Pts. Eyl 25th, 2023

Apple, M3 çipini içeren güncellenmiş MacBook Air modelleri için kolları sıvadı. Bu yeni 15 inçlik MacBook’lar, öncülerine göre önemli performans ve güç verimliliği artışı sunarak 2024 yılında piyasaya çıkacak.

MacBook Air serisi, Haziran 2022’de tanıtılan 13 inçlik bir model ve yakın zamanda piyasaya sürülen 15 inçlik bir versiyondan oluşuyor. Her iki model de TSMC’nin 5nm süreci kullanılarak üretilen Apple’ın M2 çipini kullanıyor. Bununla birlikte, M3 çipi TSMC’nin 3nm süreci üzerine inşa edilecek ve bu da kayda değer şekilde CPU ve GPU performans iyileştirmelerine yol açacak.

M3 çipinin, M2 çipine benzer CPU ve GPU çekirdek sayılarına sahip olacağı belirtiliyor. Çekirdek sayılarındaki bu süreklilik, Apple’ın M3 yongasına odaklanarak güç verimliliğini ve genel sistem performansını optimize ettiğini gösteriyor.

Bloomberg’ten Mark Gurman, Apple’ın eş zamanlı olarak M3 çipli yeni iMac ve 13 inç MacBook Pro modelleri de geliştirdiğini doğruladı. Önümüzdeki yılın başlarında piyasaya sürülmesi düşünülen yeni iMac’in, 2020’de tanıtılan mevcut tasarım dilini koruması bekleniyor.

Kısa süre önce yapılan bir benchmark testi, M2 Ultra’nın en hızlı Intel tabanlı Mac’ten 2 kat daha hızlı performans gösterdiğini ortaya koydu. M3 çipinin ise yeni MacBook Air modelleri için performans verimliliği sunması bekleniyor.

Fiyatının 1.299 dolar olması beklenen 15 inç MacBook Air, 13 inçlik muadiline kıyasla birkaç önemli fark sunuyor. En önemlisi, daha büyük bir ekrana ve dört yerine altı hoparlöre sahip olması. Ayrıca Apple, MacBook Air serisi için eski 67W adaptörün yerine yeni bir 70W USB-C güç adaptörü kullanmaya başladı. Kullanıcılar 15 inç MacBook Air satın alırken, 35W Çift USB şarj cihazı ile 70W adaptör arasında seçim yapabiliyor.

By Usta

<<- Kızlar Baklavalı erkekleri sever diye duyduktan sonra elinde baklava tepsisiyle gezen