Pts. Eyl 25th, 2023

Windows 8 ve Windows 8.1’in kullanım ömürleri resmi olarak sona erdi. Şimdi de Google, bu işletim sistemlerinde Drive masaüstü uygulaması desteğini sonlandırıyor.

Kullanıcıların, cihazlar ve bulut arasında senkronizasyon sağlayan Google Drive uygulamasını kullanarak dosyalarını Google Drive ile senkronize etmeye devam edebilmeleri için Windows 10 veya Windows 11’e yükseltmeleri gerekiyor.

Google Drive yayım notlarına göre, Ağustos 2023’ten itibaren Google, Windows 8/8.1, Windows Server 2012 ve Windows’un tüm 32 bit sürümlerinde Drive’ı desteklemeyi sonlandıracak. Ancak, 32 bit Windows kullanıcıları Google Drive’a bir web tarayıcısı aracılığıyla erişmeye devam edebilecek.

Google, Şubat ayında Windows 8, 8.1 ve Windows 7’de Google Chrome desteğini de sonlandırmıştı. Bu yüzden yeni karar, Google’ın eski işletim sistemlerinde hizmetlerini sonlandırma stratejisiyle uyumlu gözüküyor. Google Chrome, güncellemeden sonra çalışmaya devam ederken, bu işletim sistemlerini çalıştıran cihazlar için artık herhangi bir özellik güncellemesi ve güvenlik yaması sunulmayacak.

Mozilla da kısa bir süre önce Windows 7, 8 ve 8.1’de Firefox desteğinin sona erme tarihini açıkladı. Bir belgeye göre, Windows 10 veya 11’e yükseltme yapmak istemeyen müşteriler, Eylül 2024’e kadar Firefox 115 Genişletilmiş Destek Sürümü’nü (ESR) kullanabilecek. Mozilla, güvenlik güncellemelerini 15 ay daha yayınlamaya devam etme sözü verdi.

Windows 8 ve 8.1, geleneksel Windows arayüzüne yaptığı değişiklikler sebebiyle karışık eleştiriler almıştı. Microsoft’un bu işletim sistemlerini sonlandırma kararı, daha modern ve desteklenen bir platforma geçişin önemini vurguluyor.

StatCounter’ın aylık raporlarına göre Windows 8.1, şu anda yaklaşık %0,5’lik bir pazar payına sahip.

By Usta

<<- Kızlar Baklavalı erkekleri sever diye duyduktan sonra elinde baklava tepsisiyle gezen