Pts. Eki 2nd, 2023

Kış mevsimiyle birlikte COVID-19 hadiselerine ek olarak grip olayları da süratle yayılmaya başladı. Bir vakitler gripten farklı seyreden COVID-19’un belirtilerini ise artık gripten ayırmak çok güç. Belirtilerin neredeyse tıpkı olduğunu, grip ile COVID-19’u ayırt edebilmek içinse test yaptırmanın kural olduğunu söyleyen Anadolu Sıhhat Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, her iki hastalığa da yakalanmamak için tedbir almaya devam etmek gerektiğine, maske, uzaklık ve hijyen kurallarını gevşetmemek gerektiğine, kapalı ve kalabalık alanlarda ise hiç bulunmamak gerektiğine dikkat çekiyor. Omicron’un öteki COVID-19 varyantlarına nazaran çok daha bulaşıcı olduğunu ve şu sıralar bilhassa çocuk ve gençlerde epey yaygın olduğunu belirten Doç. Dr. Elif Hakko, “Dolayısıyla ailelere de artık COVID-19 çok daha kolay bulaşıyor. Aşılı yahut daha evvelce COVID-19’u geçirmiş olmak, hasta olmak için mahzur değil lakin hastalığı hafif geçirmeye yararı var. Omicron’un şimdilik daha hafif seyirli olması, daha çok çocuklarda ve gençlerde olmasına bağlı yahut aşıların tesiriyle olabilir. Lakin bağışıklığı baskılanmış beşerler, kronik hastalığı olanlar, ileri yaş kümesi hala risk altında ve Omicron’u da ağır geçirme riskleri yüksek. Hafif seyrediyor diye rahatlamak ve tedbirleri gevşetmek yanlış, ağır bir tablo da oluşturabilir” açıklamasında bulundu.

COVID-19 ve grip belirtileri ortasında artık pek bir fark kalmadığını, iki hastalığı ayırt etmek için kesinlikle test yapılması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Elif Hakko, “Her iki virüsün de ortak belirtileri ateş, öksürük, nefes darlığı, halsizlik, boğaz ağrısı, burun akıntısı yahut tıkanıklığı, eklem ağrıları ve baş ağrısı. Bir vakitler COVID-19’da gripten farklı olarak ishal, mide bulantısı, kusma, koku ve tat kaybı, konsantrasyon bozukluğu ve şuur bulanıklığı üzere belirtiler de görülüyordu, lakin artık bunlara, bilhassa de aşı olmuş bireylerde çok az rastlanıyor. Bu nedenle meskende teşhis koymak yerine, PCR testi yaptırıp hangi hastalığa yakalandığınızı netleştirmeniz önemili” dedi.

Omicron varyantı nedeniyle maske ve esirgeyici tedbirlere daha sıkı uyulmalı

Grip virüslerinin de COVID-19 üzere damlacık yoluyla bulaştığını hatırlatan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, “Bu damlacıklar insanların ağız ve burunlarından çıkan damlacıklarla, yani hapşırma, öksürme, sümkürme hatta konuşma yoluyla bulaşabilir. Bilhassa son doz aşıdan 3 ay geçmişse Omicron varyantı çok daha kolay bulaşabilir. Bu nedenle maske ve aralık kurallarına daha sıkı uymalıyız. Kapalı ortamlarda bulunmamaya ihtimam göstermeli ve maskesiz kimseyle temas etmemeliyiz. Tanımlandığında ise aşı olmayı ihmal etmemeliyiz. Bizi bu salgından kurtaracak tek şey aşı” formunda konuştu.

Doç. Dr. Elif Hakko hem grip virüslerinden hem de COVID-19’dan korunmak ve yayılmalarını engellemek için şu tekliflerde bulundu:

  • Evden dışarı çıktığınızda maskenizi burnunuzu ve çenenizi örtecek halde takın.
  • Sık sık el yıkayın.
  • Her ortamda toplumsal arayı koruyun, beşerlerle aranızda en az 3-4 adım ara olsun.
  • Ellerinizle ağzınıza, yüzünüze, gözünüze ve burnunuza dokunmayın.
  • Kalabalık ve kapalı ortamlarda mümkün olduğu kadar bulunmayın, hasta bireylerden uzak durun, temas etmeyin.
  • Temas ettiğiniz yüzeyleri tertipli olarak dezenfekte edin.
  • Elinize hapşırıp öksürmeyin. Kolunuzun iç kısmına yahut bir peçeteye hapşırın yahut öksürün.
  • Hastaysanız konutta oturun.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

By Usta

<<- Kızlar Baklavalı erkekleri sever diye duyduktan sonra elinde baklava tepsisiyle gezen