Sal. Tem 16th, 2024

Antalya’nın meşhur turunç reçelinden Kayseri pastırmasına, Ayvalık zeytinyağından el dokuması Keşan yün halısına kadar, Türkiye’nin köklü kültürünü yansıtan kalitesi ve eşsizliği garanti altına alınmış yüzlerce ürünü milyonlarca kullanıcısının tek ‘tık’ kadar yakınına getiren Hepsiburada’nın HepsiTürkiye’den Programı, ‘sınırlarını e-ticaretle aşmaya’ davet etmek için bu kez de Antalya’da düzenlenen YÖREX’te tüm Türkiye’den yerel üreticilerle bir araya getirdi.

Antalya Ticaret Borsası’nın (ATB) bu yıl 11’incisini düzenlediği Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX), 20-24 Ekim tarihleri arasında gerçekleşti. YÖREX’te, başta Antalya olmak üzere Aydın’dan Bayburt’a, Bolu’dan Gümüşhane’ye, Rize’den Kütahya’ya 76 ilden ve KKTC’den toplamda 650 yerel üretici, kooperatif, dernek, kurum ve firma, 10 bine yakın çeşitteki ürünlerini, satın alma profesyonelleriyle buluşturma ve tanıtma imkanı buldu. Hepsiburada yetkilileri de, e-ticaretin ve dijitalleşmenin işlerine sağlayacağı faydaları, HepsiTürkiye’den Programı’yla ‘sınırlarını nasıl aşacaklarını’ aktarmak amacıyla Türkiye’nin dört bir köşesinden yerel üreticilerle YÖREX’te buluştu. Bu yıl 350 bine yakın ziyaretçi ağırlayan YÖREX’te yerel üreticilerle e-ticaretle birlikte büyüme hedefleri ve iş birliği modellerini paylaşacak Hepsiburada, HepsiTürkiye’den ve içerdiği Yöresel Ürünler Programı’yla sunulan, ‘yöresel ve coğrafi işaretli ürünlere sağlanan coğrafi sınırları olmayan imkanları’ da yerel üreticilere aktardı.

HepsiTürkiye’den ve Yöresel Ürünler programı, üye olan yerel üreticilere lansmana özel 10 bin liraya kadar 1 komisyon oranı uygulama, Hepsiburada platformu üzerinde açılacak ayrı bir sayfada yerel üretici ve satıcıların ihtiyaç sahipleriyle daha kolay buluşturulması gibi önemli avantajlar sağlıyor.

HepsiTürkiye’den ile hedef yerel üreticileri bir ‘tık’la tüm Türkiye’ye ulaştırmak

Üye ağı yurdun her noktasına ulaşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin işbirliği ile hayata geçirilen Hepsiburada’nın HepsiTürkiye’den programı, yerel üreticileri destekleyerek, bulundukları bölge sınırlarında kalmış yüzlerce nitelikli yöresel ve coğrafi işaretli ürünü, Hepsiburada’nın milyonlarca kullanıcıya sahip platformu aracılığıyla Türkiye’nin dört bir köşesindeki tüketicilere ulaştırmayı hedefliyor. Geçtiğimiz 10 Ağustos’ta ilk olarak Van’da yerel üreticilerle bir araya gelinerek ilk adımı atılan, kısa sürede Aydın’dan Bingöl’e, Uşak’tan Mersin’e kadar Türkiye’de 23 ilde yerel üreticilerle buluşan HepsiTürkiye’den programı ile, bölgesel sosyoekonomik kalkınmaya da ivme kazandırılması amaçlanıyor.

Ölçeği ve içeriği açısından bugüne kadar Türkiye’de uygulanan en kapsamlı yerel üretici dijitalleşme programı HepsiTürkiye’den ile yurdun dört yanındaki yerel üreticiler dijitalleşme ile tanıştırılıyor, e-ticarete teşvik ediliyor ve bu yolla eşsiz ürünlerini Hepsiburada platformu üzerinden önce tüm Türkiye ardından da dünyayla buluşturulması için gerekli altyapı ve pazar erişimi koşulları sağlanıyor.

Hepsiburada Ticari Grup Başkanı Murat Büyümez Antalya YÖREX’teki hedeflerini, “Hepsiburada olarak Türk Patent Kurumu ve TOBB iş birlikleriyle hayata geçirdiğimiz HepsiTürkiye’den programımız kapsamında, tüm Türkiye’den üreticilere, ülkemizin hazinesi olan yöresel ve coğrafi işaretli ürünlere e-ticaretin kapılarını açmak ve dijitalleşmelerine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Türkiye’nin Hepsiburada’sı olarak, Türkiye’nin 81 ili 971 ilçesinde üretilen tüm yöresel ve coğrafi işaretli ürünleri, platformumuz üzerinden tüketicilerle buluşturarak yerel kalkınmaya ve hazine değerindeki bu ürünlerimizin hak ettiği değere kavuşmasına destek olmayı hedefliyoruz.”

Türk Patent Kurumu ve TOBB ile “E-ticarette Coğrafi İşaret Seferberliği”

Öte yandan Hepsiburada Türkiye’den Programı, Türk Patent Kurumu ve kapsamı en fazla coğrafi işaretli ürünü tescil ettirmiş TOBB iş birliğiyle ile hayata geçen “E-Ticarette Coğrafi İşaret Seferberliği” ile kapsamını daha da genişlletiyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın himayesinde yürütülecek proje ile coğrafi işaretli ürün üreten işletmelerin, KOBİ’lerin, kooperatiflerin, kadın girişimcilerin HepsiTürkiye’den programının sunduğu özel avantajlarla e-ticarete adım atması, bölgesel ekonomik kalkınmanın desteklenmesi, yaratılan bu iş birliğiyle coğrafi işaret başvuru katılımlarının e-ticaret kanalıyla da teşvik edilmesi hedefleniyor. Seferberlik kapsamında Türkiye’nin değeri Coğrafi işaretli ürünlerin tanıtılması ve büyümesi için gerekli faaliyetler de iş birliği çerçevesinde hayata geçirilecek.

Yerel kalkınmaya e-ticaretin gücü: HepsiTürkiye’den

Program sayesinde Hepsiburada üzerinden yöresel ürün almak isteyenler, HepsiTürkiye’den sayfasında tüm ürünlerin geldiği il ve ilçeyi görebiliyor, buna göre tercih yapabiliyor. Böylece yöresel ürünlere kolayca, tek tıkla ulaşabilen tüketiciler, yerel üreticilerden alışveriş yaparak yerel ekonominin canlanmasına ve dolayısıyla ülke ekonomisine katkı sağlanmasına da destek oluyor.

Hepsiburada’nın Anadolu Yöresel Ürünler Hareketi sayılabilecek bu programına dahil olmak da çok kolay. Yöresinde üretim yapan vergi mükellefi KOBİ’ler, kadın girişimciler, kooperatifler, geleneksel Türk el sanatları üretimi yapan esnaflar, tamamen menşeine özgü sanayi, gıda, el emeği ürün üretenler HepsiTürkiye’den Yöresel Ürünler Programı’ndan faydalanabiliyor.

HepsiTürkiye’den Yöresel Ürünler Programı kapsamında Hepsiburada, geniş ağı, teknoloji gücü ve deneyimli ekibiyle e-ticarete başlamak ve işini büyütmek isteyen yerel üreticilerin ürünlerini Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırmasına destek oluyor. Üretildiği yörenin karakteristik özelliklerini taşıyan yöresel ürünlerini HepsiTürkiye’den de satışa sunmak için ilk yapılması gereken Hepsiburada iş ortağı olmak. Hepsiburada iş ortağı olan yerel üreticiler, ardından pazaryerinde mağazasını açıp mağaza yönetim panelinden “Yöresel ürün satışı yapmak istiyorum” başlığı altından talep oluşturarak programa katılabiliyor. Programa katıldıktan sonra ise hemen HepsiTürkiye’den üzerinden yöresel ürünlerin satışına başlayarak Türkiye’nin dört bir köşesindeki milyonlarca haneye anında ulaşabiliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

By Usta

<<- Kızlar Baklavalı erkekleri sever diye duyduktan sonra elinde baklava tepsisiyle gezen