Gündem

Lider Sandıkçı: “Haçlı seferlerinin gayesi Kudüs’tü”

Başkan İbrahim Sandıkçı, Kudüs’ün İngiliz işgaliyle 9 Aralık 1917 yılında elimizden çıkartıldığını söyledi

Canik Belediye Lideri İbrahim Sandıkçı, Kudüs’ün 9 Aralık 1917 yılında İngiliz ordusu tarafından işgal edilerek elimizden çıkartıldığını beyan etti. Lider İbrahim Sandıkçı, “9 Aralık 1917 tarihi İslam dünyası bakımından karanlık bir devrin başladığı gündür. Zira asırlardır barış ve huzurun sembolü olarak Müslümanların himayesinde bulunan Kudüs maalesef İngiliz ordusunun işgaliyle bu tarihte elimizden çıkartıldı. O günden itibaren Kudüs ve Filistin’le birlikte tüm İslam coğrafyasından zulüm, kan ve göz yaşı hiç eksik olmadı. Kudüs’ü işgal eden İngiliz komutanın o gün sarf ettiği ‘Haçlı Seferleri bitti’ cümlesi hayli manidardır. Yani Haçlı Seferleri’nin asıl maksadı Kudüs’ü almaktı” diye konuştu.

“KUDÜS HER VAKİT GÜNDEMİMİZDE OLACAK”

İsrail devletinin Filistin ve Kudüs’e yönelik uyguladığı zulüm ve işgali daima gündemde tutacaklarını lisana getiren Lider İbrahim Sandıkçı, “Bir asırdır sahipsiz kalan bu kutsal yurt bugün işgal altındadır. Ve her fırsatta bayan, çocuk, bebek demeden tüm Filistin halkı silahların, bombaların açık amacı olmaya devam etmektedir. Kudüs özgür oluncaya dek gündemimizden Kudüs’ü düşürmeyeceğiz. Zira zulüm ve haksızlık karşısında susan, dilsiz şeytandır!” diye konuştu.

“GENÇLERİMİZE ‘KUDÜS’ ŞUURUNU KAZANDIRMALIYIZ”

Canik Belediye Lideri İbrahim Sandıkçı, ilçedeki okullarda Filistin ve Kudüs’teki zulmü anlatan bir karikatür standı tertip ettiklerini söyledi. Gençlere ‘Kudüs’ şuurunu kazandırmak gayesiyle bu stantları açtıklarını belirten Lider İbrahim Sandıkçı, “Canik ilçemizdeki 17 okulumuzda açtığımız karikatür stantlarıyla İsrail’in yarım asırdır Filistin ve Kudüs’e yönelik uyguladığı zulüm ve işgali 20 gün boyunca gençlerimize anlattık. Tüm dünyanın reaksiyonsuz kalarak cürüm iştirakinde bulunduğu bu insanlık dramını karikatürlerin sessiz çığlığıyla gençlerimize duyurmak istedik. Hedefimiz gençlerimize ‘Kudüs’ şuuru kazandırmak” dedi.

Selahaddin Eyyubi tarafından 1187 yılında fethedilerek tekrar özgürlüğe kavuşturulan Kudüs, 9 Aralık 1917 tarihinde 730 yıl sonra Hıristiyanların eline geçti. Yaklaşık bir asır boyunca Kudüs’teki fiili işgal devam ediyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın