Pts. Eyl 25th, 2023

Bursa, Van ortası mektuplardan oluşan sevgi köprüsü

“Mektup Kardeşliği” projesi sayesinde birbirini tanımayan öğrenciler mektuplaşmaya başladı.

Bursa Yıldırım Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Gazetecilik Kısmı öğrencileriyle Van Erciş Bayezid İlkokulu öğrencileri ortasında “mektup kardeşliği” projesi başlatıldı.

Proje kapsamında birbirini görmeyen ve tanımayan öğrenciler birbirlerine mektup yazmaya başladı. Van ve Bursa ortasında köprü oluşturan proje sayesinde öğrenciler birbirlerine yaşadıkları yerin kültürünü anlattı.

Duygu ve fikirleri tabir etmede mektupların değerli olduğunu söyleyen Van, Erciş Bayezid İlkokulu öğretmeni Ceylan Tüzün: “Bu proje ile öğrenciler kendilerini, yaşadıkları yerlerin özelliklerini anlattılar. Böylelikle Van ve Bursa ortası bir kültür bağı oluşturdular. Ayrıyeten günümüzün en değerli sıkıntılarından olan teknoloji bağımlılığına karşı öğrencilerimiz için bir alternatif oluşturduk. “ dedi.

Ağabeylerinden ve ablalarından aldıkları mektuplarla öğrencilerin duygusal anlar yaşadığını söz eden Tüzün, “ Öğrencilerin mektupları okumaya başladıkları an ki keyifli halleri görülmeye bedeldi. “ dedi.

Mektubu okuduğunda çok duygulandığını söz eden Yıldırım Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi 9.sınıf öğrencisi İlayda Zebek:” İlkokul öğrencileriyle mektuplaşmak benim için çok manalı oldu. Kendimden yaşça küçük birinden mektup almak beni hem çok duygulandırdı hem de benim için bir anı oldu “dedi.

Proje Koordinatörü Yıldırım MTAL öğretmeni Suat Alptekin, “Bu proje ile teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte unutmaya yüz tutmuş mektuplaşmayı öğrencilerimize hatırlatmayı, hemde birbirini tanımayan ülkemizin iki farklı coğrafyasında yaşayan öğrencilerimiz ortasında sevgi bağı oluşturmayı amaçladık” dedi.

Ayrıca bu proje kapsamında Yıldırım Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Van’daki “ Mektup Kardeşliği” kurduğu öğrencilere kitap ve oyuncak ikramları gönderdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

By Usta

<<- Kızlar Baklavalı erkekleri sever diye duyduktan sonra elinde baklava tepsisiyle gezen