Pts. Eki 2nd, 2023


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl yedincisini düzenlediği Memleketler arası İzmir Edebiyat Şenliği başladı. Açılış merasiminde konuşan Lider Soyer, bu ülkede tekrar kardeşliği, barışı ve demokrasiyi tesis edeceklerini söyleyerek, “Sizin kaleminiz yazdığı için umut yeşerecek. Haksızlık karşısında direndiğiniz için hayat akmaya devam edecek. Tüm baskılara karşın siz sanata sırt çevirmediğiniz için sonunda uygunluk kazanacak. İzmir’in kucağı sanata ve sanatkara ebediyen açık olacak” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, 7. Memleketler arası İzmir Edebiyat Festivali’nin açılışını Agora Arkeolojik Hafriyat Alanı’nda yaptı. Edebiyat dünyasının kıymetli isimlerini İzmir’de buluşturan şenliğin açılışına şenliğin onur konuğu müellif İnci Aral’ın yanı sıra edebiyat dünyasının değerli isimleri katıldı. Cumhuriyet’in 100. kuruluş yıl dönümü nedeniyle teması “Edebiyat Cumhuriyettir”  olarak belirlenen şenliğin yöneticiliğini Haydar Ergülen yaptı.  

Edebiyat ve Cumhuriyet, çok sesli, çok renkli, çok nefesli bir hayatın anahtarıdır
Festivalin açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, ulu başkan Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının tarihin gördüğü en büyük umut ve özgürlük ihtilalini gerçekleştirdiğini söz ederek, “Bugün Cumhuriyetten aldığımız ilhamla; herkes için adil ve özgür bir dünyayı, edebiyatın düzgünleştirici gücüyle yaşatmak için buluştuk. Bu topraklardaki kardeşliği ve umudu çoğaltmak için burada olan herkese güzel geldiniz diyorum. Gazi Mustafa Kemal ‘Cumhuriyet, ahlâkî fazilete dayanan bir idaredir’ diyor. İşte bu istikametiyle edebiyat ve Cumhuriyet birbirlerine et ve tırnak üzere bağlıdır. Zira edebiyat beşere farklılıkların ahenk içerisinde bir olmasının gücünü hatırlatır. Tıpkı Cumhuriyet üzere. Sait Faik’in hikayelerini okuyan birisinin yüreğinden insan sevgisi eksik olabilir mi? Yaşar Kemal’in İnce Memed’ini okuyan birisi; haksızlık, adaletsizlik karşısında sessiz kalabilir mi? Nazım’ın şiirleriyle büyüyen bir kuşağın barışa olan sevdası hiç tükenir mi? ‘Edebiyat Cumhuriyettir’ derken işte bu faziletleri kastediyoruz. Bizim için edebiyat ve Cumhuriyet, çok sesli, çok renkli, çok nefesli bir hayatın anahtarıdır” dedi.

İzmir’in kucağı sanata ve sanatkara sürekli açık olacaktır
Festival boyunca Türkiye’nin yanı sıra Güney Afrika, Makedonya, İran ve Almanya’dan pek çok muharrir, şair, çizer, tiyatrocu, sinemacı, müzisyen konukla bir ortada olunacağını söyleyen Lider Tunç Soyer, “İzmir’in her yerine yayılan şenliğimizde söyleşiler, okumalar, paneller, şiir akşamları gerçekleşecek. İzmir’in ruhu bir kez daha sanatla doyacak. Öncelikle Haydar Ergülen’e çok teşekkür ederim. Bu ülkede yine kardeşlik, barış ve demokrasiyi tesis edeceğiz. Buna tüm kalbimle inanıyorum. Elbette bu zaten olmayacak. Siz haksızlıklar karşısında direndiğiniz için hayat akmaya devam edecek. Sizin kaleminiz yazdığı için umut yeşerecek. Tüm baskılara karşın siz, sanata sırt çevirmediğiniz için sonunda düzgünlük kazanacak. İşte bu yüzden biz var gücümüzle sanatın, sanatkarların yanındayız. İzmir Büyükşehir Belediyemiz sanatı desteklemek için seferberlikten asla vazgeçmeyecek. Yedi sanatın her biri fotoğraf, müzik, heykel, edebiyat, tiyatro, mimarlık ve sinema. İzmir için nefes kadar elzemdir. İzmir’in kucağı sanata ve sanatkara sürekli açık olacaktır. Bundan hiç kuşkunuz olmasın” diye konuştu.

Ergülen: “Edebiyata da verdiğiniz kıymet için sizlere çok teşekkür ediyorum”
İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer açılışın akabinde moderatörlüğünü Haydar Ergülen’in yaptığı ‘Cumhuriyet ve İnci Aral Edebiyatında Bayan İmgesi’ söyleşisinde şenliğin onur konuğu İnci Aral ile bir ortaya geldi. Söyleşide Haydar Ergülen, “İzmir’e verdiğiniz kıymet kadar edebiyata da verdiğiniz kıymet için sizlere çok teşekkür ediyorum” dedi. İnci Aral ise, “İzmir’de kendimi sahiden sanat ortamında hissediyorum. İzmir’e 5-6. defa gelişim lakin burada gerçek sanat var. Bu ortam toplumu değiştirecek” halinde konuştu.

20 Eylül’e kadar sürecek
20 Eylül’e kadar sürecek 7. İzmir Memleketler arası Edebiyat Festivali’nde bu yıl Güney Afrika, Makedonya, İran ve Almanya’dan da edebiyatçılar katılıyor. Bunun yanı sıra  şenlikte Hüsnü Arkan, İsmail Saymaz, Erdal Güney, Özgür Zeybek, Ahmet Önel, Kaan Eminoğlu, Enver Topaloğlu, Barış İnce, İlhan Atasoy, Erol Tufan, Emine Sevgi Özdamar, Şermin Yaşar, Işıl Madak Kaya, Mehmet Atilla üzere birbirinden pahalı isimler yer alıyor.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi (APİKAM)’ın düzenlediği şenlik; Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi, Ahmet Piriştina Kent Arşivi, Gençlik Tiyatrosu, Bornova Aşık Veysel Amfi Tiyatro, AGORA Ören Yeri ve Kültürpark’ta yapılıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

By Usta

<<- Kızlar Baklavalı erkekleri sever diye duyduktan sonra elinde baklava tepsisiyle gezen