Çar. Tem 24th, 2024

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulan URAP Araştırma Laboratuvarı tarafından gerçekleştirilen tahliller sonucunda URAP 2021-2022 dünya ve Türkiye sıralamaları yayınlandı.

Harran Üniversitesi, sıralamada 172 basamak yükselirken, Türkiye’den sıralamaya giren 112 yükseköğretim kurumundan biri oldu ve 54 üniversiteyi gerisinde bırakarak tepede yerini almayı başardı.

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan University Ranking by Academic Performance (URAP) araştırma laboratuvarının, üniversitelerin güçlü ve geliştirmeye açık istikametlerine dikkati çekmek için hazırladığı 2021-2022 alan sıralamasında, dünyadaki en güzel üniversiteler, toplam 62 bilim alanına nazaran listelendi. Üniversiteler, bilim alanlarına nazaran üretilen makale ve atıflar dikkate alınarak son beş yılın akademik performansı üzerinden değerlendirildi. Dünyadan 3 bin üniversitenin yer aldığı sıralamada üniversiteler, atıf sayısı, bilimsel doküman sayısı, yayın tesiri, atıf tesiri ve milletlerarası iş birliği alanlarındaki performansına nazaran derecelendirildi.

Clarivate Analytics/In Cites ile Yükseköğretim Konseyinin yayınladığı bilgilerden yararlanılarak hazırlanan URAP 2021-2022 sonuçlarına nazaran Harran Üniversitesi Türkiye’deki toplam 207 üniversite ortasında 58’nci, 129 devlet üniversitesi ortasında ise 49’ncu sırada yerini aldı.

Dünya genelini kapsayan tüm üniversiteler sıralamasında ise geçtiğimiz yıl 3 bin üniversite ortasında 2 bin 234’ncü sırada bulunan Harran Üniversitesi, bu yıl 172 basamak yükseliş ile 2 bin 62’nci sırada yer almayı başardı.

Göreve geldiği günden beri bilimsel çalışmalara sürat verdiklerini belirten Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik; “Kurduğumuz şemsiye kümeleri ile alanında uzman akademisyenlerimizle farklı kollarda çalışmalar başlattık. Üç yıldır üzerinde ısrarla durduğumuz ‘Proje yazma kültürü’, ‘Projen yoksa diğerinin projesine mahkûmsun’, ‘Disiplinlerarası şemsiye ve ticariye uzanan girişimcilik projeleri’ meyvelerini vermeye başladı. Akademisyenlerin araştırma projelerini hayat uzunluğu sürdürmesi gerektiğini vurgulayarak hocalarımıza dayanak olduk. Bu dayanağımız artarak devam edecektir. Akademisyenlerimize yapmış oldukları özverili çalışmalarından ötürü çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

By Usta

<<- Kızlar Baklavalı erkekleri sever diye duyduktan sonra elinde baklava tepsisiyle gezen