROTA Exhibitions Turkey Fuarcılık A.Ş. Ülke Müdürü Erdal Usta, “Türkiye, Turistik Hediyelik ve Hatıra Eşya sektöründe en büyük pazar payına sahip Çin’in pandemi sürecinde gerileme yaşaması nedeniyle; pazar payını arttırmada önemli bir fırsat yakaladı. Hem üretim gücümüz hem de kara, demiryolu, hava ve denizden ulaşım sağlanabilen stratejik konumumuz sayesinde; Souvenir sektöründe küresel ticarette daha büyük bir oyuncu olabiliriz.” dedi.

Souvenir Expo Turkey, sektörün ihracat hedeflerine ulaşmasına ve markalaşmasına katkı sağlayacak

Usta şöyle devam etti: “ Souvenir Expo, komşumuz Yunanistan’da 40 yılı aşkın süredir düzenli olarak organize edilen ve birçok Türk firmasının da katılımcı ve ziyaretçi olarak yer aldığı, alanında dünyadaki en başarılı fuar. Binden fazla firma her yıl düzenli olarak katılıyor. Yunanistan’da fuar ve sektör, geçtiğimiz 40 yıl boyunca birlikte büyüdü. Hemen hiç üretimi olmayan Yunanistan, bu alanda tamamen dışa bağımlı olmasına rağmen; Souvenir Expo sayesinde önemli bir iş hacmi yakalamış durumda. Geçmişte ağırlıklı olarak Çin’den ithalat yapan Yunan firmaları pandemi ile birlikte tedarik sıkıntısı yaşamaya başladı ve Türk üreticilerle bir araya gelmek için Souvenir Expo Turkey Fuarı’nı ciddi bir fırsat olarak görüyor. Souvenir Expo Turkey Fuarı’nı ülkemizde düzenleyerek, sektördeki potansiyele dair farkındalığı ve ihracatımızı arttırmayı hedefliyoruz. Firmalara, ürünlerinden nasıl daha fazla katma değer elde edebileceklerini göstermek de üstlendiğimiz ve çok önem verdiğimiz bir misyon. Fuarımızın orta vadede, merdiven altı üretimi ve kopya ürünleri ortadan kaldıracağına, sektördeki markalaşmanın artmasına katkıda bulunacağına ve ülkemize gelen turistin nitelikli ve farklı tasarım ürünler sayesinde daha fazla döviz bırakmasına hizmet edeceğine inanıyoruz. Bilinen standart ürünlerin dışında baklava, lokum, zeytin ve zeytinyağı, peştamal, bijuteri, kozmetik ürünler, bikini veya yaz sezonu moda ürünlerinin de birer souvenir olduğunu üreticilerimiz de zamanla ve fuarımızda deneyimleyerek görecekler. Ürünlerin katma değerlerini arttırması, sektörün çok daha büyük bir hızla gelişmesine yardımcı olacaktır.”

Souvenir sektörünün profesyonelleri, bu fuarda buluşuyor

2-5 Aralık 2021 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek Souvenir Expo Turkey ile ilgili hazırlıkların çok başarılı şekilde devam ettiğini ifade eden Erdal Usta; “Yerli ve yabancı 100’den fazla firma, 50’den fazla ülkeden gelecek binlerce profesyonel alıcı ile buluşacak. Halihazırda sektördeki artan talep nedeniyle üretimde yoğunluk yaşayan sektör, Souvenir Expo Turkey ile özellikle ihracatta yeni pazarlara ulaşma ve Türkiye’deki tüm firmalarla bir araya gelme fırsatı yakalayacak.” şeklinde konuştu.

En büyük üretici, toptancı ve perakendeciler Souvenir Expo Turkey’de olacak

Souvenir Expo Greece fuarından 45 gün önce Türkiye’de gerçekleştirilecek Souvenir Expo Turkey, sektördeki en büyük üretici, toptancı ve perakendecileri ülkemizde ağırlayacak. Ayrıca müzeler, havalimanlarının duty free firmaları, souvenir satan mağazalar, oteller, turizm bölgelerindeki butiklerden ilgililer 4 gün boyunca fuarı ziyaret edebilecekler.

Rota’nın uluslararası deneyimi sayesinde neredeyse tüm dünyanın haberdar olduğu fuara bu yıl 50’de fazla ülkeden ziyaretçi şimdiden kayıt yaptırdı. Ayrıca ülkemizde 100 bin noktaya fuar davetiyesi ulaştırıldı. Turistlerin ülkemize geldikleri zaman satın aldıkları kupa, magnet, anahtarlık, nazar boncuğu gibi hediyelik ürünler, mayo, bikini, peştamal, havlu, şort, güneş gözlüğü gibi yaz modası, baklava, lokum, Türk kahvesi gibi gıda ürünleri, zeytin, zeytinyağı, sabun gibi doğal ve organik ürünler, promosyon malzemeleri, valiz, çanta, kemer, deri aksesuarlar ve dekorasyon ürünleri Souvenir Expo Turkey’de sergilenecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

By Usta

<<- Kızlar Baklavalı erkekleri sever diye duyduktan sonra elinde baklava tepsisiyle gezen