Pts. Eyl 25th, 2023

Mevsim değişiklikleri, saça uygulanan süreçler, gerilim ve daha birçok faktör saç yapısına tesir eder. Bilhassa hava değişikliklerinde özel bir bakıma muhtaçlık duyan saç yapısı, yazın deniz suyu ve güneşten yıpranırken, kışın ise soğuyan havanın tesiriyle nemini kaybeder. Pekala, kuru ve yıpranmış saçların bakımı nasıl olmalıdır? Küresel Hair Medikal Yöneticisi Berkant Dural açıkladı…

Saç bakım eserlerinde ‘’nem’’ ve ‘’onarım’’ vaad eden eserler tıpkı vazifesi taşımaz. Şayet saçınızın neye gereksinimini olduğunu bilmiyorsanız, kullanılan eserler saç köklerine faydadan çok ziyan verir. Saç bakımına birinci olarak saç tabanlarından yani saç köklerini besleyerek başlanmalıdır. Akabinde saç yapısına nazaran gerçek eseri kullanmak, saç yapısının gereksinimini anlamak, yanlışsız saç bakımının da başlangıcını oluşturur.

İhtiyacınıza Uygun Eserleri Kullanın!

Kuru saç ‘’nem’’ eksikliği olan saç tipidir. Saç bakım eserlerinde ‘’nem’’ ve ‘’onarım’’ vaad eden eserler tıpkı misyonu taşımaz. Şayet saçınızın neye muhtaçlığını bilmiyorsanız, kullanılan eserler saç köklerine faydadan çok ziyan verir. Kuru bir saç yapısını düzeltmek için yağlı saç bakım eseri kullanmak gibi… Bu tip saç yapısı olağan saçlara oranla daha çok yıpranmış ve kırılgan yapıya sahiptir. Kuru, yıpranmış saçları güçlü ve parlak bir görünüme kavuşturmak için birinci olarak nem muhtaçlığını karşılamak gerekir. Nemi karşılanmayan saç yapısı ise cansız görünür.

Saç Bakım Yağlarından Dayanak Alın!

Keratin içerikli serumlar, maskeler ve derinlemesine bakım uygulayan süreçler, tertipli uygulandığında saç tabanlarına nüfuz ederek, süratli yapılanmayı sağlar. Bilhassa kuru saçlar için en sık kullanılan bakım tekliflerinden olan zeytinyağı ve zeytinyağı içeren eserler kullanmak saçın nem istikrarını onarmaya yardımcı olur. Bunların yanı sıra argan yağı, avokado ve badem yağı üzere içeriği pak olan eserlerden takviye almanızda yarar sağlar.

Saça Uygulanan Sıcaklığı Azaltın!

Yüksek ısı saçların ziyan görmesine ve kopmasına sebep olur. Bu yüzden saça uygulanan süreçler, saç sıhhati için değerli rol oynar. Bu yüzden fön makinesi, saç düzleştiricisi üzere eserler kullanırken saçı korumak gerekir.

Saçınızı Her Gün Yıkamayın!

Saçı her gün yıkamak, saç derisinin doğal nem ve yağ istikrarının bozulmasına sebep olur. Sıklıkla yıkanan saç, çok fazla şampuan ve eser kullanmak manasına da gelir. Fazla eser kullanımı da saçların dökülmesine sebebiyet verir. Saç ne kadar çok yıkanırsa yağlanma oranı da o kadar artacağı için saç yıkama sıklığınızı âlâ ayarlamanız gerekir.

Saç Derisini İçten Besleyin

Genellikle her saç tipi için dıştan uygulanacak bakımların yanı içten bakım da hayli değerlidir. Saç sıhhati için beslenme nizamına de dikkat edilmesi gerekir. Omega-3, A ve C vitaminleri,fındık, ceviz, badem üzere yemişler, çinko, demir üzere vitaminler güçlü ve canlı saçlara sahip olmanızı destekleyici besinleri oluşturur.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

By Usta

<<- Kızlar Baklavalı erkekleri sever diye duyduktan sonra elinde baklava tepsisiyle gezen