Pts. Eki 2nd, 2023

“İstanbul’dan Bizans’a: Tekrar Keşfin Yolları, 1800–1955”

“‘İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!’: Tanınan Kültürde Bizans”

“Yarına Notlar”

Pera Müzesi’nin büyük ilgi gören yeni stantları 6 Mart’a kadar devam ediyor. İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ile ortaklaşa düzenlediği stantlarda Bizans kültürel mirasına ve bu kültürün günümüz sanat ortamındaki yorumlarına yer veren Pera Müzesi, Memleketler arası Bağımsız Küratörler (ICI) teşebbüsünün “Yarına Notlar” standında ise Covid-19 pandemisiyle daha görünür hale gelen yeni global gerçekliği yansıtan yapıtları sanatseverlerle buluşturuyor.

Bizans İstanbul’una yolculuk
Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi ile İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Bizans ile ilgili iki sergiyi eş vakitli olarak sanatseverlerin beğenisine sunuyor. İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ndeki Bizans yapıtlarını odağına alan bu stantlardan birincisi, İstanbul’dan Bizans’a: Yine Keşfin Yolları, 1800–1955adını taşıyor ve Bizans araştırmalarının İstanbul’daki gelişimine ışık tutuyor.

İstanbul’un 1800-1955 yılları ortasındaki ekonomik, kültürel ve siyasal değişimlerinin Bizans mirasına tesirini, Bizans’ın tekrar keşfini ve bu mirasın geniş bir ilgi alanına dönüşümünü aktaran İstanbul’dan Bizans’a standı, Bizans sanatı uzmanı Brigitte Pitarakis’in küratörlüğünde hazırlandı. Periyoda has, gösterişli bir üslupta fotoğraflandırılmış az kitapların, baskı ve haritaların, orjinal arşiv fotoğrafları, evrak ve fotoğrafların tematik bir bütünlük içinde bir ortaya getirildiği stant, bugüne kadar gereğince çalışılmamış bir alana mercek tutarken etkileyici bir arşiv seçkisini sanatseverlerle buluşturuyor.

Popüler kültür ve sanat dünyasındaki Bizans’lar
Bizans’la ilgili bilimsel araştırmaları inceleyen İstanbul’dan Bizans’a standıyla eşzamanlı olarak ziyarete açılan “İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!”: Tanınan Kültürde Bizans standı ise Emir Alışık’ın küratörlüğünde hazırlandı. İsmini Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Panorama isimli romanında geçen “Bu Ne Bizantinizm?” tabirinden alan stant, Bizans’ı simgeleyen ya da ona atfedilen sembollerin ve pahaların farklı sanat mecralarında nasıl yer bulduğunu ortaya koyuyor. Bizans’ın tanınan kültürdeki temsillerini ele alan stant, edebiyattan görüntü oyunlarına, çizgi romandan müziğe, sinemadan modaya, farklı alanlarda, Bizans algısına ilişkin ortak temaları bir ortaya getiriyor. Stantta elliyi aşkın sanatçı, müellif, illüstratör, müzisyen, sinemacı ve moda tasarımcısının Bizans’a atfedilen eşsizliği ve egzotizmi farklı açılardan yorumlayan işleri yer alıyor.Moda dizayncısı Özgür Masur’un Byzantium koleksiyonu ile Dice Kayek’in Victoria and Albert Müzesi mükafatına bedel görülen Ayasofya isimli tasarımı, Bizans ikonografisinin moda alanındaki yansımalarını işaret ediyor.

Uluslararası sanatkarlardan “yarına notlar”
Pera Müzesi yeni periyotta Bizans stantlarının yanı sıra Independent Curators International [Uluslararası Bağımsız Küratörler] (ICI) oluşumunun Yarına Notlaradlı gezici standını de sanatseverlerle buluşturuyor. 25 ülkeden 30 küratörün ortak çalışmasıyla hazırlanan ve kısa mühlet evvel ABD ve Çin’de sergilenen Yarına Notlar, sanatseverleri mevcut kriz ortamında çağdaş kültürel bedelleri tekrar sorgulamaya davet ediyor. Dünyanın dört bir yanından 29 sanatkarın yapıtlarını bir ortaya getiren stant,küresel bir çağda sanatın kolektif hafızanın inşasındaki rolünü ele alıyor. Stanttaki birçok çalışma kuşku ve güvensizliğin yükseldiği vakitlerde dünyayı anlamlandırmanın yollarını sorguluyor. Covid-19 pandemisiyle daha görünür hale gelen yeni global gerçekliği yansıtan bu eserler, yakın geçmişten bir ilham kaynağı ve geleceğe istikamet veren bir bakış açısı öneriyor. Pandemi periyodunda yaşanan tecrit, konut hayatı ve bakım kavramlarına odaklanan eserler ile pandemiye direkt referans vermeyen eserler daima bir arada incelendiğinde, Yarına Notlar bir bütün olarak günümüzün yansımasını oluşturuyor.

Ziyaretçileri hem bir tarih seyahatine çıkaran hem de geleceği düşünmeye davet eden “İstanbul’dan Bizans’a”, “İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!” ve “Yarına Notlar” stantları 6 Mart 2022 tarihine kadar Pera Müzesi’nde izlenebilir.

Pera Müzesi Salı’dan Cumartesi’ye 10.00-19.00, Pazar günleri ise 12.00-18.00 saatleri ortasında gezilebilir. Cuma günleri “Uzun Cuma” kapsamında 18.00-22.00 ortası tüm ziyaretçiler, Çarşamba günleri ise “Genç Çarşamba” kapsamında tüm öğrenciler müzeyi fiyatsız ziyaret edebilir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

By Usta

<<- Kızlar Baklavalı erkekleri sever diye duyduktan sonra elinde baklava tepsisiyle gezen