Berlusconi’ye yumruklu saldırı

14 Aralık 2009 0

İtalya Başbakanı hastaneye kaldırıldı

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Milano’da yumruklu saldırıya uğradı.

Berlusconi saldırıdan sonra hastaneye kaldırılırken, erkek saldırgan, polis tarafından yakalanarak, gözaltına alın

Silvio Berlusconi, lideri olduğu Özgürlükçü Halk Partisi’nin (ÖHP) Milano’nun Duomo meydanında düzenlediği miting sırasında saldırıya maruz kaldı.

Berlusconi’nin konuşmasını tamamlamasının ardından, dinleyiciler arasında bulunan bir kişinin saldırısına uğradığı bildirildi. Erkek olduğu belirtilen saldırganın Berlusconi’nin yüzüne kuvvetli bir yumruk attığı kaydedildi.

Saldırıya uğrayan İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’ye 20 gün istirahat verildi.

Başbakanın özel hekimi Alberto Zangrillo, Milano’da Berlusconi’nin gözlem altında tutulduğu San Raffaele Hastanesi’nde yaptığı açıklamada, Berlusconi’nin burnunda kırık olduğunu ve alt dudağına da dikiş atıldığını belirtti.

Zangrillo, Başbakanın olaydan sonra ne kadar dinlenmesi gerekeceğine ilişkin soruyu ise “20 gün istirahat” diye yanıtladı.

Doktor, Berlusconi’nin olay nedeniyle “çok sarsılmış, şaşkın ve üzgün” olduğunu da kaydetti.

Saldırı sırasında Berlusconi’ye bir metre mesafede bulunan Savunma Bakanı Ignazio La Russa, tanık olduğu hadiseyi şöyle anlattı:

“Başbakan, saldırganın yumruğuna maruz kaldı. Saldırganın elinde de bir şey var gibiydi. Başbakanın ağzı ve burnu kanıyordu. Saldırgan hemen yakalanarak, gözaltına alındı. Olay, Başbakanın kürsüden indiği sırada meydana geldi. Polisler saldırganı gözaltına alarak linç edilmekten de kurtarmış oldular. Polis müdahale etmesiydi, oradaki insanlar saldırganı paramparça edebilirdi.”

Saldırganı yakalayan güvenlik birimlerinin Başbakan Berlusconi’yi de araçla hemen miting alanından uzaklaştırarak, tedavi için Milano’daki San Raffaele hastanesine götürdükleri öğrenildi.

Saldırganın sabıkası bulunmayan 1967 doğumlu bir İtalyan vatandaşı olduğu da kaydedildi.

Miting alanında yer alan siyasi yetkililerden ve hükümetin koalisyon ortaklarından biri olan Kuzey Birliği Partisi (KBP) Genel Başkanı Umberto Bossi, “Bu, bir terör saldırısıdır. Ortalıkta bu türden canilikler yapabilecek bir sürü insan var. KBP olarak terör riskiyle mücadeleye hazırız” diye konuştu.

-SALDIRGANIN PSİKOLOJİK SORUNLAR NEDENİYLE 10 YIL TEDAVİ GÖRDÜĞÜ ORTAYA ÇIKTI

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’ye yumruk atan 42 yaşındaki Massimo Tartaglia’nın daha önce 10 yıl psikolojik tedavi gördüğü ortaya çıktı.

Tartaglia’nın tedavisiyle ilgilenen psikoloğun, saldırganın gözaltında tutulduğu Milano Emniyet Müdürlüğüne çağrıldığı öğrenildi.

Güvenlik birimlerinin, Tartaglia’nın, Milano’ya bağlı Cesano Boscone beldesindeki evine baskın düzenleyip arama yaptıkları bilgisi de edinildi.

Berlusconi’ye yumruklu saldırının ardında örgütsel bir bağ olup olmadığı da araştırılıyor. Ancak güvenlik birimlerinin elindeki mevcut verilere göre, olay örgütlü bir eylem değil, akli dengesi yerinde olmayan bir şahsın eylemi gibi görünüyor.

Leave A Response »