Çar. Tem 17th, 2024

Burhaniye Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Dernek Başkanı Süleyman Eruzunlar, Bosna Hersek üçlü başkanlık konseyinde yer alan ve Bosna Hersek’te Sırp ordusu kuracağını açıklayan Milorad Dodik’in sözlerinin kabul edilemez olduğunu ve savaş çıkartma gayreti içinde bulunduğunu söyledi.

Başkan, Süleyman Eruzunlar, Sırplar kana doymak bilmediklerini hatırlatarak, “1992 – 1995 yılları arasında masum Boşnak Müslümanları ve Hırvatları katlettiler. Boşnaklara karşı soykırım gerçekleştirdiler” dedi.

ABD de imzalanan Dayton anlaşmasıyla üçlü konsey olarak Bosna Hersek’in yönetiminde yer alacak olan Boşnaklar, Hırvatlar ve Sırplar’dan bugün konsey başkanlığı yapan Milorad Dodik’in resmen savaş çığırtkanlığı yaptığını vurgulayan Başkan Eruzunlar şu açıklamayı yaptı:

“ Bosna Hersek Ordusu içerisinde ki Sırplarla Sırp ordusu kuracakmış Bosna Hersek bu şekilde yönetilemiyormuş bölünmesi gerekiyormuş. Bu güne kadar yürüyen ve işleyen sistemi ortadan kaldırmak istiyormuş. Dodik önce ellerindeki kanı temizlesin. Katil Dodik’in bu açıklamasına ABD ve Avrupa her zaman yaptıklarını en iyi bildikleri şeyi yine yapıyorlar sessiz kalıyorlar. Adaletten bahsedenler savaş çığırtkanlığı yapan Sırp Dodik’e ağzını bile açmıyorlar. Alija İzetbegoviçş Dayton anlaşmasını aslında imzalamayacaktı imzalamak istemiyordu bir şekilde zorla imzalattılar. O gün imzalar atılmasa belki bu gün Bosna Hersek yönetimi Boşnaklardan ve Hırvatlardan oluşacaktı. Srebrenitsa’da yaptıkları soykırımı unutmadık unutmayacağız, yeni bir soykırıma asla izin vermeyeceğiz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

By Usta

<<- Kızlar Baklavalı erkekleri sever diye duyduktan sonra elinde baklava tepsisiyle gezen