Pts. Eki 2nd, 2023

2022 Amacı: 65 Milyar Dolarlık Pastadan Büyük Dilim Almak

Ayakkabı kesimi Ocak – Aralık 2021 tarihleri ortasında 1 milyar dolarlık kritik eşiği geçip rekor düzey ulaşırken, 2022 yılına yüzde 23’lük bir büyüme oranıyla girdi. Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) İdare Heyeti Lideri Berke İçten, 2021 yılında ayakkabı ihracatında çıtayı evvelki yıllara nazaran hayli üst taşıdıklarını söz ederken, 1 milyar dolarlık ihracat sayısına birinci defa ulaştıklarını kaydetti.

2021 yılı Ocak-Aralık devrinde deri ve deri mamulleri eser kümeleri içerisinde en çok ihracat ayakkabı ve aksamları eserlerinde gerçekleşti. Bu eser kümesinde 1 milyar 6 milyon dolarlık ihracat gerçekleşirken, ayakkabı ve aksamları ihracatında bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 23 oranında artış kaydedildi. Birebir eser kümesinin toplam deri ve deri eserleri ihracatı içerisindeki hissesi ise İDMİB datalarına nazaran 2021 yılı Ocak-Aralık devrinde yüzde 58,3 olarak belirtildi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan TASD Lideri Berke İçten, “Yıllık; 550 milyon çift üretim kapasitesine sahip olan ayakkabı bölümümüz, dünyanın 5. büyük ihracat merkezi pozisyonunda bulunurken, Türkiye birebir vakitte dünyanın 6. büyük üretim merkezi olarak yer alıyor. Biz de dernek olarak kesimimizin bu bağlamda daha çok kalkınması ismine faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

En çok ihracat Rusya’ya gerçekleşti

“Ayakkabı eser kümesi ihracatımızda, 2021 yılı Ocak-Aralık devrinde geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 23 oranında artış kaydedilmiş, ihracatımız 818,4 milyon dolardan 1 milyar 6 milyon dolara çıkmıştır” diye belirten Lider Berke İçten, 2021 yılı Ocak-Aralık devrinde Türkiye tarafından en çok ayakkabı ve aksamları ihracatı yapılan birinci 10 ülke sıralamasında, bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 24,5 oranında artış kaydedilen Rusya başkan pozisyonunda yer alırken, bu ülkeye yapılan ihracatımız 82,5 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir” diye tabir etti.

2021 yılı Ocak-Aralık devrinde ayakkabı ihracatında yüzde 18,8 oranında artış yaşanan Irak ikinci en büyük ihracat pazarı olurken, ihracat kıymeti 75,5 milyon dolar olarak gerçekleşti. Irak’ın toplam ihracat içindeki hissesi yüzde 7,5 oldu. Yeniden tıpkı periyotta yüzde 16,2 artış yaşanan üçüncü en büyük ihracat pazar Almanya’nın hissesi ise yüzde 7 ve ihracat kıymeti 70 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2021 yılı Ocak-Aralık periyodunda İspanya, Romanya, İsrail, Birleşik Krallık, İtalya, Libya ve Hollanda’ya yönelik ihracatta sırasıyla yüzde 7,7, yüzde 24,9, yüzde 53,2, yüzde 25,3, yüzde 21,7, yüzde 58,8 ve yüzde 21,3 oranlarında artış kaydedildiği görüldü.

Berke İçten: “Ayakkabı dalı rekorlara doyamayacak”

Ülkemizin 3.5 – 4 saatlik uçuş uzaklığında 65 milyar dolarlık bir piyasada ayakkabı ticaret hacmi dönmektedir” diye tabir eden Lider Berke İçten, “Sektörümüze daha çok katma paha sağlamak üzere, yeni pazarlarda ticaret gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda çalışmalarımıza başladık ve 2022 yıl sonu gayemizi de yeni rekorlar kırmak üzere belirledik” dedi.

TASD Lideri Berke İçten, “Türkiye şimdilerde yabancı üreticilerin de yeni gözdesi pozisyonunda, ülkemiz çok önemli bir üretim potansiyeline sahip bulunuyor. 2021 yılını pandemiye karşın rekorlarla geçiren ayakkabı endüstrimiz, önümüzdeki yıllarda da rekorlara doyamayacağımız işlere imza atmaya devam edecektir. Kesimimizin önü çok açıktır. Dünyanın 5. büyük ihracat merkezi pozisyonunda bulunan ülkemizin birinci 3’te yer alması için şevkle çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diyerek kelamlarını tamamladı.

“2022’de kendi fuarlarımızı yapacağız”

TASD Lideri Berke İçten, “Türkiye’nin en kapsamlı ayakkabı moda fuarı olan AYMOD, 33 yıldır aralıksız olarak yılda iki kez olmak üzere Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD)’nin de dayanakları ile düzenleniyordu. Geçtiğimiz Eylül ayı sonunda 65. sefer organize edilen bu büyük tertibin Mart ayındaki 66’ncı buluşması içinse geri sayımı başlattık. Lakin bu yıl yeni bir oluşuma imza atarak TASD Fuarcılık A.Ş’yi kurduk. Böylelikle fuarın tüm tertibi TASD Fuarcılık tarafından yürütülecek. 30 Mart ve 02 Nisan 2022 tarihleri ortasında gerçekleşecek” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

By Usta

<<- Kızlar Baklavalı erkekleri sever diye duyduktan sonra elinde baklava tepsisiyle gezen