Çar. Tem 24th, 2024

Tosyalı Holding İdare Heyeti Lideri Fuat Tosyalı, Dış Ekonomik İlgiler Kurulu’nun 2021 Yılı İş Kurulları Seçimli Olağan Genel Konseyleri’nde DEİK/Türkiye-Afrika İş Kurulları Koordinatör Lideri ve DEİK/Türkiye-Senagal İş Kurulu Lideri olarak seçildi.

Dış Ekonomik Alakalar Konseyi (DEİK) 2021 Yılı İş Kurulları Seçimli Olağan Genel Heyet ve Ticari Diplomasi Mükafatları Merasimi, DEİK Lideri Nail Olpak konut sahipliğinde, T.C. Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un teşrifleriyle 15 Ocak 2021 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Daha evvel 3 periyot boyunca DEİK/Türkiye-Cezayir İş Kurulu Lideri olarak misyon yapan Tosyalı Holding İdare Heyeti Lideri Fuat Tosyalı, DEİK/Türkiye-Senegal İş Kurulu Lideri ve DEİK/Türkiye-Afrika İş Kurulları Koordinatör Lideri seçildi.

Yeni devir ile ilgili his ve fikirlerini lisana getiren Fuat Tosyalı; “Afrika kıtası ile siyasi ve ekonomik alakaların geliştirilmesi son yıllarda Türkiye’nin memleketler arası stratejisinde kıymetli bir yere sahip ve bunun olumlu yansımalarını da her geçen gün görüyoruz. Bu strateji doğrultusunda DEİK bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye-Afrika İş Kurullarımız, Afrika ülkeleriyle karşılıklı münasebetleri geliştirme ve ticaret hacmini artırma gayesi doğrultusunda kıymetli katkılar sağlıyor. Yeni seçilen İş Kurulu Liderlerimizin hepsinin o ülkelerde faaliyet gösteren iş insanları ortasından seçilmiş olması çok değerli. Yaşanan salgına karşın hiçbirimiz Afrika’dan kopmadık, yatırımlarımıza ve ilgilerimizi geliştirmeye devam ettik. Yeni bir heyecan ve yeni bir şevk ile tekrar ‘Bismillah’ diyoruz. Çok başarılı bir periyot geçireceğimize gönülden inanıyorum” dedi.

Tosyalı Holding’in yurt dışı yatırımlarında öncelik Afrika’da

Afrika’yı öncelikli yatırım bölgesi olarak seçen ve Cezayir’den sonra Senegal ve Angola’da yatırımları bulunan Tosyalı Holding, Türkiye’nin Afrika’daki en büyük yatırımcıları ortasında bulunuyor. Cezayir’in en büyük sanayi tesislerinden biri olan Tosyalı Algerie, Türkiye’nin yurt dışındaki en büyük sınai yatırımı olarak dikkat çekiyor. Tosyalı Holding’in Cezayir’den sonra Afrika’daki ikinci yatırım durağı Senegal’de ise hem inşaat demiri hem de filmaşin üretmek için çok işlevli dizayna sahip olacak bir çelikhane ve haddehane yatırımı başlamış durumda. Bununla birlikte Tosyalı Holding Senegal’de “Özel Ekonomik Bölge” statüsünde sanayi bölgesi oluşturmak için de çalışmalar sürdürüyor. Tosyalı’nın Afrika’daki üçüncü durağı Angola’da ise çelik üretimi için hammadde tedarik etmek üzere demir madeni yatırımı yapmak üzere çalışmaları devam ediyor. Şirket bu kapsamda Angola’daki en büyük demir cevheri rezervlerinden biri olan Kassinga Bölgesi’nde bulunan demir cevheri madenlerini işletmek hedefiyle bölgedeki yatırımlara başladı. Tosyalı Holding uzun devirde bölgedeki maden yatırımlarını daha da geliştirerek Angola’da demir-çelik üretimine geçmeyi hedefliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

By Usta

<<- Kızlar Baklavalı erkekleri sever diye duyduktan sonra elinde baklava tepsisiyle gezen