Pts. Eyl 25th, 2023

Van Büyükşehir Belediyesi sahipli tehlikeli köpek ırklarının kayıt altına alınabilmesi için kısırlaştırma ve mikroçip takma sürecini fiyatsız yapıyor. Kısırlaştırılıp, mikroçip takılan köpeklerin kimlikleri ise Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğü tarafından veriliyor.

Büyükşehir Belediyesi, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan tehlike arz eden hayvan ırkları ile ilgili genelge kapsamında Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa ırklarına ek olarak American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpeklerin kısırlaştırması ve mikroçip takma sürecini fiyatsız yapıyor.

Büyükşehir Belediyesi Sıhhat İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan duyurunun akabinde Van’da bu tıp köpekleri bulunan vatandaşlar, köpeklerini Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezine getirmeye başladı. Merkeze getirilen köpekler çağdaş koşullar altında veteriner doktorlar tarafından kısırlaştırılıp sağlıklı bir formda tekrar sahiplerine teslim ediliyor.

Yapılan bu uygulamanın kendilerini çok memnun ettiğini söyleyen köpek sahibi Murat Can “Büyükşehir Belediyesinin yapmışı olduğu duyurunun akabinde köpeğimi barınağa getirdim. Veteriner tabipler köpeğimi burada kısırlaştırdılar. Bu süreçlerin akabinde köpeğime çip takılıp yeni kimlik verildi. Bu hizmetten ötürü Büyükşehir Belediyesi ve veterinerlerine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Pitbull cinsi köpeğini doğuşundan bu yana beslediğini belirten Yusuf Metin “Büyükşehir Belediyesinin toplumsal medya hesaplarından bu türlü bir çalışmanın olduğunu gördüm. Daha sonra Büyükşehir Belediyesini arayarak yetkili şahıslar ile görüşüp köpeğimi barınağa getirdim. Pitbull cinsi köpeğimim buraya getirdim burada kısırlaştırma sürecini yaptılar. Benim köpeğim nitekim çok uysal. Kimseye ziyan verecek bir köpek değil” dedi.

Yasaklı ırk köpek sahiplerine takviye olmak ismine başlatmış oldukları çalışmanın ağır ilgi gördüğünü belirten Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Sorumlusu Veteriner Doktor Özge Kerem ise “7 Ocak 2021 Tarihinde Büyükşehir Belediyesi olarak, tehlikeli ırk arz eden köpekleri fiyatsız kısırlaştırma kampanyası başlattık. Van Vilayetinde Sokak köpeklerini besleyen hayvan sahipleri bize başvurdular. Biz burada fiyatsız kısırlaştırma sürecini yapıyoruz. Bu müddet içerisinde çok sayıda fiyatsız kısırlaştırma süreci gerçekleştirdik. Perşembe gününe kadar fiyatsız kısırlaştırma sürecimiz devam edecek. Ayrıyeten Sıhhat İşleri Dairesi Başkanlığı olarak 13 ilçede yürüttüğü çalışmalar kapsamında 2021 yılı içinde 4 bin 820 sokak hayvanını da kısırlaştırdık” dedi.

Kısırlaştırma süreci 13 Ocak 2022 tarihine kadar Sıhhat Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde devam edecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

By Usta

<<- Kızlar Baklavalı erkekleri sever diye duyduktan sonra elinde baklava tepsisiyle gezen