Gündem

Yıkımların devam ettiği Cedit’te uzlaşma oranı yüzde 95

Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi’nde yıkımlar devam ederken, hak sahipleriyle uzlaşmada oran 95’e ulaştı. Hak sahiplerinin ekim ve kasım kiraları da ödendi

Kocaeli tarihinin en değerli kentsel dönüşüm projelerinden Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi’nde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile hak sahipleri ortasındaki mutabakat oranı 95’e ulaştı. Projede toplam anlaşılan arsa hissesi 81 bin 813 metrekareye ulaştı. Kentsel dönüşümde uzlaşma oranında Türkiye rekorunun yaşandığı Cedit’te yıkım ihalesini alan firma kısa mühlet evvel yıkımlara başladı. Cedit’te tahliyeler ve hak sahiplerine kira ödemeleri de devam ediyor. Uzlaşmada son tarih ise 01 Ocak 2022 olarak belirlendi.

CEDİT’TE İŞLER MESELESİZ İLERLİYOR

İhalesi 14 Eylül’de yapılan Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi’nde yeni konutların bir an evvel yapılması için en kısa müddette TOKİ’ye yer teslimi yapılması planlanıyor. Bu hedefle Büyükşehir tarafından Cedit Projesi için görevlendirilen işçi, projenin bir an evvel başlaması için ağır mesai harcıyor. Hak sahipleriyle yapılan görüşmelerin yanı sıra tahliye tebligatları da ulaştırılıyor.

BİR TÜRKİYE REKORU: 95 UZLAŞMA

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından finanse edilen Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi’nde taraflar ortasında uzlaşma oranında bir Türkiye rekoru elde edilmiş durumda. Vatandaş memnuniyetinin ön planda tutulduğu uzlaşmalarda sona yaklaşılırken, kısa müddet evvel başlayan yıkım süreçlerinin de sıkıntısız formda tamamlanması öngörülüyor. Şu an itibariyle 95 oranındaki mutabakat oranı Türkiye genelinde kentsel dönüşüm projelerinde ulaşılan en büyük oran olarak gösteriliyor.

EKİM VE KASIM KİRALARI ÖDENDİ

İtfaiye ya da ambulansın dahi giremediği çarpık kentleşmenin üst düzeyde olduğu Cedit’te yapılacak olan 1105 konut için yüz yüze görüşme yapılan hak sahibi sayısı 1.688 bireye ulaştı. Bunlardan 1628 hak sahibiyle uzlaşmaya varıldı. Kira yardımı başvurusu kabul edilen 935 hak sahibine kira yardımları yapılmaya başlandı. Bu şahısların ekim ve kasım ayı kiraları ödendi.

FİRMA YIKIMLARA BAŞLADI

Büyükşehir Belediyesi, hak sahipleri ile sözleme imzalamaya da devam ediyor.. Ödenecek toplam bedel ise 31,5 milyon TL oldu. Toplam bağımsız ünite sayısının 1209 olduğu Cedit’te 494 adet bina bulunuyor. Bunlardan 69 adet binanın yıkım süreci Büyükşehir tarafından tamamlanmış, 261 bina ise yıkıma hazır hale getirilmişti. Yıkım ihalesini alan firma 3 Aralık tarihinden itibaren yıkımlara başladı. Cedit Mahallesindeki eski yerleşim yerlerinin tamamının 03 Ocak 2022 tarihine kadar tahliye edilmesi planlanıyor.

BEDELİ KARŞILIĞI ANLAŞILAN KİŞİ SAYISI 442

Cedit Mahallesi’nde uzun yıllardır yaşayan konut ve hak sahiplerinin yanı sıra yalnızca arsa hissesi bulunan şahıslar da yer alıyor. Arsa hissesi bulunan şahıslarla bedeli karşılığında anlaşıldığı için TOKİ’nin yapacağı projeden daire alma hakları bulunmuyor. Birebir halde projeden daire almak yerine bedel karşılığında uzlaşma isteyen hak sahipleri de yer alıyor. Bu nedenle 1688 hak sahibinin göründüğü Cedit Mahallesi’nde yapılacak yeni ve çağdaş konutlarda yalnızca 1105 adet konut yer alıyor. Bu güne kadar bedeli karşılığında anlaşılan hak sahibi sayısının ise 442 olduğu tabir ediliyor.

1105 DAİRE YAPILACAK

Proje kapsamında 1105 daire ve ticari alan yapılacak. Daireler 2+1 ve 3+1 olarak yapılacak ve yatay mimariye dikkat edilecek. Konutlar arazinin ve kentin siluetini bozmayacak formda inşa edilecek. Dönüşüm kapsamında hazırlanan proje maketi de görücüye çıkmıştı. Projenin maketi Kadıköy Mahallesi’ndeki Katlı Otopark’ta yer alan Büyükşehir Cedit Mahallesi Kentsel Dönüşüm Proje Ofisi’nde sergileniyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın