Pts. Eki 2nd, 2023

Kimlik avı dolandırıcılıkları, siber hatalar listesinin başında yer almaya devam ediyor. Bildirilen güvenlik olaylarının 80’inden fazlasını kimlik avı hücumlarının oluşturduğuna dikkat çeken Komtera Teknoloji Kanal Satış Yöneticisi Gürsel Tipsin, kimlik avı akınlarından ziyan görmek istemeyen bireylerin ve kurumların izlemesi gereken 4 yolu paylaşıyor.

Kimlik avı akınları, kullanıcıların bilgilerini inançta tutmak için karşılaştıkları en yaygın güvenlik meselelerinden biri olmaya devam ediyor. O denli ki yapılan araştırmalara nazaran kimlik avı akınları, bildirilen güvenlik olaylarının 80’inden fazlasını oluşturuyor. Hackerlerin kullanıcıları kandırmak ve yüksek gelir elde etmek için dünyaca bilinen markaları kopyaladığına dikkat çeken Komtera Teknoloji Kanal Satış Yöneticisi Gürsel Tipsin, kimlik avı akınlarından korunmak için yapılması gerekenleri 4 adımda sıralıyor.

121 Markayı Taklip Edip Kullanıcıları Oyuna Getirdiler!

Hedefine yüksek çıkar elde etmeyi koyan hackerler türlü stratejilerle hem bireyleri hem de kurumları oyuna getiriyor. O denli ki kullanıcıları kandırmak için faaliyete geçen siber hatalılar, planlarının bir modülü olarak dünya çapında ünlü olan 121 markayı taklit edip kullanıcıları fiyatsız ödüllerle, geçersiz anketlerle ve eşantiyonlarla kandırmayı deniyor. Kullanıcılara ilişkin isim, adres, telefon numarası, kredi kartı dataları üzere ferdî bilgileri toplayan bu kimlik avı hücumlarında 10 milyon kişinin gaye alındığını aktaran Gürsel Tipsin, kimlik avı ataklarının 2022 yılında da sürat kesmeden devam edeceğini vurguluyor.

4 Adımda Kimlik Avı Ataklarından Korunun!

2021’de karşılaşılan en büyük tehditlerden birinin kimlik avı hücumları olduğunu hatırlatan Komtera Teknoloji Kanal Satış Yöneticisi Gürsel Tursun’a nazaran bu hücumlarından korunmak isteyenler için 4 stratejik adım bulunuyor.

1. SSL Sertifikasına sahip olduğunuzdan emin olun.Web sitenize gelen ve giden tüm trafiği teminat altına almak için bir SSL sertifikası kullanabilirsiniz. Bu durum, web sunucunuz ile müşterilerinizin tarayıcısı ortasında gönderilen bilgilerin Eavesdropping atağına yani sessizce dinlenilmesine ve izlenilmesine mahzur olacaktır.

2. Aktüel yamalara ve güncellemelere sahip olmayı unutmayın. Güvenlik açığı ve güvenlik sıkıntılarına karşı korunmak için en son yamaları ve güncellemeleri yüklediğinizden emin olmalısınız. Buna web sitesi barındırma, alışveriş sepeti yazılımı, bloglar ve içerik idare yazılımı da dahildir.

3. Çalışanlarınızı kesinlikle eğitin.Kimlik avı dolandırıcılıklarını, berbat gayeli yazılımları ve toplumsal mühendislik tehditlerini bilmeleri ve tanımlamaları için çalışanlarınıza sistemli siber güvenlik eğitimi verin.

4. İnançlı bir formda korunan ödeme sayfası kullanmaya itina gösterin. Bu, müşterilerinizin kart bilgilerine ait riski azaltmak için en yeterli uygulamadır. Şimdiki sertifikalara sahip bir ödeme ağ geçidi sağlayıcısı kullanabilirsiniz. Bu durum ödeme detaylarının her vakit korunmasını sağlayacaktır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

By Usta

<<- Kızlar Baklavalı erkekleri sever diye duyduktan sonra elinde baklava tepsisiyle gezen