Pts. Eki 2nd, 2023

Dünyanın önde gelen teknoloji ve servis tedarikçilerinden Bosch Kümesi, Bursa’da hidrolik eserler üretimi yapan Rexroth Fabrikası bünyesinde bir Tasarım Merkezi kurdu. Bosch’un Türkiye’de sanayi teknolojileri alanında faaliyet gösteren ve yaklaşık 1400 çalışanı bulunan Bosch Rexroth Fabrikası’nda Tasarım Merkezi çalışmalarına başladı. Geçtiğimiz Eylül ayında, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sertifikalandırılan merkezde 15 kişilik bir mühendislik grubu misyon yapıyor. Bosch Türkiye ve Orta Doğu Lideri Daniel Korioth, “Halen Bursa, Manisa ve Tekirdağ’da dört Ar-Ge Merkezimiz ve İstanbul’daki Tasarım Merkezi’nde mühendislerimiz geliştirme çalışmalarına devam ediyor. İstanbul’un akabinde ikinci Tasarım Merkezimizi Bursa’da ve hidrolik kesimi özelinde hayata geçirerek, Türkiye’deki mühendislik ve Ar-Ge çalışmalarına katkı sunmaya devam ediyoruz. Bosch’un Türkiye’deki alanında ehil ve işine tutkuyla bağlı mühendislerine yürekten güveniyorum.” diye konuştu.

Bosch Rexroth Bursa’dak mühendislik takımı, geçtiğimiz 10 yıl müddetince farklı eserlerdeki dizaynları güzelleştirerek, eser kalitesi ve verimliliğe katkıda bulunan, birebir vakitte hammadde tasarımı, ileri düzey risk tahlili üzere birçok yeni sorumluluk üstlendi. Bu nedenle Bosch, mühendislik ve üretim çalışmalarını geliştirmek emeliyle bu yıl prestijiyle Bursa’daki fabrikada yeni makine yatırımlarına ve akademik iş birliklerine sürat verdi. Yıl sonunda mühendis sayısının 26 şahsa çıkması planlanıyor.

Hedef 5 yıl içinde Ar-Ge merkezi olmak

Fabrikada, 5 yıl içinde bir Ar-Ge Merkezi kurulması ve bu merkezin dünya genelindeki Bosch Rexroth fabrikalarına mühendislik hizmetleri sunan bir yetkinlik ve teknoloji merkezi haline dönüşmesi hedefleniyor. Bosch Rexroth Fabrikasında, geçtiğimiz yıllarda mobil hidrolik alanında kullanılan hidrolik pompa, motor ve valflerden oluşan eser yelpazesinin daima gelişimiyle mühendislik ve teknoloji kıymetli basamaklar kaydedildi.

Bosch’un Türkiye’deki ve bölgedeki iş birliğini güçlendirmek için Tasarım Merkezi’nin kurulmasını çok değerli bir adım olarak değerlendirdiklerini söyleyen Bosch Rexroth Teknik Genel Müdürü Manfred Hahn da “Önümüzdeki yıllarda, Ar-Ge Merkezi statüsünü alarak hizmetlerimizi bir adım daha ileriye taşımayı, mühendislerimizin yaratıcılığını, takımlarının yenilikçi ve çevreci yaklaşımlarını yeni eser dizaynları aracılığıyla ortaya koymayı hedefliyoruz. 2005 yılından bugüne sergilediğimiz istikrarlı performans ve artarak devam eden başarılarımız Türk mühendislerimizin eseridir.” dedi.

Bosch Rexroth Ticari Genel Müdürü Tanju Özkonuk da Türkiye’de geçmişi çok eski yıllara dayanmayan hidrolik kesiminde Tasarım Merkezi kurmalarının hem Bosch Türkiye hem de Bosch Rexroth ismine uzun soluklu bir yatırım olduğunu vurgulayarak şu değerlendirmeyi yaptı: “Hidrolik eser imal edilen fabrikamızda kurulan tasarım merkezi ile bölümde faaliyet gösteren öteki kuruluşlara, yan endüstrimize, yerli tasarım firmalarına ve mühendislik firmalarına iş fırsatları yaratacağız. Tıpkı vakitte yerlileştirme çalışmaları sayesinde ülke iktisadı için de kıymetli katma bedel yaratmış olacağız.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

By Usta

<<- Kızlar Baklavalı erkekleri sever diye duyduktan sonra elinde baklava tepsisiyle gezen